Announcement

Collapse

REGULAMENT SI GHID DE UTILIZARE A FORUMULUI Peugeot Club Romania

1. Generalitati

Acest forum este guvernat de o serie de reguli clare, care trebuie respectate de catre toti membrii sai, din momentul in care se inregistreaza si isi creeaza un cont.
Inregistrarea nu este necesara pentru a citi mesajele postate de membrii deja inscrisi, ci doar pentru a avea acces la anumite sectiuni, pentru a putea raspunde la mesaje, a putea descarca fisiere sau a avea dreptul de a deschide noi topicuri de discutii.

Toti membrii inregistrati trebuie sa inteleaga ca utilizarea de catre ei a forumului nu este un drept, ci un privilegiu acordat de catre Peugeot Club Romania, administratorii forumului rezervandu-si astfel dreptul de a-si selecta userii. Orice incalcare a prezentului Regulament permite moderatorilor sau administratorilor Peugeot Club Romania sa dea avertismente si in cele din urma sa restrictioneze (la libera lor discretie) accesul membrilor in cauza, pe perioada nedeterminata.

Nici un membru al forumului nu poate invoca drept scuza pentru incalcarea Regulamentului faptul ca nu stia de existenta lui. Administratori Peugeot Club Romania isi asuma obligatia de a posta in permanenta un link catre prezentul Regulament pe pagina principala a forumului, astfel ca acesta sa poata fi usor identificat si citit.
Peugeot Club Romania are dreptul sa modifice oricand prevederile Regulamentului; recomandarea noastra este ca userii sa citeasca periodic prezentul document, pentru a cunoaste eventualele actualizari.

2. Interdictii

Pe forumul Peugeot Club Romania urmatoarele activitati ale membrilor sunt strict interzise:

a. crearea si folosirea de "clone" (mai multe conturi ale aceluiasi utilizator). Descoperirea de catre moderatori a acestor conturi va duce la suspendarea definitiva a conturilor clonelor si suspendarea pe o perioada de 15 de zile a contului principal.

b. atacul la persoana, jignirea sub orice forma a membrilor forumului, folosirea de cuvinte obscene, amenintatoare, abuzive sau indecente, comportament nepotrivit sau ofensator. Un comportament
civilizat impune combaterea ideilor exprimate anterior si nu a persoanelor care le-au postat.

c. postarea de informatii, fisiere etc cu incalcarea dreptului de autor si a drepturilor conexe prevazute de Legea 8/1996, precum si a oricaror alte drepturi ale tertilor. Toate drepturile de autor (copyright) asupra fotografiilor atasate in cadrul forumului apartin autorilor. Reproducerea lor (pe orice suport) fara permisiunea autorilor reprezinta o incalcare a legilor in vigoare. Daca doriti sa le folositi va rugam sa contactati autorii lucrarilor. Peugeot Club Romania nu isi asuma in niciun fel obligatia de a proteja pozele afisate in cadrul forum-lui, de a despagubi autorii si nici de a ajuta autorii sa fie despagubiti pentru pagubele pe care le-au suferit.

d. postarea de discutii sau deschiderea de topicuri despre subiecte care contravin legilor Romaniei (incluzand dar fara a se limita la informatii false, vulgare, defaimatoare, rasiste, cu orientare sexuala sau orice alte date considerate ilegale pe teritoriul Romaniei) sau care instiga la incalcarea acestor legi

e. postarea aceluiasi mesaj sau postarea de mesaje similare pe mai multe topicuri de conversatie ("flood")

f. postarea de discutii care nu au legatura cu subiectul in cauza ("offtopic"). Moderatorii isi rezerva dreptul de a sterge aceste comentarii si de a da un avertisment userilor in cauza.

g. scrierea mesajelor cu deformari ale limbii romane, de genul: tz, sh, k, etc. Pentru a se face mai bine intelesi, userii pot folosi diacritice. (ţ, ş, etc)

h. folosirea abuziva a smiley-urilor in mesajele postate (iconitele animate), scrierea de mesaje alcatuite exclusiv din astfel de smiley-uri, scrierea exclusiv cu majuscule sau folosirea excesiva a culorilor

i. postarea de reclame sub orice forma (inclusiv imaginile/link-urile din avataruri, semnatura, posturi ce nu au legatura cu subiectul...etc). Este interzisa postarea oricarui link din afara domeniului Peugeot Club Romania in semnatura. In plus, este interzisa postarea de informatii ce pot fi considerate reclama.

j. folosirea unui nickname asemanator cu unul deja existent (se poate crea confuzie), precum si folosirea drept nickname a numelui unei societati sau a unei pagini personale web (sanctiunea este banarea imediata)

k. folosirea de proxy-uri anonime

l. atasarea de fisiere ce contin virusi, troieni, spyware, softuri comerciale fara licenta, crack-uri sau orice fel de atasament ilegal sau potential periculos ; in general este recomandat sa nu se ataseze nici un fel de fisier decat in cazul in care aceasta actiune are un fundament solid si este pe deplin justificata.

m. trimiterea de mesaje comerciale nesolicitate altor membri, chiar daca este facuta prin intermediul PM, trimiterea de "mailuri nesolicitate", "scrisori in lant" ori mailuri in masa, mesaje instant etc; este de asemenea interzisa publicarea, transmiterea sau referirea la orice joc de tip "piramidal" sau orice alta activitate menita a insela increderea unor alte persoane, precum si orice activitati similare unor fapte in privinta carora s-a probat in trecut potentialul infractional.

n. colectarea oricarui gen de informatie indentificabila personal de la utilizatori sau membrii ai forumului

p. restrictionarea in orice mod a accesului altor membri la platformele de comunicatie puse la dispozitie de administratori prin intermediul forumului.

q. folosirea de mijloace ce blocheaza si/sau restrictioneaza contorizarea userilor, afisarea mesajelor comerciale sau a contentului original al forumului.

r. utilizatorii care au permisiunea de a isi modifica campul member title (utilizatorii cu peste 1000 de posturi), nu trebuie sa foloseasca acest camp pentru a induce pe ceilalti utilizatori in eroare (ex: Admin, Administrator, Mod, Moderator, Super Moderator etc) sau pentru a face reclama.

s. folosirea in semnatura a unor elemente (imagini, link-uri, etc) menite sa induca in eroare alti utilizatori ai forumului

t. postarea de discutii sau deschiderea de topicuri despre subiecte ce implica sex, politica si religie

Peugeot Club Romania isi pastreaza dreptul de a investiga si de a lua masurile legale cuvenite impotriva oricarei persoane care, in opinia sa discretionara, incalca aceste prevederi, incluzand, fara a se limita la aceasta, indepartarea continutului nepotrivit din cadrul forumului sau incetarea calitatii de membru a acestor persoane. In plus, in caz de suspiciune asupra legalitatii mesajelor postate, Peugeot Club Romania isi pastreaza dreptul de a denunta situatia catre autoritatile in masura sa aplice legea, acest fapt implicand inclusiv divulgarea catre aceste autoritati a datelor personale ale celor in cauza.

Prin postarea mesajelor dvs. pe forumul Peugeot Club Romania sunteti de acord ca dumneavoastra sunteti singurul responsabil si veti despagubi Siteul sau tertii pentru orice paguba, costuri sau limitari de profit care apar ca urmare a postarii, transmiterii sau referintei de de catre dvs. a unor mesaje al caror continut incalca prevederile de mai sus.

3. Recomandari

Membrii trebuie sa tina seama de urmatoarele recomandari privind utilizarea in bune conditii a forumului Peugeot Club Romania:

a. sa respecte toate interdictiile de mai sus, in caz contrar administratorii si moderatorii Peugeot Club Romania putand apela la sanctiuni, de la un simplu avertisment pana la stergerea contului si restrictionarea accesului, iar daca este cazul, la autoritatile competente potrivit legislatiei romane in vigoare.

b. sa completeze cat mai multe campuri din profilul userului precum Locatia, Masina, ...etc. Aceste date pot ajuta pe ceilalti useri si pot reduce la minimum discutiile de genul "Tu de unde esti sau ce masina ai?"...

c. sa nu posteze inutil replici de 1-2 cuvinte de genul "Cool", "lol" etc; de asemenea sa nu dea un raspuns doar pentru a scrie ceva, ci doar daca au cateva idei coerente si pertinente la subiect

d. daca fac un comentariu la un mesaj postat imediat anterior, sa nu mai foloseasca citarea integrala a acestuia, pentru a nu ingreuna citirea de catre ceilalti utilizatori a textului

e. sa caute cu atentie (folosind functia "search") inainte de a deschide un subiect nou

f. sa nu abuzeze de mesajele PM

g. sa nu posteze comentarii deplasate la adresa altor membrii si sa incerce sa ii ajute pe cei care nu cunosc anumite aspecte, chiar daca unele pot parea foarte "banale" si "simple"

h. sa respecte deciziile moderatorilor si sa nu le comenteze pe forumul public; pentru aceste probleme se va folosi PM (private message)

i. sa incerce sa creeze topicuri cat mai scurte si clare (a se evita topicuri confuze de genul "Am o problema. Cine ma poate ajuta?")

j. in cazul mesajelor postate de catre persoane juridice, sa obtina in prealabil acordul administratiei Peugeot Club Romania

k. sa nu posteze topicuri in care sa explice de ce intentioneaza sa renunte la forumul Peugeot Club Romania; aceasta este o alegere personala, fara relevanta pentru forum.

4. Drepturile si obligatiile moderatorilor

Moderatorii sunt obligati:

- sa aiba o atitudine toleranta fata de utilizatori si sa-i ajute sa-si rezolve problemele fara a antrena vreun tip de disputa cu acestia
- sa inchida/stearga thread-urile doar cand acestea incalca flagrant regulamentul
- sa explice clar si argumentat motivul pentru care a fost inchis un thread, cand este cazul
- sa explice atunci cand este necesar (pe PM) de ce a sters posturile unui user
- sa nu abuzeze de thread-urile lipite sus. (importante)

In acelasi timp, moderatorii au dreptul:

- sa stearga orice post considerat offtopic
- sa curete orice post ce abunda in smilie-uri si sa atentioneze pe PM userul ce nu respecta regulamentul.
- sa stearga orice post ce contine reclame de orice fel (reclama - postarea de link-uri ce nu sunt utile si ontopic, postarea de denumiri de firme ce nu au nici o legatura cu subiectul thread-ului, trimiteri repetate catre o anumita pagina/firma...etc etc)
- sa avertizeze pe PM intotdeauna userii ce incalca regulamentul si sa propuna banarea acestora in cazul in care recidiveaza
- sa propuna banarea userilor ce au un limbaj trivial

5. Drepturile si obligatiile super-moderatorilor

Dintre drepturile de care se bucura super-moderatorii amintim:

- sa atentioneze pe PM userii ce au semnaturi/avatari/limbaj ce nu respecta regulamentul forumului.
- sa baneze fara avertizare userii ce injura
- sa propuna banarea userilor ce incalca repetat regulamentul
- sa propuna noi moderatori pe ariile deficitare si eliminarea moderatorilor ce nu isi duc la indeplinire indatoririle
- sa stearga fara avertizare thread-urile spam. (de genul "Cumpara viagra si.... etc) si sa baneze autorii acestora
Obligatia principala a super-moderatorilor este aceea de a se asigura de buna functionare a intregului forum in general.

6. Responsabilitati

In conformitate cu prevederile termenilor si conditiilor de utilizare ale site-ului www.PeugeotClubRomania.ro, Peugeot Club Romania nu are nici un fel de responsabilitate pentru continutul comentariilor postate de catre membri.

Chiar daca din momentul postarii, proprietatea asupra tuturor mesajelor revine Peugeot Club Romania, dreptul moral de autor si responsabilitatea continutului apartin in totalitate celor care au postat respectivele mesaje. Desi incercam sa monitorizam cat mai bine continutul mesajelor publicate, Peugeot Club Romania nu poate fi tras la raspundere pentru oricare din regulile incalcate de membrii acestui forum, cu atat mai mult cu cat caracterul "real time" al postarilor face posibila oricand incalcarea accidentala a legii.

Daca considerati ca ati fost lezat de mesajele postate in Forum

In cazul in care o persoana considera ca i-a fost incalcat dreptul de autor sau ca i-au fost cauzate prejudicii prin postarea de mesaje pe forumul Peugeot Club Romania, noi nu putem dezvalui datele personale ale autorului mesajului, comunicarea acestor date catre terti nefiind permisa in lipsa acordului expres al persoanei vizate, in conformitate cu dispozitiile art. 5(1) al legii 677/2001.
Daca va considerati nedreptatit in orice mod datorita unui mesaj de pe forum, puteti proceda la sesizarea justitiei sau a altui organ abilitat de lege. Noi ne vom conforma si vom raspunde solicitarilor venite din partea unei astfel de autoritati publice, atata timp cat ele corespund rigorilor legale, urmand sa facem cunoscute datele autorului acestuia catre autoritatea competenta si sa ne conformam dispozitiilor acesteia, daca este cazul.

7. Colaborari

In cazul in care considerati ca ati putea fi un bun moderator, puteti trimite oricand o propunere la suport(at)peugeotclubromania(dot)ro. Asteptam maxima seriozitate din partea voastra, deoarece munca de moderator nu este asa de simpla cum pare.

8. Prevederi finale

Acest regulament intra in vigoare de astazi 03.12.2009 si poate fi modificat fara instiintari prealabile atunci cand situatiile noi o impun. Este bine sa verificati aceasta pagina periodic.
Toti userii (indiferent de rang, vechime...etc) sunt rugati sa faca modificarile necesare in propriul profil pentru a intra in legalitate! Nu ne puneti in postura de a edita noi pentru ca nu o sa va placa.
See more
See less

Asigurari Medicale pentru calatorii in strainatate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Asigurari Medicale pentru calatorii in strainatate

    Am descis acest subiect pentru a ne informa in legatura cu asigurarile de calatorie,cu ce firma ne asiguram,ce preturi,avantaje,dezavantaje,problemele cu care ne-am confruntat cu asiguratorul,cum functioneaza asigurarea, si ce asigura.Eu doresc sa-mi fac o asigurare pe Turcia ,mam lovit de multe probleme de exemplu ,in caz de urgenta trebuie contactat un nr de telefon pentru a ne comunica,asiguratorul cu ce spitale au contracte din zona respectiva.Pacientul plateste spitalizare,consultatie,etc...la intoarcerea in tara urmand o decontare cu probleme.Doresc sa-mi dati informatii cu ce firma de asigurai ati incheiat un contract la plecare in Turcia, si care sunt avantajele lor fata de concurenta.http://www.asigura.ro/medicale/calcul.shtml

  • #2
    Anul trecut cand am fost in Grecia, am incheiat o astfel de asigurare cu omniasig, daca nu ma insel pentru doua persoane pe o perioada de 15 zile a ajuns pana in 40 lei, aveau sucursala si in Atena. Nu mai retin exact cum era cu decontarile, slava Domnului ca nu a fost cazul sa o folosim.
    Vand piese auto originale si aftermarket. Pentru cereri si oferte vezi sectiunea Vanzari Piese, Roti, Accesorii / [Vānd] Piese Peugeot originale si producator (aftermarket)

    Comment


    • #3
      La Omniasig am gasit si eu oferta cea mai ieftina,11 zile 15 ron,numa ca suma asigurata este de 5000 euro si este cam mica pentru Turcia..http://www.omniasig.ro/new/2010/calculator_medicas.php

      Comment


      • #4
        Ultima data cand am fost in Turcia ( Tez tour ) asigurarea medicala era inclusa in bilet. Oricum nu a fost cazul.

        Comment


        • #5
          Iata cateva sfaturi utile pentru cei care calatoresc in strainatate:
          - Incheiati asigurarea medicala pentru 1-2 zile in plus fata de cat va planificati sa stati. Este posibil sa va prelungiti sejurul sau pot interveni probleme si este bine sa fiti acoperiti. Oricum diferenta de pret este nesemnificativa.
          - Daca plecati cu familia alegeti varianta "Family" pentru care puteti primi reducere.
          - Alegeti o varianta cu suma asigurata acoperitoare si pentru cazurile cele mai nefericite. Macar 10.000 - 25.000 eur.Diferentele sunt de cativa lei.
          - Alegeti un asigurator cunoscut care are filiale si in tara in care plecati. In niciun caz No Name- uri, chiar daca au preturi "imbatabile".
          - Cereti detalii despre cum veti proceda in caz de nevoie.
          - Aveti la indemana asigurarea si instructiunile cu nr. de telefon in caz de nevoie.
          - Evitati sa lasati pentru ultima clipa cumpararea asigurarii.

          Comment


          • #6
            Sistemul medical

            Īnainte de a pleca īn Turcia, īncheiaţi o asigurare medicală!

            Vă recomandăm ca poliţa să fie īncheiată la valoarea de asigurare de cel puţin 30.000 de Euro la agenţiile de asigurări din Romānia care colaborează cu societăţi de asigurare din Turcia sau cu unităţi medicale din aceasta ţară.

            Vă recomandăm ca īnainte de plecare să vă informaţi care sunt unităţile medicale din Turcia care recunosc poliţa de asigurare respectivă.

            Regimul asigurărilor diferă īn funcţie de agenţia de asigurări cu care cetăţeanul romān a contractat poliţa de asigurare. Spre exemplu, există agenţii de asigurare romāne care au īncheiate contracte de colaborare cu unităţi medicale din Turcia, şi care, īn situaţia īn care sunt anunţate īn termen de 48 de ore de la producerea īmbolnăvirii/accidentului, vor suporta cheltuielile de spitalizare (bineīnţeles, īn conformitate cu prevederile poliţei de asigurare).

            Sursa Ministerul Externe.http://www.mae.ro/index.php?unde=doc...nk=3&cat=29919

            Comment


            • #7
              Din cite retin, Coris este una din societatile internationale de sigurari care sint recunoscute in Turcia. Vor mai fi si altele insa aveti grja unde incheiati asigurarile
              307HDI, 1.6L, 110 ponei

              Comment


              • #8
                De obicei orice asigurare o inchei ori cu societatea la care am asigurarea de viata sau de accidente, respectiv la cea la care am casco-ul la masina.
                Nu a fost cazul pana acum sa vad daca sunt bune ( cel putin la casco intern sigur e ok! ).

                Comment


                • #9
                  Cunosc o persoana care avea nevoie de interventie cirurgicala la inima si a incheiat o asigurare medicala la Allianz pentru 6 luni (cost nu prea ridicat). Omul s-a dus in Italia si in regim de urgenta (tipic romanesc - putin teatru) s-a internat intr-un spital unde a fost operat. Asigurarea a acoperit totul.

                  Comment


                  • #10
                    Din cate stiu si eu cei de la Allianz sunt cei mai seriosi si recunoscuti in afara granitelor Romaniei. Chiar daca este putin mai scumpa fata de celelalte asigurari, stai macar linistit in vacanta.... De exemplu, anul trecut am platit pentru o asigurare medicala de 7 zile care acoperea pana la 20.000 euro (in Bulgaria) 18 RON de persoana.

                    Anul acesta tot la Allianz o sa inchei asigurarea. Preturile din cate am auzit au ramas aceleasi ca anul trecut.

                    Comment


                    • #11
                      Despre casa de asigurari Generali ce parere aveti?

                      Comment


                      • #12
                        Infiintata la Trieste in 1831, in Romania din 1835. Activeaza in 64 de tari pe cinci continente si are peste 60 de milioane de clienti si 84.000 de angajati. Grupul financiar Generali are 476 de subsidiare consolidate si mai mult de 110 companii de asigurare, 55 de holdinguri financiare. Detine la Mogliano - Italia - Academia Generali, singurul institut universitar pentru studii de asigurari. Este al treilea asigurator din Europa si in primi cinci din lume. Printre altele a fost unul din asiguratorii turnurilor gemene din New York. In Romania are 86 de agentii tip composit (vinde toata gama de asigurari, life si non - life). Are printre cele mai complete oferte la asigurarile de viata iar pe segmentul pensii private, pilonul II, se afla pe locul II ca si randament al investitiilor. La produsul CASCO si RCA este singurul asigurator din tara care colaboreaza cu EuropAsistance, indiferent unde in tara sau Europa. Plata daunelor se face la maxim 7 zile.
                        Last edited by Costi G; 21-03-2010, 09:21 PM.

                        Comment


                        • #13
                          Si mai nou ( de vreo 6 luni ) proprietar ARDAF!

                          Comment


                          • #14
                            Sfat pentru cei care merg in zona Kusadasi,spiatalul ''Ada Hospital Kusadasi''este un spital particular de nota 10.Noi am fost internati cu copilul nosrtu 2 zile,am avut camera separata cu canapea de dormit pentru parinti,fotoli,baie in camera,tv cablu,ac,serviti toti 3 cu mancare ,asistenta medicala si agenti de nota 10.Asigurativa daca spitalul lucreaza cu casa de asigurari cu care at incheiat contractul.

                            Comment


                            • #15
                              O asigurare pentru cei care calatoresc in UE si sunt angajati la firme care-si platesc asigurarea la timp se poate face si GRATIS prin CNSAS. Te duci cu o adeverinta de la locul de munca, copie dupa buletin si in cateva zile primesti acasa, prin posta un card valabil timp de 6 luni in tot spatiul UE.

                              tel. contact: 0740160095.

                              Comment

                              Working...
                              X