Results 1 to 3 of 3

Thread: Compatibilitate filtre

Vizitator

Compatibilitate filtre

Salutare tuturor, sunt ferm convins că ați mai īntālnit intrebarea asta, dar mi a dat prea multe bătăi de cap.
    Incerc de o zi intreaga sa inteleg cum sa aleg filtrele pentru revizie a leului meu 1.6 hdi.
    Incerc sa o fac singur asa ca am intrat pe diferite site -uri de piese auto, am selectat marca si motorizatea, iar apoi am fost bombardat de diferite firme si diferite dimensiuni care toate ar fii compatibile, asa spune site ul, dar eu nu sunt sigur.
    Va rog sa ma luminați.

Supermoderator bobovis's Avatar
    Daca te-ai hotarat sa faci revizia singur, atunci alege doua site-uri unde poti introduce si seria de caroserie, gen Epiesa sau Autokarma, apoi compara dimensiunile.
    La Epiesa stiu ca te suna dupa ce plasezi comanda pentru verificarea suplimentara a compatibilitatii produselor alese cu masina, in baza VIN-ului introdus.
    Cele mai interesante sunt aici si aici, intrati si nu veti regreta!

Tigaia

Vizitator
    Salut, multumesc pentru raspuns. Am intrat pe epiesa am introdus datele masinii fara VIN deoarece nu am gasit unde se pune mai exact, am ales un filtru de ulei Bosch cu dimensiunile:
    Īnaltime [mm]: 99
    Īnaltime 1 [mm]: 82
    Diametru exterior [mm]: 71,9
    Diametru 2 [mm]: 72

Am gasit un site cu date tehnice, am selectat masina si mi-a aratat ca dimensiunile filtrului de ulei trebuie sa fie:

Īnălţime: 83mm
    Diametrul exterior: 71,5mm
    Diametrul interior 1: 26mm
    Diametrul interior 2: 25,5mm

Site-ul imi spune ca filtrul este compatibil dar eu nu vad cum.
    Last edited by 205; 30-04-2021 at 09:01 AM. Reason: Fara QUOTE la mesajul anterior!

Bookmarks