Page 23 of 23 FirstFirst ... 131920212223
Results 331 to 344 of 344

Thread: Membri posesori de Peugeot 508

Vizitator
    Bună sunt nou pe acest forum și proaspăt deținător al unui peugeot 508

Vizitator Gama's Avatar
    Salutare ! Băieți am și eu o întrebare , poate mă ajută cineva cu un răspuns . Am un peugeot 508 1.6 hdi și intrebarea este : pot monta pe el faruri cu leduri daca ea a venit cu cele pe bec normal ? Adica trebuie să schimb blocul de lumini sau ceva daca pun cu leduri ...

Vizitator PaulN's Avatar
    Primul lucru: un far full led este aproximativ 6000 lei + manopera de montaj

Baby Lion
    Ia cuțitul și taie un zero .
    Eu știam că la configurare , prețul pentru faruri full led este în jur de 1200 de € .
    Un far aftermarket ar trebui să îl găsești la un preț în jur de 6-700 de lei

Vizitator
    Far full led schimbat in reprezentanta pe RCA in august 2019 (cost total ~4600RON dintre care 3800RON far si 800RON motoras/calculator) marca Valeo

manu144x's Avatar
    Nici în cele mai frumoase vise un far LED nu e 700 ron )

La orice marcă, la orice model, inclusiv aftermarket, e minim 1000 eur pentru că vine tot ansamblul, tot farul, cu tot ce este. Ăsta e dezavantajul la ele. Apoi prețurile cresc în funcție de model, complexitate, etc.
    Dar nu am auzit nimic mai puțin de 4000 lei dacă discutăm de full led. Chiar și un far întreg Xenon ajunge la prețul acela.

Dacă discutăm doar de becuri e altceva, dar nu întregul far.

Vizitator Kta19's Avatar
    Daca este vorba despre modelul 2010-2014 pe olx vad ca se gasesc cu preturi intre 350 si 2400 lei. Atasez link-ul celui de 350 lei (garantat e fara calculator), iar in descriere scrie "Piesa este usor reconditionata pe carcasa, conform pozelor.": https://www.autovit.ro/anunt/far-sta...ml#xtor=SEC-81
    Stiu ca am cautat si eu acum aproximativ un an si gasisem si pentru stanga si pentru dreapta, unul la 1000 lei, celalalt la 1100, evident fara calculator si ce mai are nevoie.

Daca tot se vorbeste despre aceasta trecere, a facut cineva modificarea? ma intereseaza ce anume trebuie schimbat in afara de far in sine si de calculatorul acestuia si pentru cei care au varianta cu xenon, cum se vede seara pe ploaie? Eu nu sunt multumit deloc de cele normale cand e seara si ploua. Nici nu imi dau seama daca am farurile aprinse sau nu, nu mai zic de luminatul drumului. Am avut bec normal (10 lei bucata), iar acum am "Bec auto far halogen Osram H7 Night Breaker Laser Next Gen +150%, 55W, 12V ,PX26D ,blister", dar in afara de faptul ca e lumina putin mai alba nu vad alta diferenta intre cele ieftine si astea.

manu144x's Avatar
    Deci tu compari piese second din dezmembrări cu piesa nouă?

Ar trebui să se poată face trecerea, nimeni nu spune că e imposibil, doar că la cât te va costa, e mai rentabil să vinzi mașina și să iei una mai ok.

Te înțeleg perfect la faza cu vizibilitatea, pe 508 aveam Xenon și pe noua mașină am niște lumânări, că altfel nu le pot zice. Nu se compară sub nici o formă dar asta e, rezist deocamdată

Vizitator
    Vezi ca erau niste becuri de la philips care se apropiau cat de cat de xenon dar si durata de viata era undeva la jumatate.
    Cred ca era vorba de Racing Vision de la philips
    https://www.philips.ro/c-m-au/lampi-...faruri/halogen

Poti compara sau cauta diferentele intre ele si pe youtube, asa ai putea sa faci o alegere mai corecta.

Vizitator PaulN's Avatar
    WILDMAN, dacă găsești faruri de 508 full led cu 700 lei bucata, vreu și eu unul stânga și unul dreapta, doar așa, ca să le am rezervă. Vorbim de far nou, complet echipat - nici nu se livrează altfel.

Baby Lion
    bad post
    Last edited by wildman; 15-04-2020 at 10:23 PM.

Vizitator
    Buna ziua,stie cineva cum se monteaza suport ochelari soare,pe partea soferului,spre cupola? Am cumpărat un chit de pe net.dar nu stiu cum sa-l montez. Cand dau desfac mânerul de pe cupola ramane un gol prea mare pt.a fi prins in suruburi. Un sfat va rog,multumesc.

Vizitator Kta19's Avatar
    Salutare,
    Intrebare pentru cei cu 508 alb (alb perlat). A vopsit cineva bara fata/spate (elemente de plastic)? Si daca da, a iesit culoare?
    Intreb pentru ca eu cand am cumparat masina avea bara pe spate zgariata si a trebuit vopsita. Problema e ca am fost la 2 service-uri sa o fac si tot nu iese culoarea. (e si albul mai inchis dar e si mult mai putina perla...in conditiile in care mi-a luat dupa codul de culoare si cu paleta care se potrivea perfect pe masina). Am mai intrebat la alte 2 service-uri dar au zis ca nu au cum sa o faca nici macar pe aproape de restul masinii, iar varianta cu reprezentanta nu prea e tentanta (1500 lei/element).

Vizitator
    Va salut. Sunt nou pe forum si nou posesor al unui 508 gt. Am o rugaminte, poate ati intampinat aceasta problema. Masina merge foarte bine, schimba, trage, etc.. Dupa ce se incalzeste, masina nu mai functioneaza normal, ca si cum acceleratia nu se mai pupa cu schimbatul treptelor de viteza. Pe tester nu da nici o eroare. Dupa ce am cumparat masina, am sch distributie, ulei+filtre, ulei cutie. Un racord care intra in zona clapetei, l-am etansat ptr ca tragea aer fals. Va multumesc anticipat. Orice sfat e bine venit.

Page 23 of 23 FirstFirst ... 131920212223

Bookmarks