Page 3 of 93 FirstFirst 12345671353 ... LastLast
Results 31 to 45 of 1391

Thread: Sistemul audio/navigatie/telefonie - probleme, intretinere, modificari

Bravo ! Alpine-ul tau se incadreaza bine in consola centrala, sau iese in relief ?

se incadreaza perfect in consola

Salut,

Aveti idee de ce sistemul audio JBL optional este disponibil pe 206 si 407 dar nu si pe 307? Mi se pare tare ciudat ...
    Peugeot 405, 1.6i 90 CP - 1992
    Peugeot 307, 1.6 HDi 110 CP, X-Line - August 2005

amadeus's Avatar
    n-am nici o idee de ce nu pot, sau nu au alt radio-cd care sa aiba aceleasi functii de operare in calculatorul masinii, sa suporte si conexiunea la telecomanda de pe volan, pentru ca asta standard e taaaare, da taaaare anemic la receptia radio si sunet pe cd. Difuzoarele pot mai mult, dar daca saracul "pick-up" pacaie, macaie, gangane, in loc sa ma incante placut la urechi...
    VW jetta 1.4 TSI 140 CP
    Ex: 307 T6 sport 1.6 E 110 CP

Probabil ca usile nu au incinte bune si sunetul nu ar fi cine stie ce. La 206 usa are forma diferita si alta acustica si permite montarea unui sistem audio mai performant.

dj joy's Avatar
    e interesant ca la mine in carte scrie "sistem audio JBL cu 10 incinte acustice si amplificator" dar cand m-am benoclat mai aproape la boxele din portbagaj am vazut ca scrie pe ele Harman... :blush:
    PEUGEOT 406 2.0 HDI blu metal 136 CP

AGO's Avatar
    @dj_joy:La tine, pe 406? Ciudat... Nu am vazut sistem cu mai mult de 6 incinte pe 406...

GXG's Avatar
    Eu am schibat boxele si am pastrat casetofonul tocmai pentru afisajul pe display si comanda audio pe volan.
    Boxele originale sunt acceptabile, dar sa fim seriosi... nu sunt deloc cine stie ce... Apropos le dau super ieftin numai sa scap de ele.(sorry de reclama).

Am pus pe fata boxe Magnat Xcess 216 si pe spate in tablie Xcess 693. In usile spate nu am mai pus nimic, ca sunt boxe de 13 si nu prea conteaza(cel putin nu la sofer). Boxele astea, daca ma iau dupa ei, sunt de 120W respectiv 150W RMS. Oricum, fara izolatie la usi, se aude foarte bine si clar zic eu. Am mai pus un amplificator 4*75 Mac Audio MP4000. Eu unul sunt foarte multumit de cum se aude fara subwoofer si modificari majore masinii. La o intalnire, cine doreste, ii arat cum se aude daca e interesat. Oricum, mai ramane de antifonat masina, dar nu am avut bani si oricum vreau sa o fac ca lumea....

Pentru o solutie care implica modificari minime, mi s-a parut optiunea cea ma buna. E drept, pe atunci nu eram membru pe forum si nici nu prea stiam de Wizards ca altfel treceam si pe la ei. Oricum, antifonarea la ei vreau sa o fac...

75NOR's Avatar
    307 are posibilitate de JBL dar nu la noi...

inainte sa apara echiparea asta Starline, pe vechiul Sport si Feline se putea pune...

acum, de cand au restrans gama de modele, au scos optiunea asta...

politica Eurial: "romanu' e bou, ce-i trebuie lui JBL?"
    Give me fuel, give me fire, give me that which I desire... :gunsmilie:

July'05 206 Blue Recife 1.6i 16V 110HP:thumbsup: XS/Starline, clima, pachet sport exterior + interior, Jante 15 Sirocco, Valeo Flatblades, Full Blue Vision Lights

Poate s-a mai discutat in alta parte dar nu am gasit eu la o cautare rapida ...

Am gasit diverse head-unit-uri CD care au interfata pentru comanda volan de la 307 (ex. Alpine).
    Exista insa modele care sa aiba interfata si pentru display-ul de la 307?

Cumva dupa sfarsitul promotiei curente (31.03.2006) se va renunta la echiparea StarLine si se va reveni la echiparile "normale"?
    Poate in felul asta va reaparea sistemul audio JBL si in lista de optionale de la 307.
    Peugeot 405, 1.6i 90 CP - 1992
    Peugeot 307, 1.6 HDi 110 CP, X-Line - August 2005

elipsys's Avatar
    Scuze...
    Dar ce sistem audio are 307 Starline????!!! Marca, tip.....
    Multumesc
    Peugeot 307 T6 1.6E 16V 110HP Starline Diamond -gris fer ... acum si cotiera :naughty:
    http://www.danasoft.com/sig/lclolcl.jpg

Angry

La Starline am scos eu Cd Playerul shi am aruncat o privire. Este acolo o mufa total neortodoxa . Nu cred ca este vre-un tip de Cd Mp3 player in comertz care sa foloseasca o astfel de conexiune. M-au pacalit meshterii. Nu shtiu cum o sa-mi instalez Mp3 Playerul performant . (350 Euro) adus din Germania. Cica ar exista adaptoare. Nu am gasit nimic in Iasi.

Elikratos's Avatar
    OK, sa zicem ca e nasol cu echiparea din fabrica... si totusi, care e veriga slaba a sistemului - head unit-ul, boxele, antifonarea usilor?
    Ford Mondeo 2.0 TDCi 115HP Wagon - under construction!
    Drive torque not power!

Quote Originally Posted by Elikratos @ Mar 13 2006, 09&#58 View Post
    Quoted post
    OK, sa zicem ca e nasol cu echiparea din fabrica... si totusi, care e veriga slaba a sistemului - head unit-ul, boxele, antifonarea usilor?
    Toate :smile2: La 206 am facut un experiment, desi instalatia stock suna mai bine ca in 307. Am schimbat difuzoarele de pe fata cu unele agnat Xcess pe componente. Sunetul s-a modificat FOARTE putin, in special inaltele. Am incercat apoi si cu alt HU Pioneer care il aveam pe Astra. Diferenta de sunet a fost mult mai mare, se auzea mai bine insa nu asa de bine precum in Astra. Ar mai fi ramas de facut o insonorizare a usilor dar am fost nevoit sa dau masina inapoi la serviciu si nu am mai facut-o.

In concluzie, daca vrei sunet bun, trebuie facuta toata masina, boxe, HU, insonorizare etc.

GXG's Avatar
    Magnat Xcess am eu si bubuie.

Fara amplificator degeaba le pui, crede-ma.
    Poti sa pui orice HU. Fara amplificator tot nu e mare chestie.
    Nu sunt expert, dar cred ca baietii care stiu mult mai bine cum sta treaba pot confirma.

Oricum HU original nu stiu daca scoate 20W reali, ori magnat xcess alea de 16,5 cel puti dupa ei sunt 2*65...

Am mai spus: daca cineva vrea sunet curat si tare fara woofer cred ca niste boxe magnat xcess( amplificate neaparat) sunt solutia. Daca se schimba si HU... alta viata. Eu personal l-am pastrat. Se aude excelent si cu casetofonul stock la 1. :bigyellowgrin:

Page 3 of 93 FirstFirst 12345671353 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks