Results 1 to 8 of 8

Thread: cum scapam de unele scartaituri

Am tot citit pe forum si am tot raspuns in cadrul fiecarui topic in care am gasit necazul asta insa...consider ca tre sa stea "cat mai sus" ca sa afle toata lumea cum se scapa macar de o parte din zgomotele de leutz...asa ca am facut un topic nou exclusiv pentru problema asta:

Aparitia zgomotelor ce survin in mod special cand treci cu masina peste denivelari (cat de mici sau cat de mari)despre care tinzi sa crezi ba ca sunt din amortizoare, ba generate de plasticele de pe usi ..mentionez ca la mineacest gen de zgomot a aparut cam dupa 2000 km - deci apare de obicei la masinile noi si nu exclud sa persiste inca la cele vechi.

Desi pare incredibila cauza...chiar s-a rezolvat cu urmatorul---->
    REMEDIU : Am aplicat doua jet-uri dintr-un spray de mecanisme fine (de uns) pe sistemul de inchidere de la fiecare usa (tot ce se vede din sistemul de inchidere atunci cand deschizi usile) am sters cu un servetel surplusul care s-a se scurs pe usa si apoi am lasat masina pana a doua zi de dimineata (treaba cu spray-ul am facut-o seara).

De a doua zi..toate zgomotele au disparut ca prin minune...dar...am descoperit altele (la bancheta din spate - la care inca nu am solutie).

R: by @danionescu

Da-i cu niste banda adeziva pe urechile care intra in spatele banchetei.si eu am lafel,si nu se aude nimic.
    Attached Images Attached Images
    Last edited by dlliviu; 10-06-2008 at 10:41 AM.

Vizitator

Angry

Salut , in cazul in care cineva mai citeste pe aici , am si eu o problema cu zgomotul !
    Pana mai acum 2 saptamani nu se auzea dar a inceput deodata din senin , si nu imi dau seama de unde este ! Ce este clar este ca vine din spate , tind sa cred ca de la haion , nu imi dau seama dar este asemanator cu zgomotul unei usi neinchise bine , sai a unor table asa nu stiu cum sa zic este ff stresant...parca as conduce o duba!! Masina mea este 206 din 2006 1.4HdDi . !
    M.am uitat la usi la haion sa fie bine inchis la acea clapeta care se lasa in jos odata cu haionul .. nimic.. totul pare in regula :-?? a mai intalnit si altcineva zgomot asa din spatele masinii ! este stresant rau cand merg pe drum cu denivelari minore..! !! !

Vizitator
    Salut, si eu am avut aceeasi problema, rezolvare, defacut sistemul de prindere de pe caroserie, mutat usor inspre inapoi, succesiv, pana cand hayonul se inchidea doar daca il tranteai "viguros"
    sa nu zic foarte tare.
    Problema aia s-a rezolvat, la mine toncanea si la plecarea de pe loc, sau la franare.
    Acum in schimb imi troncane plasticul de pe hayon, de cand l-am scos sa schimb becurile de la numarul de inmatriculare.
    Ramane de verificat solutia cu un pic de burete pe margini sa stea contrat pe tabla, sper ca o va rezolva.
    Revin cu completari dupa sarbatori.
    Pug 206 2.0 Hdi XR PRESENCE BV-33-CRD

Sindrom_CHR's Avatar
    Mai in gluma, mai in serios, solutia mea pentru a "scapa" de scartaieli si greieri prin masina au fost: Eliminare tobe, catalizator si volumu mai tare la muzica Alta varianta eu nu gasesc, decat desfacutul tuturor plasticelor si asezate la loc si stranse bine.
    ISTORIA VORBESTE AICI Peugeot 206 - 2.0hdi

Baby Lion stefan550's Avatar
    Puteți desface capitonajele ușilor și pus bandă adezivă panzată peste ele, apoi introduse la loc. Am făcut trea a asta la mașini mai vechi de 10 ani cu rezultate remarcabile.

Vizitator
    Pai a mea e mai veche de 10 ani )
    @Sindrom_CHR , desi am si toba si catalizator, si subwoofer si 4 boxe, tot nu acopera sunetul plasticelor vibratoare din interior , mai ales iarna
    Pug 206 2.0 Hdi XR PRESENCE BV-33-CRD

Sindrom_CHR's Avatar
    Pai la 2.0 diesel pe un sfert de masina cum e 206-ele, cred ca orice i-ai face tot nu or sa dispara. Eu am mai incercat, am tot prins si desfacut prin masina toate plasticele, dar tot n-am rezolvat nimic. Mai incerc la vara cu niste aluband si daca nu da roade...o las asa.
    ISTORIA VORBESTE AICI Peugeot 206 - 2.0hdi

Vizitator Alexandru.k_24's Avatar
    Am si eu un scartait la Peugeot 307CC la portbagaj. In momentul in care decapotez masina (portbagajul se rabateaza in sens invers) atunci apare un scartait urat de tot. Am incercat vreo 3 ore sa depistez sursa scartaitului dar nu am reusit.

Bookmarks