Cateva impresii si sfaturi de turist de Lisabona si imprejurimi
Un oras dedicat turistilor si prin urmare capitolul cazare si haleala e bine definit pt toate buzunarele.
Cel mai simplu se ajunge cu BlueAir-ul care a redeschis ruta buc-lis cu 2 zboruri pe saptamana cu rezervare hotel in prealabil pe net. Taxiul de la aeroport in zona centrala e in jur de 10EU.
O saptamana e prea putin iar 2 prea mult doar de plimbat si shoping-areala
Pt vizitat cel mai bine e de luat un abonament ( p-ta Pombal 20EU ) pe 2 zile pe trasee turistice cu autobuzul decapotabil . Ai harta, casti, cobori cand vrei , vizitezi ce vrei si te urci in urmatorul.
Sunt multe de vizitat dar mie mi-au placut cel mai mult Castelul Sao Jorge,Marina museum si Ocenario.
Zona centrala, intre P-ta do Comercio si Rosio ticsita de magazinase si terase , e de vazut la pas in vreo 2 zile si recomand dupa vizitarea castelului ca de acolo ajungi pe jos si te mai lipesti si de ceva suveniruri pe drum.
In Rosio ,prin dreapta Teatrului cum te uti la el, sunt multe terase cu haleala unde te poti descurca la cina si cu 25EU 2 pers incl bere. Recomand sa luati ca aperitiv un Porto alb sec mic ca da bine la digestie si sa refuzati antreurile puse la bataie invariabil in orice carciuma , nu ca n-ar fi bune, dar va saturati de ele si dati banii degeaba pe restul.
De acolo, pe Av de Libertatade se poate ajunge pe jos in P-ta Pombal si mai sus in parcul Eduardo unde e o Estufa - gradina botanica - mai degraba o jungla misto amenajata.
Pe bulevard , la inceput ( sau sfarsit ) , deci spre Rosio in stnga tramvaiului ce te urca pe 'Panorama' - tzeapa de 3 eu pt nici 2 min de mers cand pe jos faci max 10 - se afla un centru tzapan de informare unde afli tot ce e de aflat despre Lisboa ca turist , de la programe la muzee si tarife la inchirieri de masini la rezervari de hotel, chestie ce oricum se poate afla si de acasa gratie dl Google dar e mai clar ca poti dialoga cu o persoana nu cu un soft.
Pt fructe de mare si alte d-astea, marfa buna e in zona Docas , inspre podul 25 Apr, unde recomand DocaPeixe ce e mai spre fund. Patronul, fost marinar , a bantuit in tinereti prin Constanta.
Zona Sintra, coasta si plajele sunt superbe si mai bine inchiriezi o masina ( 40 EU/zi un 107 fara combusibil ) decat sa bagi botul la un circuit turistic din oferta ( min 50EU/pers) . Eu plecat pe la 11.00 doar cu o harta turistica fara GPS si am vizitat castelele si gradinile din Sintra, am ajuns la plaja, am urmat coasta spre Cascai oprindu-ma sa vad Capo Da roca si Boca do Inferno ( o gaura in stinca la mal unde atunci cand e furtuna e si mai si ...cica ) , am cascat gura pe riviera spre Estoril ( ocazie cu care am costatat cu tristete ca mai avem muuulte de facut la litoralul nostru
) si am ajuns pe lumina in Lisboa. Nu m-am oprit aici ci am reusit sa trec podul sa-l vad pe Cristus Rei ( o statuie a lui cristos ca la Rio ) , dar m-am pacalit rau odata ca n-am nimerit intrarea pe A2 Sul si in plus am prins si ambuteiaj pe pod, dar de suparare am dat o fuga pana in partea ailalta a orasului la Cazino asa, ca sa ma sparg in figuri :euro: . ( te poti distra si cu 30 EU dar nu recomand :thumbdown3: )
Cat despre shoping-areala e grupa mare spre bucuria nevestelor. Recomandari:
Vasco Da Gama in zona Ocenario, Courte Inglese si Praca de Touros ( fosta arena de corida ) pot fi 'atacate' cu autobuzele de care vb mai sus.
Columbus si DolceVita la care se ajunge cu un taxi . Marfa pt toate buzunarele.
Cam atat in aceasta ordine. Eu n-am facut chiar asa dar acum stiu si sper sa va fie si voua de folos
l.e.
Era sa uit de chestia cea mai tare pe care chiar ca n-o vezi nicaieri in alta parte. Fado! Ori ce sofer de taxi te poate duce la un club de fado in zona Alfama ( la poalele castelului ) . Eu am fost la Club de Fado ce se se spune ca ar fi printre cele mai bune.
Nu stiu cum face fado asta dar de fiecare data m-am trezit cu un nod in gat si nu era de la mancare sau bautura ci pt ca era ... live de live !
Un oras dedicat turistilor si prin urmare capitolul cazare si haleala e bine definit pt toate buzunarele.
Cel mai simplu se ajunge cu BlueAir-ul care a redeschis ruta buc-lis cu 2 zboruri pe saptamana cu rezervare hotel in prealabil pe net. Taxiul de la aeroport in zona centrala e in jur de 10EU.
O saptamana e prea putin iar 2 prea mult doar de plimbat si shoping-areala
Pt vizitat cel mai bine e de luat un abonament ( p-ta Pombal 20EU ) pe 2 zile pe trasee turistice cu autobuzul decapotabil . Ai harta, casti, cobori cand vrei , vizitezi ce vrei si te urci in urmatorul.
Sunt multe de vizitat dar mie mi-au placut cel mai mult Castelul Sao Jorge,Marina museum si Ocenario.
Zona centrala, intre P-ta do Comercio si Rosio ticsita de magazinase si terase , e de vazut la pas in vreo 2 zile si recomand dupa vizitarea castelului ca de acolo ajungi pe jos si te mai lipesti si de ceva suveniruri pe drum.
In Rosio ,prin dreapta Teatrului cum te uti la el, sunt multe terase cu haleala unde te poti descurca la cina si cu 25EU 2 pers incl bere. Recomand sa luati ca aperitiv un Porto alb sec mic ca da bine la digestie si sa refuzati antreurile puse la bataie invariabil in orice carciuma , nu ca n-ar fi bune, dar va saturati de ele si dati banii degeaba pe restul.
De acolo, pe Av de Libertatade se poate ajunge pe jos in P-ta Pombal si mai sus in parcul Eduardo unde e o Estufa - gradina botanica - mai degraba o jungla misto amenajata.
Pe bulevard , la inceput ( sau sfarsit ) , deci spre Rosio in stnga tramvaiului ce te urca pe 'Panorama' - tzeapa de 3 eu pt nici 2 min de mers cand pe jos faci max 10 - se afla un centru tzapan de informare unde afli tot ce e de aflat despre Lisboa ca turist , de la programe la muzee si tarife la inchirieri de masini la rezervari de hotel, chestie ce oricum se poate afla si de acasa gratie dl Google dar e mai clar ca poti dialoga cu o persoana nu cu un soft.
Pt fructe de mare si alte d-astea, marfa buna e in zona Docas , inspre podul 25 Apr, unde recomand DocaPeixe ce e mai spre fund. Patronul, fost marinar , a bantuit in tinereti prin Constanta.
Zona Sintra, coasta si plajele sunt superbe si mai bine inchiriezi o masina ( 40 EU/zi un 107 fara combusibil ) decat sa bagi botul la un circuit turistic din oferta ( min 50EU/pers) . Eu plecat pe la 11.00 doar cu o harta turistica fara GPS si am vizitat castelele si gradinile din Sintra, am ajuns la plaja, am urmat coasta spre Cascai oprindu-ma sa vad Capo Da roca si Boca do Inferno ( o gaura in stinca la mal unde atunci cand e furtuna e si mai si ...cica ) , am cascat gura pe riviera spre Estoril ( ocazie cu care am costatat cu tristete ca mai avem muuulte de facut la litoralul nostru
) si am ajuns pe lumina in Lisboa. Nu m-am oprit aici ci am reusit sa trec podul sa-l vad pe Cristus Rei ( o statuie a lui cristos ca la Rio ) , dar m-am pacalit rau odata ca n-am nimerit intrarea pe A2 Sul si in plus am prins si ambuteiaj pe pod, dar de suparare am dat o fuga pana in partea ailalta a orasului la Cazino asa, ca sa ma sparg in figuri :euro: . ( te poti distra si cu 30 EU dar nu recomand :thumbdown3: )Cat despre shoping-areala e grupa mare spre bucuria nevestelor. Recomandari:
Vasco Da Gama in zona Ocenario, Courte Inglese si Praca de Touros ( fosta arena de corida ) pot fi 'atacate' cu autobuzele de care vb mai sus.
Columbus si DolceVita la care se ajunge cu un taxi . Marfa pt toate buzunarele.
Cam atat in aceasta ordine. Eu n-am facut chiar asa dar acum stiu si sper sa va fie si voua de folos
l.e.
Era sa uit de chestia cea mai tare pe care chiar ca n-o vezi nicaieri in alta parte. Fado! Ori ce sofer de taxi te poate duce la un club de fado in zona Alfama ( la poalele castelului ) . Eu am fost la Club de Fado ce se se spune ca ar fi printre cele mai bune.
Nu stiu cum face fado asta dar de fiecare data m-am trezit cu un nod in gat si nu era de la mancare sau bautura ci pt ca era ... live de live !

.
))
Comment