Page 2 of 93 FirstFirst 1234561252 ... LastLast
Results 16 to 30 of 1391

Thread: Sistemul audio/navigatie/telefonie - probleme, intretinere, modificari

godaro's Avatar
    eu de ex. am imbunatatit bass-ul in 307 prin instalarea unor boxe ovale in policioara din spate. am mai scris asta pe undeva
    Peugeot 307 1.6 HDI / 2004 a.k.a. "Blu"
    Mitsubishi Outlander 2.4 CVT / 2009 a.k.a. "Mishu"

Doc's Avatar
    Pai cum a spus si godaro s-a mai scris undeva si de aceea exista functia search. Cred ca sunt "n" topicuri deschise cu RadioCD-ul de pe 307.
    Chiptuning Peugeot si anulare FAP | Pot face si diagnoza, GRATIS. Detalii la 0751.194.100.
    www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro
    '11 Mitsubishi Lancer Evolution X 2.0 mivec 300CP+ | '07 BMW X3 3.0sd 286CP+ | ex: '04 Peugeot 307

OK, am urmarit discutia voastra si eu sunt adeptul ideii de a nu schimba prea mult actuala configuratie. Radioul meu se pare ca este defect. Bun, l-au comandat si o sa mi-l schimbe. Cel nou pe care il vor monta nu se va auzi prea diferit, doar va fi probabil -sper- ceva mai precis si nu va mai sasai. Insa, calitatea sunetului in mare nu se va schimba. Nu vreau ceva de exceptie dar ce difuzoare recomandati voi ca se aud bine pe spate. Ovale, dar ce marca, model ..etc.
    Multumesc

...eu mi-am pus niste boxe ovale JBL pe spate, si se aude excelent. Am fost si la Peugeot, si i-am rugat sa-mi scoata din CD firele de auxiliar, pentru a putea sa-mi pun un mp3 player, dar bineinteles ca au inceput sa faca crize, ca vezi doamne nu ai voie sa umbli la cd, nici eu, ..dar nici ei! Atunci am luat mobilul si i-am amenintat ca sun la OPC, ...si vreau sa va zic, ca in 5 minute, eram pe scaun, cu o cafea in fata, iar ei se chinuiau sa gaseasca schema elecrica, sa vada ce mufa trebuie, ce pini...dar pana la urma au spus sa revin in cateva zile sa vada ce pot face ca habar nu aveau ce este ala auxiliar!!!. Ideea este ca textul "cat tine garantia nu ai voi sa faci nici o modificare la masina, este abur! " Asa ca, te poti duce cu tupeu si chiar cu gura mare (ca doar le-ai platit masina, nu ti-au dat-o cadou) si le poti spune ca vrei 2 boxe in policioara, pe care le montezi tu, dar ei sa-ti traga firele in spate!

TOXIC's Avatar
    orice om un pic dibaci stie care e mufa de aux...
    pai daca oamenii aia se mai pot numi mecanici electricieni - inseamna ca Alex Mirica sau Gheza sunt ZEI ELECTRICIENI... si eu un umil inginer chiar....

Mighty's Avatar
    Loll. Daca i-a iesit conectoru de auxiliar , insemana ca si la mine la Clarionu' de pe 406 , in loc de magazia de CD , pot sa leg un MP3 player. Ar trebui sa fie 4 fire: masa , stanga , dreapta si control.
    Ramane de vazut acum unde gasesc unu compatibil cu clarionu , ca sa folosesc afisajul computerului , si un loc unde s-l pun prin masina accesibil si cat mai invizibil.

In sfarsit, mi-au adus radio-cd-ul si l-au inlocuit pe 307. Cand au terminat, m-am dus sa vad ce-au realizat. Era leit ca cel vechi, cu mici semne pe butonul de volum dar toti au sustinut ca este schimbat. Probabil ca eu m-am inselat. Important era sa vad cum merge, daca mai avea aceleasi probleme. Ce sa spun. Acolo la ei nu mai pierdea posturile in cele 5 minute de test, insa pe drumul de intoarcere iar a inceput receptia sa fie slaba si sa se auda mono, cu toane. deci se comporta ca cel vechi, doar ca nu intrerupea pe radio 21. Nu puteau fi decat 2 posibilitati: l-au schimbat , dar marfa e la fel de slaba sau nu l-au schimbat. Sa zicem ca l-au schimbat, dar am fost si la un alt service sa le aflu parerea. Rezultatul, la un alt service mi-au spus ca scula e de cacao si daca vreau, i-mi pun ei altceva care sa -mi ia si comenzile de pe volan, cu afisaj separat, cu fata detasabila. Am refuzat oferta SONY-mp3 cu toate ca era cam 180euro, pentru ca nu vreau sa investesc in aparat deocamdata, vreau sa se auda mai bine, fara sasaieli. Pentru a elimina sasaielile, am schimbat difuzoarele din portiere, merge un pic mai bine, nu mai sasaie dar rezultatul nu este pe masura asteptarilor. Bass-ul e slab si de la jumatatea volumului distorsioneaza. Nu pot obtine un bass gras curat. In adevar, trebuie sa pui difuzoare pe polita din spate ca sa ai ceva basi, altfel usile cred ca fac ca in desenele animate de parca masina respira, dar degeaba, bass-ul nu e bass... Cred ca la masina asta instalatia audio a costat cel mult 50-100 euro. Ca sa faci ceva sa sune mai bine, nu cu statie si fite, trebuie schimbat clar radio-cd-ul, boxele si pus intercalat cate un difuzor de bas pe fiecare canal. asta e minimum si poate costa circa 400 euro. Nu cred ca se poate scapa mai ieftin. Eu deocamdata stau in expectativa. Astept si de la voi alte sugestii...................

Inca o chestie. am fost azi la Magheru si mi-au spus ca ei au adaptorul pt comenzi volan la 307, ca daca schimb radio cdul cu altul cu fata detasabila toate functiile vor fi afisate si pe consola, iar functiile radio cd ului vor fi afisate si pe fata detasabila. Ei propun un SONY care sa dea circa 23w sinus, 45 muzical si un sabufer, pe langa schimbarea completa a difuzoarelor. Total estimativ:
    200 rado-cd + 72 adaptor comenzi volan + 124 difuzoare fata+ 124 difuzoare spate + sabufer 200+montaj 30=750euro destul nu?

Exclamation AUDIO 307 - probleme, intretinere, modificari.

vreau sa schimb CD-ul cu unul care citeste MP3-uri dar, nu vreau sa pierd comanda de la volan. Se poate face adaptarea ? multumesc,

Geza's Avatar
    asta depinde daca are mp3 ul comanda pt volan.Exista unele modele de VDO care are(necesita un adaptor care coasta intre 10-50 eu)

Bongo's Avatar
    uite aici link-ul care sper sa te ajute!
    mai am inca unul!!!!

merci ,

Quote Originally Posted by bongo @ Dec 10 2005, 11:11 PM
    Quoted post
    uite aici link-ul care sper sa te ajute!
    mai am inca unul!!!!
    Nu merg linkurile !!!!! Help please...

Quote Originally Posted by dmath @ Jan 24 2006, 16&#58 View Post
    Quoted post
    Nu merg linkurile !!!!! Help please...

se gaseste la soni un adaptor si costa cam 70 euroi

Asta rezolva si pb afisajului pe display, sau pe ala il pierzi ?

Quote Originally Posted by dmath @ Jan 28 2006, 18&#58 View Post
    Quoted post
    Asta rezolva si pb afisajului pe display, sau pe ala il pierzi ?
    nu stiu, am renuntat la comanda de pe volan si am montat un MP3 player Alpine si se aude de 10 ori mai bine si nici nu mai garaie boxele cum faceau cu CD-ul din fabrica

Page 2 of 93 FirstFirst 1234561252 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks