Buna dimineata.

Stiu ca nu e tocmai fair play comparatia, 2008 fiind o masina mai noua, mai scumpa si cu motor mai puternic (1.2 PureTech de 130 CP).

Sunt incepator si in cautarea unei masini noi, pe care o va conduce ocazional si sora mea, iar ei ii place mult Kona ca aspect, de aici intrebarea din titlu. Eu inclin inspre 2008, echiparea Allure Pack, motorizarea de mai sus si cutie manuala, am fost la dealer si ar fi pe la 19.500 euro masina cu tot cu vopsea metalizata, prin reducerea remat.

Kona in echiparea Highway comparabila ca dotari e sub 16k, deci vorbim de o diferenta considerabila intre ele. Hyundai da 5 ani garantie fara limita de km, Peugeot 4 ani.

Intreb pe posesorii de 2008 sau Kona cum se prezinta masinile, cat de fiabile si confortabile sunt in timp si la drum mai lung, unde vor fi folosite preponderent. 2008 e inca nou aparut modelul, nu stiu daca are cineva. Opiniile despre marca Peugeot si masinile frantuzesti in general sunt extrem de divers si polarizate, unii - inclusiv tata- zic sa te feresti de ele, ca nu sunt fiabile, piesele scumpe samd, altii tocmai la capitolul asta le lauda.

Nu am veleitati sportive, nu fac liniute, vreau o masina pe care sa contez, usor de condus, cu ceva garda la sol, suficienta la o adica si pentru 4 persoane nu doar in oras si care sa arate si bine.

Multumesc pentru rabdare si ajutor.