Page 1 of 112 123451151101 ... LastLast
Results 1 to 15 of 1669

Thread: Cutia de viteze / Ambreiaj / Planetare - probleme, intretinere, modificari.

Cutia de viteze / Ambreiaj / Planetare - probleme, intretinere, modificari.

Am o mare problema la 307! Dimineata de fiecare data nu mai merge sa bagi in viteza masina, tre sa stai o juma' de ora ca sa intre in 1-a! Voua vi s-a intamplat
    P.S:cand am fost la service au zis ca nu au ce sa ii faca...asa e la toate Peugeot-urile .
    Last edited by Cristi_M.; 09-07-2012 at 02:19 PM.
    Peugeot 307 XS 2.0 HDi 90CP
    Culoare::Gri metalizat

Doc's Avatar
    Pai dimineata cand este frig intra mai greu in viteza si este normal, dar dupa ce pleci cu ea isi revine. Este din cauza uleiului care devine prea vascos din cutia de viteze.
    Resoftari, chiptuning, dpf fix Peugeot si Citroen | Preturi incepand de la 250 lei. Detalii la 0751.194.100.
    Afla mai multe detalii www.obdtuning.ro / facebook: https://www.facebook.com/obdtuning.ro/

da o lasa in viteza...in 1-a de obicei ca intra cu fatZa in parcare!!!dar nu poate sa bage in R ca sa iasa cu spatele!!!dureaza 20 min. si intra doar in a 3-a si a 4-a...
    dupa o gramada de incercari intra in viteza...

La toate marcile de masini e aceiasi problema??nu cred....
    Peugeot 307 XS 2.0 HDi 90CP
    Culoare::Gri metalizat

cristic's Avatar
    Desi am cu totul alta cutie de viteze, chestia ca nu vrea sa intre in R am patit-o si eu. Atunci, deobicei accelerez un pic fara sa fie bagata in viteza si dupa aia intra mai tot timpul in R. Oricum exista si exceptii cand nu vrea nicidecum, atunci o introduc in alta viteza (deobicei a 1-a), merg in fata vreo 1 cm, dupa care sigur intra in R.

Chestia asta este oarecum normala si se intampla la mai toate masinile (nu doar Peugeot), dar eu am observat ca la Peugeot se intampla cam des.

Nu are voie sa se intample asa ceva!! Eu am aceeasi cutie de viteze ca si carlos si nu mi s-a intamplat niciodata asa ceva!!! Ce rahat nici la dacie nu e asa!!! Cred ca ar trebuii sa te duci peste ei cu opc-ul, prea tote probleme sunt normale la ei!!! Cred ca sunt cei mai nesimtiti mecanici pe care ii stiu, cel putin cat e masina in garantie ca dupa ce iese din garantie nu mai e nimic normal si se rezolva!!!
    TOYOTA Avensis D-4D 2.0l 116CP

Timonerie cutie de viteze 307 1,6

Am probleme cu cutia de viteze.Pe langa faptul ca pierd ulei pe la o planetara,problema remediata partial prin schimbarea simeringului,azi mi-a ramas schimbatorul blocat in viteza 1 si cand am reusit sa il scot nu mai gaseam nici o viteza.Din cate cunosc,asa ceva se intampla cand sare timoneria,dar mie frica sa nu fie cutia dusa pentru ca din cauza simeringului aveam cam putin ulei in cutie si aparuse si un huruit ciudat.
    Ati avut o problema asemanatoare careva?

alexmirica's Avatar
    Sunt mai multe cauze posibile. Se poate intampla ca in cutie sa se fi rupt "cautatorul".
    Intrebare: Cu motorul oprit poti baga in viteze?
    Nea Enzo Ferrari a lucrat la Alfa inainte ca el sa-si faca firma Ferrari si el a afirmat: "Cand vad o Alfa imi scot palaria"
    De asemenea, Henri Ford isi scotea palaria in fata Alfelor...
    Alfa Romeo 147 2.0TS, 51100km...

Am descoperit cauza.Un sistem foarte ciudat pe Peugeot.Are doua cabluri,unul dintre ele s-a rupt pur si simplu, desi era din sarma otelita.
    Am bagat in viteza cu mana de la motor,si am ajuns asa pana la service,in treapta a 4a.Numai bine ca s-a rupt in oras,ca maine dimineata as fi vrut sa ma duc la Rm.Valcea cu ea si putea sa mi se rupa in mers.Macar consolarea asta o am.
    M-am enervat foarte tare pe cei de la Eurial ca nu au fost in stare sa imi caute cablul decat daca ma duc cu talonul, si cum masina are numere rosii,nu am avut talon la mine sa le zic seria.

alexmirica's Avatar
    Este obligatoriu cu talon, ca altfel nu au cum sa determine exact codul piesei de inlocuit, deoarece dupa talon se vede generatia masinii, model, dotare, tot!
    Daca nu ai talon, e suficient sa le spui seria sasiu, e poansonat in minim 3 locuri pe masina! In talon asta citesc. Seria sasiu!
    Bafta!

P.S. Sistemul pe cabluri e adoptat la majoritatea masinilor noi, inclusiv la Alfa mea. Vezi poza. E mult mai fiabil si mai silentios asa, vibratiile cutiei+motor nu se mai transmit asa usor catre maneta.
    Nea Enzo Ferrari a lucrat la Alfa inainte ca el sa-si faca firma Ferrari si el a afirmat: "Cand vad o Alfa imi scot palaria"

Cred ca sistemul asta e mai folosit la motoarele care sunt transversale(perpendiculare pe masina,ca nu sunt sigur cum sa le zic).Daca ar fi de-a lungul masinii motorul,atunci cutia ar fi aproape sau chiar sub schimbator si nu ar mai fii nevoie de cablurile astea lungi.
    Intr-adevar e mai silentios asa,nu stiu insa cat de eficient din moment ce la 59 de mii de km s-ar rupt.

Interesant programul din care mi-ai aratat schema.Exista asa ceva si la Peougeot?La BMW de exemplu este chiar un site pe care intri si vezi absolut toate piesele: www.realoem.com

alexmirica's Avatar
    Da, exista la toate masinile programe asa detaliate, ce contin si instructiuni de montaj, observatii, preturi, etc.

Faza asta am patit-o si eu.A ramas in a1a si nu puteam sa o scot si am tras atata de tare incat mi s-a rupt cablul de la timonerie.
    3,2 milioane m-a costat boacana asta.
    Si chiar credeam ca numai mie mi s-a intamplat asta.

godaro's Avatar
    ma baieti, ce D-zeu ! un prost arunca o piatra si sapte sar dupa ea !

carlos_rs_gti initiatorul acestui topic este un putzoi <18 ani (probabil vreo 13) CARE NU ARE PERMIS si probabil ca nu are habar nici macar cum se baga in viteza. forumul asta este plin de flame-uri de-ale lui pe care le arunca asa... ca sa se bage in seama. cine stie ce o fi auzit la tac'su asta iarna si se apuca sa bata campii pe forum.

imi pare rau WLF de patania ta. cred ca esti singurul de pe forum care are o problema cu cutia de viteze la 307

PS: in ceea ce-l priveste pe carlos, pt a mentine un nivel adecvat al discutiilor il rog sa respecte seriozitatea acestui forum. pt flame-uri si bagari in seama exista mIRC. mersi
    Peugeot 307 1.6 HDI / 2004 a.k.a. "Blu"
    Mitsubishi Outlander 2.4 CVT / 2009 a.k.a. "Mishu"

George's Avatar
    tare ciudat . mi se mai intampla cateodata sa nu vrea sa intre in marsarier . atunci o misc in fata jumatate de cm in viteza I , si intra ca unsa in marsarier !

nu este normal sa nu vrea sa intre . chestia de mai sus se intampla de la faptul ca marsarierul nu este sincronizat cu toate vitezele .

godaro's Avatar
    faptul ca agatza nu e o problema chiar asa de grava.
    personal, cand mi se intampla asa ceva aduc la punctul 0 si debreiez. a doua oara merge la fix.

am observat tendinta (naturala de altfel) ca atunci cand nu intra din prima (si aici vorbim de a 1-a si marsarier) sa f**em maciuca aia (tinand inconstient piciorul pe ambreiaj) pana intra ! TOTAL GRESIT!!!
    aduci la punctul mort, debreiezi si repeti
    Peugeot 307 1.6 HDI / 2004 a.k.a. "Blu"
    Mitsubishi Outlander 2.4 CVT / 2009 a.k.a. "Mishu"

Page 1 of 112 123451151101 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks