>Pt ca s-a vorbit mult in diverse locuri am sintetizat astfel :
Pregatire
minimala ( pt zile obisnuite de iarna )
-antigel 'la semn'
-baterie buna
-instalatia de incalzire/degivrare sa mearga.
-toate luminile sa mearga
-raz de geamuri, maturica pt zapada si pt haine
-ungerea chederelor cu glicerina sau silicon lichid,
-bag cheia in antigel,scurg, 2-3 ori bag scot din broasca.( curat inainte de a pune contact )
-rezervor solutie de spalat plin
+ mediu ( ca sa mai iesim si pe DN-uri daca nu se anunta rau )
-gume de iarna minim 2 pe spate
-lanturi,shufa,lopata
+super ( pt mers mult in conditii grele )
-scut motor,2 randuri de rotii iarna/vara
-jenti tabla pt cei cu aluminiu,4 cauciucuri iarna late,
-scaune sau huse incalzite,oglinzi cu degivrare
-spray-uri :dezgetare,dezaburire,pornire.
-sac 1/2 nisip+1/2 sare
-schimbi ulei adecvat motor+cutie ,filtre comb.
-Trusa scule,clesti de curent
+supliment la drumuri lungi
-alimentari in drum pt rezervor mereu plin
-tzoale groase,patura sau sac dormit,
-incarcator mobil,lanterna,termos
*Intretinere
-la 2-3 zile de stationare repornit + la 15 zile AC/Clima pe frig pentru intretinerea compresorului.
-spalat exterior si pe dedesupt dupa ce s-a data cu material antiderapant de drumuri
(de evitat zona motor daca nu e scut) .
-rezervor > 1/2
Peste noapte in parcare
-nu lasati frina de mana peste noapte (riscati sa ramana blocata)
-Puneti sub stergatoare un distantier ( lemn sau plolistiren ) astfel incat stergatoarele sa nu stea lipite de parbriz si sa inghete. Curatati-le in prealabil de zapata sau gheata.
-opriti toti consumatorii inainte de a opri motorul (radio,AC,... )
-curatati rotile si aripile de zapada (numai daca e moale )
-nu lasati geamurile aburite
-cand pornesc: opresc toti consumatorii, calc ambreiaj,pun contact,astept beculetele si dau cheie,nu turez,las 1 min
Maniera de condus
-nu bruscati comenzile,prudenta
-multa frana de motor,demaraj lent.- distanta fata spate
-ochii in retrovizor
Link supl ( en) winter-safety-driving-tips
Q/A
Q: cand pun lanturile
A: numai cand e zapada mare proaspata sau apoasa mai ales la panta si patinez
Q: Patinez la marginea strazii si n-am lantzuri
A: destroieniti o zona fata pana la strada+sub masina; puneti presurile la baza rotilor motoare,plec spate-fata cu 'avant'.
Q: Ce pot improviza daca nu am lopata
A: cutia de la triunghiuri (daca zapada e afanata)
Q: e zapada in parcare si da sa ninga.
A: Fac fagas (inainte -inapoi de cateva ori ) si apoi opresc de preferabil cu fata la strada ca sa pot fi tractat/impins.
Q: nu pot sa bag cheia si n-am spray
A: Pune degetu mare si asteapta ( NU suflati !! ) .Posibil sa se lipeasca da iese.(daca am ung cu putin antigel sau ceva)
Q: cum se comporta cauciuc de iarna in zilele calde
A: se uzeaza mai repede si adrerenta mai proasta pe asfalt >7`
Q: Cum arata ciucurile de iarna
A: profil mai lat si accentuat + niste striatii fine pe coama
Q: Cei aia cauciucuri all seasons
A: "nici cal nici magar".recomand iarna de iarna - vara de vara
Q: Trebuie! sa micsorez presiunea in roti
A: Nu , mai bun cauciuc lat.
Q:Trebuie NEAPARAT sa o spal si e ger!
A:Reevalueaza 'NEAPARAT' si daca e musai incalzeste bine motorul si habitaclul inainte si dupa spalare pana sa o parchezi.
Q: Exista lanturi speciale pentru jante de aluminiu? ?
R: lanturile NU SE PUN PE JANTE DE ALU caci risti sa le deteriorezi iremediabil.Citat din manualul de 206:"Se recomanda roti de tabla pentru jante"
Q: Trebuie sa bag aditivi in rezervor?
A: Moft dar nu alimentez de oriunde.
Q: Am ABS,ASR,EBD,ESP,XXX,... stau linistit
A: NU! sunt bune da mergi ca si cum n-ai avea.
Q: Am depasit cu 2-3 mm nivelul maxim de antigel. E bai?
A: Nu-i.
Q: De unde iau lanturi care nu necesita ridicarea pe cric?
A: Cam numai d'aste se comercialiaza peste tot. Vezi metro,Practiker,Brico... si citeste instructiunile inainte de cumparare.
Thanks to :flowers:
kik-Pregatiri de iarna, Sfaturi utile pentru a trece in primavara cu bine
Anvelope de iarna! De care si de unde?,Despre gume si jante ,iarna si genti de tabla
Obiecte indispensabile,Nu ai scaune incalzite.,Comportament 307 pe zapada
NB- Acest topic e pt solutii.
Pt intrebari accesati posturi similare si noi completam aici.Daca e musai , pe masura ce apar raspunsuri, le sintetizam si ne rezervam dr. de a sterge posturi pt un topic cat mai compact in spiritul sectiunii.
Multam!
Pregatire
minimala ( pt zile obisnuite de iarna )
-antigel 'la semn'
-baterie buna
-instalatia de incalzire/degivrare sa mearga.
-toate luminile sa mearga
-raz de geamuri, maturica pt zapada si pt haine
-ungerea chederelor cu glicerina sau silicon lichid,
-bag cheia in antigel,scurg, 2-3 ori bag scot din broasca.( curat inainte de a pune contact )
-rezervor solutie de spalat plin
+ mediu ( ca sa mai iesim si pe DN-uri daca nu se anunta rau )
-gume de iarna minim 2 pe spate
-lanturi,shufa,lopata
+super ( pt mers mult in conditii grele )
-scut motor,2 randuri de rotii iarna/vara
-jenti tabla pt cei cu aluminiu,4 cauciucuri iarna late,
-scaune sau huse incalzite,oglinzi cu degivrare
-spray-uri :dezgetare,dezaburire,pornire.
-sac 1/2 nisip+1/2 sare
-schimbi ulei adecvat motor+cutie ,filtre comb.
-Trusa scule,clesti de curent
+supliment la drumuri lungi
-alimentari in drum pt rezervor mereu plin
-tzoale groase,patura sau sac dormit,
-incarcator mobil,lanterna,termos
*Intretinere
-la 2-3 zile de stationare repornit + la 15 zile AC/Clima pe frig pentru intretinerea compresorului.
-spalat exterior si pe dedesupt dupa ce s-a data cu material antiderapant de drumuri
(de evitat zona motor daca nu e scut) .
-rezervor > 1/2
Peste noapte in parcare
-nu lasati frina de mana peste noapte (riscati sa ramana blocata)
-Puneti sub stergatoare un distantier ( lemn sau plolistiren ) astfel incat stergatoarele sa nu stea lipite de parbriz si sa inghete. Curatati-le in prealabil de zapata sau gheata.
-opriti toti consumatorii inainte de a opri motorul (radio,AC,... )
-curatati rotile si aripile de zapada (numai daca e moale )
-nu lasati geamurile aburite
-cand pornesc: opresc toti consumatorii, calc ambreiaj,pun contact,astept beculetele si dau cheie,nu turez,las 1 min
Maniera de condus
-nu bruscati comenzile,prudenta
-multa frana de motor,demaraj lent.- distanta fata spate
-ochii in retrovizor
Link supl ( en) winter-safety-driving-tips
Q/A
Q: cand pun lanturile
A: numai cand e zapada mare proaspata sau apoasa mai ales la panta si patinez
Q: Patinez la marginea strazii si n-am lantzuri
A: destroieniti o zona fata pana la strada+sub masina; puneti presurile la baza rotilor motoare,plec spate-fata cu 'avant'.
Q: Ce pot improviza daca nu am lopata
A: cutia de la triunghiuri (daca zapada e afanata)
Q: e zapada in parcare si da sa ninga.
A: Fac fagas (inainte -inapoi de cateva ori ) si apoi opresc de preferabil cu fata la strada ca sa pot fi tractat/impins.
Q: nu pot sa bag cheia si n-am spray
A: Pune degetu mare si asteapta ( NU suflati !! ) .Posibil sa se lipeasca da iese.(daca am ung cu putin antigel sau ceva)
Q: cum se comporta cauciuc de iarna in zilele calde
A: se uzeaza mai repede si adrerenta mai proasta pe asfalt >7`
Q: Cum arata ciucurile de iarna
A: profil mai lat si accentuat + niste striatii fine pe coama
Q: Cei aia cauciucuri all seasons
A: "nici cal nici magar".recomand iarna de iarna - vara de vara
Q: Trebuie! sa micsorez presiunea in roti
A: Nu , mai bun cauciuc lat.
Q:Trebuie NEAPARAT sa o spal si e ger!
A:Reevalueaza 'NEAPARAT' si daca e musai incalzeste bine motorul si habitaclul inainte si dupa spalare pana sa o parchezi.
Q: Exista lanturi speciale pentru jante de aluminiu? ?
R: lanturile NU SE PUN PE JANTE DE ALU caci risti sa le deteriorezi iremediabil.Citat din manualul de 206:"Se recomanda roti de tabla pentru jante"
Q: Trebuie sa bag aditivi in rezervor?
A: Moft dar nu alimentez de oriunde.
Q: Am ABS,ASR,EBD,ESP,XXX,... stau linistit
A: NU! sunt bune da mergi ca si cum n-ai avea.
Q: Am depasit cu 2-3 mm nivelul maxim de antigel. E bai?
A: Nu-i.
Q: De unde iau lanturi care nu necesita ridicarea pe cric?
A: Cam numai d'aste se comercialiaza peste tot. Vezi metro,Practiker,Brico... si citeste instructiunile inainte de cumparare.
Thanks to :flowers:
kik-Pregatiri de iarna, Sfaturi utile pentru a trece in primavara cu bine
Anvelope de iarna! De care si de unde?,Despre gume si jante ,iarna si genti de tabla
Obiecte indispensabile,Nu ai scaune incalzite.,Comportament 307 pe zapada
NB- Acest topic e pt solutii.
Pt intrebari accesati posturi similare si noi completam aici.Daca e musai , pe masura ce apar raspunsuri, le sintetizam si ne rezervam dr. de a sterge posturi pt un topic cat mai compact in spiritul sectiunii.
Multam!

)
Comment