Page 1 of 18 1234511 ... LastLast
Results 1 to 15 of 262

Thread: Sistemul de franare - intretinere, probleme, modificari

DJ82MAB's Avatar

Lightbulb Sistemul de franare - intretinere, probleme, modificari

Care sunt cele mai bune placute de frana care sa faca si pentru 207?Am intrebat de unele BREMBO si au zis ca nu fac placute pentru 207!!!Astept un sfat ca trebuie sa le schimb,dar nu am incredere in service SIMODE din Craiova.Ma duc sa le iau de la Eurocar si le schimb la alt service care sa ma lase sa stau langa ei !

Gold Lion Basti77's Avatar
    In ce sens nu ai incredere ? ca nu-ti pun noi sau sa iti recomanda proaste ?
    Oricum la ei sunt cam 2 milioane am inteles, eu am gasit in Ploiesti la 95 ron, si marca de renume.
    Cati km ai de schimbi placutele ? sau de ce le schimbi ?
    Apropo ca vad ca ai 1.4 hdi, la tine cand franezi de la 90 pana la 70 km/h se simte o trepidatie ?
    Ai un ID de mess sa mai schimbam pareri ?

DJ82MAB's Avatar
    Am 24000 km si mi-au zis de la service ca ma mai tin vreo 2000km.Nu am incredere in produsele lor si nu ma mai intereseaza garantia ca oricum in octombrie se duce!Nu am observat nici o trepidatie,pot spune ca sunt multumit de masina, nu bate nu troncane.ID mess:A1LEX_24.Intru mai mult seara ca atunci ajung acasa!

Fl4viu's Avatar
    Quote Originally Posted by B55MUM View Post
    Am 24000 km si mi-au zis de la service ca ma mai tin vreo 2000km.Nu am incredere in produsele lor si nu ma mai intereseaza garantia ca oricum in octombrie se duce!Nu am observat nici o trepidatie,pot spune ca sunt multumit de masina, nu bate nu troncane.ID mess:A1LEX_24.Intru mai mult seara ca atunci ajung acasa!
    Eu le-am schimbat dupa 11 000 km..... ca erau praf. M-a costat cam 3 milioane si ceva daca bine tin minte toata afacerea....

tedybear's Avatar
    Dupa 11 000 KM?!
    Dc asa rpd?Conduci sportiv sau dc?
    Peugeot 207 Trendy 1.4 HDI 70cp Orange Salamanque :naughty:

Tuki's Avatar
    Eu am 26000 km pe masina inca nu am schimbat placutele si nu simt nici o trepidatie, sau probleme. 30 000 Km ma duc la revizie presupun ca mi l schimba cei de la peugeot daca trebuie

yda77cda's Avatar
    la logan se schimba la 40 00 km, cand mi-am luat peugeot mi-a zis ala ca se schimba la 100 000
    km. habar nu avea ce vorbeste...

tony_egri's Avatar
    Ala chiar ca nu avea habar. Si eu am am fost nevoit sa schimb placutele la 15.000.
    Nu trebuie neaparat sa conduci sportiv, depinde mai mult de cati km faci prin oras. Eu cred ca sunt si facute piesele astea consumabile astfel incat sa nu tina prea mult.

este filozofia francezului

vlad_207's Avatar
    Eu m-apropi de 20.000km si inca cred ca mai rezista inca pe-atat. Intrebare pt cei care si-au schimbat placutele. Dupa schimbare, franele prind la fel? La mine la boxer dupa cateva schimbari nu mai prind ca la-nceput si are 100.000km. Exista ceva placute mai eficiente?

DJ82MAB's Avatar
    Astazi am fost la revizie de 30.000 cu partnerul si au zis ca placutele sunt de abia la jumatate!Iar masina a fost condusa de mai multe persoane nu ca al meu 207 decat de mine!Mai am o intrebare: la voi cand dati cu mana pe disc se simte la mana mai subtiat unde calca placutele?

SonyAD's Avatar
    Vezi la muchie şi īnspre butuc sau fantele de aspiraţie(dacă ai ventilate). Acolo se vede clar cāte frānări a văzut discul.

Cam repede vi se duc plăcuţele de fabrică. Se evaporă. Or fi ediţie specială cele de fabrică, să nu cheltuiască ei prea mult pe "consumabile".

Sau poate aşa se consumă astea ecologice.
    Le lion flatulent est revenu.
    "Metoda aceasta returnează toarţa ferestrei principale."
    Nu sta īn calea babei spre māntuire.

Gold Lion Basti77's Avatar
    Am fost la Sighisoara la intalnire, azi am venit, iar la intoarcere pe la Cheia am simtit si auzit zgomote suspecte la franare, maine o desfac sa vad ce este si daca sunt placutele la 8000 km, disper.

DJ82MAB's Avatar
    vreo schema despre schimbarea plecutelor de frana are cineva?Sau macar niste etape.Este la fel sistemul ca la 206?Mi-am luat placute de frana Ferodo cu 186 ron de la Eurocar Craiova.Cred ca tot la ei le si schimb pana la urma!
    Last edited by DJ82MAB; 05-05-2008 at 06:25 PM.

SonyAD's Avatar
    Voi folosiţi numai frāna de serviciu şi tot timpul sau conduceţi foarte sportiv, sau ce? Anormal de repede vi se duc. Eu am peste 40kkm cu plăcuţele originale şi sunt la jumate de carne. Poate cele din fabrică au mai puţină carne să fie mai ieftine.
    Le lion flatulent est revenu.
    "Metoda aceasta returnează toarţa ferestrei principale."
    Nu sta īn calea babei spre māntuire.

Page 1 of 18 1234511 ... LastLast

Bookmarks