Results 1 to 8 of 8

Thread: Excursie in Croatia 30 august - 6 septembrie, pret/persoana estimat la 1000 ron

Baby Lion george2104's Avatar

Excursie in Croatia 30 august - 6 septembrie, pret/persoana estimat la 1000 ron

Salut tuturor,
    Vom face o excursie catre Croatia la sfarsitul lui August...
    Plecare sambata, oprire noaptea la Arad, duminica vizita Praga, Luni-Marti-Miercuri in Croatia la mare, Joi vizita Plitvice-Croatia si poate reusim sa prindem si pestera Postojna din Slovenia, apoi directia Romania, sa ajungem cel tarziu sambata si sa ne odihnim pentru o noua saptamana de munca ...
    Suntem 2 masini, 8 oameni, daca mai sunt doritori, ni se pot alatura, primim pe toti cu drag.
    Mai asteptam si alti prieteni sa ni se alature din Iasi, dar tara e mare .
    Estimatul cheltuielilor cu cazare/masa/transport este de 1000 lei/om (fara chestii pretentioase, mese pe traseu si gatit orice oricand avem ocazia - fetele fac un sos nebun de tzatzichi , cazare "la gramada", cate 2 in pat).
    Nu a fost socotita intrarea la Plitvice si la Postojna, pt ca poate nu toti vor dori optionalul...
    Calculul e facut cu 4 oameni/masina.
    Cine doreste sa se inscrie, sa anunte, si vedem cum organizam transportul ca sa iesim ieftin si sa fie fun-tastic.
    Sent from my Peugeot 2008 - online Comm.

GGG's Avatar
    Sa bagati poze cand va intoarceti, m-as fi alaturat si eu dar am inceput sa lucram la casa, de vreo 2 ani mi-a intrat niste poze cu Croatia in minte si mi-am spus ca trebuie sa ajung odata. Sa aveti distractie placuta, vreme faina si drumuri bune !

Multumim...Poze vor veni cu siguranta ...Si noi am terminat acum 2 zile si mobila...si pot spune ca am incheiat cu succes "mutarea", tinand cont ca tot din 2012 ne-am apucat

Vizitator Cristi S's Avatar
    Salutari! Am fost in Croatia, foarte frumoasa tara. Parcul Plitvice merita din plin vizitat. Iti recomand sa optezi pentru excursia cu vaporasele electrice si traseul pe potecile special amenajate care strabat tot parcul. Mai exista si varianta unui auto-tren format dintr-un Mercedes Unimog cu 2 remorci. Traseul urmat de acesta nu este la fel de spectaculos.

La mare am fost in Opatja. Apa marii de pe litoralul Croatiei este destul de rece, inclusiv in lunile foarte calduroase. Eu am fost in iulie 2012. Atentie, nu prea exista plaje.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails unimog-u400-absolviert-mit-zwei-82504.jpg  
    Peugeot 307 1.6 HDi

Multumim de indrumari...Asteptam si noi sa vedem cati ne adunam si apoi negociem cu cazarea in Croatia...pt ca acolo vom sta maxim 3 nopti...in rest opriri de o noapte doar sa avem un dus si o saltea sub spinare

Lion Veteran Asgard's Avatar
    Quote Originally Posted by Cristi S View Post
    Salutari! Am fost in Croatia, foarte frumoasa tara. Parcul Plitvice merita din plin vizitat. Iti recomand sa optezi pentru excursia cu vaporasele electrice si traseul pe potecile special amenajate care strabat tot parcul. Mai exista si varianta unui auto-tren format dintr-un Mercedes Unimog cu 2 remorci. Traseul urmat de acesta nu este la fel de spectaculos.

La mare am fost in Opatja. Apa marii de pe litoralul Croatiei este destul de rece, inclusiv in lunile foarte calduroase. Eu am fost in iulie 2012. Atentie, nu prea exista plaje.
    Poate a fost norocul tau, dar am fost in Croatia si-n iulie 2010, apoi anul urmator la inceputul lui august si apa a fost extraordinara, de altfel si vremea. In schimb anul trecut am fost la sf lunii august si mi-am blestemat zilele.
    Cat despre Plitvice, dispune de o multitudine de trasee si totul depinde de cat timp vrei sa petreci acolo. Cat despre varianta cu Mertanu' este o varianta rapida de a ajunge la principalele puncte de plecare pe trasee, drum care din ce-mi amintesc nu dureaza mai mult de 10-15 min.
    ex. Peugeot 607 2.2 HDi /ex. Peugeot 307 1.6 HDi / Peugeot 308 GTi By Peugeot SPORT

Quote Originally Posted by Asgard View Post
    Poate a fost norocul tau, dar am fost in Croatia si-n iulie 2010, apoi anul urmator la inceputul lui august si apa a fost extraordinara, de altfel si vremea. In schimb anul trecut am fost la sf lunii august si mi-am blestemat zilele.
    Cat despre Plitvice, dispune de o multitudine de trasee si totul depinde de cat timp vrei sa petreci acolo. Cat despre varianta cu Mertanu' este o varianta rapida de a ajunge la principalele puncte de plecare pe trasee, drum care din ce-mi amintesc nu dureaza mai mult de 10-15 min.
    Salut,
    Puncte de cazare avantajoase pentru nepretentiosi?
    Noi am gasit momentan la KRK la casele "umblatoare", cu 700 lei/4 pers...dar inca mai caut...tinand cont ca suntem minim 8, posibil 12...
    Atasat si excelul cu excursia...si traseul propus...
    Daca aveti propuneri/sugestii, sunt binevenite...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails excursie.jpg  

Lion Veteran Asgard's Avatar
    In afara de booking dot com nu stiu ce recomandare sa-ti fac Eu numai la el apelez pt rezervari si pana acum a fost ok cam peste tot unde am fost. Sper ca si anul acesta sa iasa bine.
    Pe KRK mi s-a parut plaja de la Baska foarte faina iar orasul orasul cu acelasi nume merita vizitat, iar pestera si castelul de la Postojna fiind destul de aproape nu ar trebui ratate.
    Oricum impresia mea despre Croatia este ca nordul este mult mai fain ca sudul, exceptand Dubrovnicul, mult mai curat dar in acelasi timp si mult mai scump.
    ex. Peugeot 607 2.2 HDi /ex. Peugeot 307 1.6 HDi / Peugeot 308 GTi By Peugeot SPORT

Bookmarks