Page 1 of 93 123451151 ... LastLast
Results 1 to 15 of 1391

Thread: Sistemul audio/navigatie/telefonie - probleme, intretinere, modificari

Sistemul audio/navigatie/telefonie - probleme, intretinere, modificari

Buna baieti ,
    dupa unele incercari nefructificate am reusit sa intru din nou pe acest site pe care l-am urmarit cu intermitente. Am un 307xline hdi de 1,6 si in general sunt f multumit de el. Am insa o problema cu radio-cd -ul si poate puteti sa ma ajutati cu sfaturi sau sa-mi spuneti cum a-ti scapat voi de treaba asta. Aparatul merge tot timpul destul de fasiit, probabil ca nu reuseste sa se logheze cum trebuie sau componentele nu sunt de calitate. Am crezut ca e din cauza mersului, a zonei (stau in Bucuresti), dar am observat acelasi fenomen si pe loc. Ce sa zic nu e prea placut sa-ti piarda unda asa din senin si daca apas din nou pe memoria respectiva postul se aude clar mai bine chiar stereo pentru cateva minute (2-3) dupa care mono si tot mai fasiit. Am fost la eurial si ei si vor sa-l inlocuiasca. Au spus ca nu ar fi de la antena sau amplificator. Daca i-mi vor da altul la fel? Este un radio -cd Siemens sau Blaupunkt. Oricum este slabut, dar are comenzile la volan, si n-as vrea sa renunt la facilitate. Boxele sunt si ele fara pretentii , puteti sa-mi recomandati cu ce as putea sa le inlocuiesc? Va multumesc anticipat.
    Last edited by Cristi_M.; 18-02-2013 at 06:30 PM.

clasic la xline ... s-au mai plans multi , inclusiv eu

trebuie schimbat si s-ar putea sa ai sansa sa nimeresti unul mai bun (bineinteles acelasi model) ; cel putin mie asa mi s-a intamplat
    307 X-Line 1.6HDI 110CP - Jun05 ~ 22,000Km
    Scenic II 1.6 16v 115CP - Sept04 ~ 38,000Km

Al meu merge bine, totul e sa nu am bass prea mult ca zdrangane usile. Mi s-a spus ca este probabil un VDO (masina e fabricata 06/2005)

Multumesc, sper sa am si eu norocul sa mi-l inlocuiasca cu acelasi model dar fara defecte. Cred totusi ca boxele sunt cam slabute, parca sunetul iese din horn, inca nu-mi dau seama daca se poate face ceva sau trebuie sa schimb difuzoarele din portiere. Daca e mai bine sa le schimb , cu ce le-ati schimbat si a-ti obtinut rezultate clar mai bune?

godaro's Avatar
    ovale pe tablia spate. se aude super
    Peugeot 307 1.6 HDI / 2004 a.k.a. "Blu"
    Mitsubishi Outlander 2.4 CVT / 2009 a.k.a. "Mishu"

De acord, dar totusi nu as vrea sa fac transformari vizibile inca masinii. Totusi nu cred ca nu se pot gasi difuzoare care sa sune bine in portiere pe dimensiunile 17" si 13".

mai cauta pe forum ... s-a scris la greu despre subiectul asta
    nu rezolvi problema cu schimbarea boxelor din usi ; trebuie ori boxe pe tablie spate "a la Godaro" ori "tratament" usi
    307 X-Line 1.6HDI 110CP - Jun05 ~ 22,000Km
    Scenic II 1.6 16v 115CP - Sept04 ~ 38,000Km

Doc's Avatar
    Cea mai buna solutie este aceea cu amplificator + boxe ovale in policioara spate (cum te-au sfatuit si altii) sau un subwoofer. In felul acesta vei pastra boxele din usii pentru medii si boxele ovale / subwoofer pentru joase. Nu se rezolva mare lucru cu captusirea usilor, ma refer la producerea unui mai sunetul puternic, ci doar o diminuare a vibratiilor din interiorul usilor.
    Chiptuning Peugeot si anulare FAP | Pot face si diagnoza, GRATIS. Detalii la 0751.194.100.
    www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro
    '11 Mitsubishi Lancer Evolution X 2.0 mivec 300CP+ | '07 BMW X3 3.0sd 286CP+ | ex: '04 Peugeot 307

amadeus's Avatar
    Se poate pune cumva un alt cd pe 307 care sa mearga cu ecranul computerului? NU prea imi place cum suna (pe masina pe care o aveam inainte vroiam sa-mi schimb boxele din dotare, dar dupa ce am schimbat cd-ul, problema cu lipsa basilor a disparut, cred deci ca si acum ar putea fi aceeasi problema). Ma gandesc ca pe cd sunt si comenzi pt computer, poate au astia de la pg un model mai rasarit special pt 307?
    VW jetta 1.4 TSI 140 CP
    Ex: 307 T6 sport 1.6 E 110 CP

TOXIC's Avatar
    ai doua variante - ambele se refera la schimbarea cd-ului cu unul de firma si calitate - orice ai lua facut pentru montaj de fabrica o sa se auda relativ prost - cu unele exceptii care nu sunt specifice PUG...

prima ar fi sa iei un cd-player + un adaptor pentru comanda langa volan si display-ul computerului - o sa coste cam 100 euro doar adaptorul...
    a doua ar fi sa iei un cd-player care sa aiba in pachet o comanda de volan proprie ideal prin IR dar merge si prin fir.... dai jos vechea comanda si o montezi cumva pe asta noua...

eu sunt de parere ca a doua varianta e mai buna - de ce? banii care ii arunci pe adaptorul din prima varianta, ii folosesti mai bine luand un cd mai high-end - si iti garantez ca sunetul se imbunatateste... cel putin la mine asa a fost...
    stiu ca poate te gandesti ca n-o sa mai ai pe display datele radio-cd-ului - dar ce mai conteaza ca oricum diplay-ul il folosesti pentru computerul de bord...
    si eu am "pierdut afisajul si la mine chiar numai de-asta era - pentru cd-radio... acum nu arata decat data ora si temperatura dar nu-mi pasa pentru ca toate datele apar pe ecranul cd-ului care apropo are aceeasi culoare portocalie cu bordul si celelalte lumini...

acuma ar mai fi o problema - garantiamasinii - aici nu stiu ce sfat sa-ti dau - oricum am impresia ca trebuie sa montezi totul la peugeot ca sa ti-o pastrezi ceea e cam nasol...

amadeus's Avatar
    Am discutat azi cu un prieten care are un magazin de piese auto. Avea un panou cu cd-uri, si i-am spus ca nu prea imi placea cum se aude un SONY, si l-am intrebat daca nu cumva sunt boxele de vina. el mi-a zis ca nu, si ca ii trebuie nu stiu ce condensator (oricum o chestie micutza). Ma intreb daca asta nu ar rezolva problema si la mine, si la totzi nefericitzii care simt ca trebuie sa-si schimbe instalatzia din fabrica. Il sun diseara pe tip... (Mie imi place bordul asha cum e, cu cd-ul asta, si tare nu as vrea sa-l schimb).
    VW jetta 1.4 TSI 140 CP

TOXIC's Avatar
    si io gandeam exact la fel - ca imi place asta atat ca design si culoare(noaptea) si ca e prietenos + ca am comanda - tare il aparam... nu pot sa zic ca l-am dat jos cu placere - chiar imi era drag dar nu imi pare rau - am o alta comanda - culoarea noaptea e 99 % aceeasi si soundu-l e 300% mai bun...
    singura chestie ce ma enerveaza e ca trebuie sa-i iau jos fata si sa o car dupa mine....

kik's Avatar
    Parca nici eu nu asi interveni in configurartia actuala a bordului.
    Plus ca eu unul sunt multumit de cum suna.
    She was a fast machine/She kept her motor clean/
    She was the best damn woman I had ever seen
    :blush:

Doc's Avatar
    Se pot face modificari si la configuratia actuala din bord. De aceea exista amplificatoare, filtre, egalizatoare, boxe si subwoofer.
    Chiptuning Peugeot si anulare FAP | Pot face si diagnoza, GRATIS. Detalii la 0751.194.100.
    www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro
    '11 Mitsubishi Lancer Evolution X 2.0 mivec 300CP+ | '07 BMW X3 3.0sd 286CP+ | ex: '04 Peugeot 307

amadeus's Avatar
    pai daca tot stii, spune-ne si noua, la astia necunoscatori, ce punem, ce schimbam, si cat ne costa (vrei?).
    VW jetta 1.4 TSI 140 CP

Page 1 of 93 123451151 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks