Am avut probleme cu bateria veche de 5 ani, in sensul ca functia stop-start nu functiona deloc. Am pus testerul pe ea si BSI mi-a raportat nivel de incarcare 61% si 14,3V tensiunea de incarcare. Am studiat pe public.servicebox.peugeot.com si acolo spune ca pentru EURO 6 nivelul minim de incarcare a bateriei este de 78%. Am facut aprox. 100Km pe autostrada in 2000 de ture, sa vad daca se incarca bateria. Nop. A ramas la fel. Concluzia: baterie noua!

Am luat o baterie AGM (asa cum aveam deja pe masina) si am instalat-o in locul celei vechi. Functia S&S a functionat perfect, constatare facuta in cei 14Km pe care i-am facut imediat dupa schimbarea bateriei. Dupa 5 zile totul este in regula. Functia S&S functioneaza chiar daca masina a stat doua zile in parcare. Atasez doua rapoarte comparative despre starea bateriei, unul al sistemului de "Management al Energiei Electrice" din BSI iar celalat al "Unitatii de Control al Starii de Incarcare", pentru bateria veche si cea noua. Diferenta notabila este nivelul de incarcare care acum a ajuns la 90.1% fata de 60% cu bateria veche si 82% imediat dupa instalarea bateriei pe masina. Si asta dupa 14Km facuti in 15.07.2021, apoi doua zile pauza in parcare, iar alaltaieri 17.07.2021 am facut alti 14Km. O alta diferenta notabila este precizia estimarii starii de incarcare, care este acum nominala (adica <5%), fata de >10% imediat dupa schimbare. Si o ultima diferenta pe care eu o consider importanta este ca nivelul de incarcare a bateriei este "Top" acum, fiind "Bottom" cu vechea baterie, asa cum se poate vedea in raportul de Management al Energiei Electrice.

Raport 1 - Managementul Energiei Electrice

Raport 2 - Unitatea de Control a Starii de Incarcare a Bateriei

Bateria noua si cea veche din 2015, ambele Varta AGM.

Tabel cu valorile minime de incarcare a bateriei pentru trei norme de poluare.

Ca o concluzie generala, cand functia Stop% Start nu functioneaza, in majoritatea cazurilor vinovatul este bateria uzata si descarcata, ce nu mai poate fi incarcata la nivelul minim specificat in tabelul de mai sus.