Page 3 of 18 FirstFirst 123456713 ... LastLast
Results 31 to 45 of 262

Thread: Sistemul de franare - intretinere, probleme, modificari

Gold Lion Basti77's Avatar
    Placutele sunt Bosch, asta scrie la mine pe ele.
    Placutele ATE la fel ca si discurile de frana sunt Made in Sweden, cel putin asta am gasit pentru ca sunt interesar sa schimb discurile cat de curand, pe cand discurile Brebo sunt made in UE.
    Despre placute Ferodo, am auzit ca sunt si acestea bune dar nu aveau pe stoc ca sa vad unde sunt facute.

pai nu ai garantie la discuri?cred ca brembo sunt cele mai bune.

kernel's Avatar
    Quote Originally Posted by basti77 View Post
    Placutele sunt Bosch, asta scrie la mine pe ele.
    Placutele ATE la fel ca si discurile de frana sunt Made in Sweden, cel putin asta am gasit pentru ca sunt interesar sa schimb discurile cat de curand, pe cand discurile Brebo sunt made in UE.
    Despre placute Ferodo, am auzit ca sunt si acestea bune dar nu aveau pe stoc ca sa vad unde sunt facute.
    Bosch nu produce placute de frana, asa ca ATE si FERODO echipeaza sistemele lor de franare. Binenteles ca pt ei le incriptioneaza cu Bosch . De departe eu spun ca FERODO sunt cei mai tari la capitolul placute. Eu merg pe mana lor daca e sa le schimb.
    -----------------
    :cheers:
    1.4 16v 100 CP

adioperator's Avatar
    Quote Originally Posted by Leone View Post
    Ce vrei sa spui "da, foarte tare" ?
    Am 26.000 km si din pacate din cind in cind mai aud cite un scirtiit la frine si asta mai des pe cind e ploaie ... . Ma poate lamuri cineva care ar fi motivul ?
    Scartaitul placutelor de frana apare din cauza mizeriei de pe strazile noastre, cu atat mai mult cand ploua apa cu pietricele si nisi ajung intre discuri si palacute astfel apare scartaitul.
    Vand piese auto originale si aftermarket. Pentru cereri si oferte vezi sectiunea Vanzari Piese, Roti, Accesorii / [Vānd] Piese Peugeot originale si producator (aftermarket)

Mie mi s-a spus de la service cand am facut vizita de garantie ca scartaie din cauza insertiilor de fier din placute.

Gold Lion Basti77's Avatar
    Vad ca multa lume aici vorbeste de scartaitul placutelor, eu de cand am luat masina de la prima frana pusa, pana acum la 10mii kilometrii nu au scartiit macar o singura data placutele.
    Explicatia chiar nu o pot da.

SamuS's Avatar
    nici mie nu mi-a scartait deloc masina de cand a iesit pe poarta

mavida's Avatar
    Veniti la mine sa o auziti din 2000 in 2000 km, uneori mi-e si rusine pe la intersectiile semaforizate sa mai opresc la rosu. )
    Let the dream come true :wallbash:

Bogdan207.'s Avatar
    Sunt in gasca cu Mavida)

DJ82MAB's Avatar
    Eu zic ca FERODO sunt destul de bune!Am avut un drum dupa ce le-am schimbat pana la Piatra Neamt si nu au scartait deloc.

nitrometan's Avatar
    Scirtiiul la frine apare in proportie de 70% din cauza mizeriei(nisip&pietricele) si in proportie de 30% din cauza materialului necorespunzator din care sunt facute discurile de frinare(prea dure),fiind si o informare din partea producatorului ca daca fenomenul persista si dupa curatarea placutelor si etrierelor se impune la masinile in garantie(pina la 30000km care este garantia la trenul de rulare) schimbarea discurilor de frina.Va zic ca o sa fie extrem de dificil acest lucru,pe de o parte ca nu se cunoaste informarea(info-flashul) iar daca se cunoaste abureala pina depasiti 30000km,dupa aia "dom-le,a expirat garantia la trenul de rulare..."
    Toti gresim,dar e bine s-o facem cit mai rar posibil...:P

mavida's Avatar
    Pai te luam pe tine cu noi la constatari ca sa scoatem enciclopedia tehnica din tine.
    Let the dream come true :wallbash:

kernel's Avatar
    Quote Originally Posted by mavida View Post
    Veniti la mine sa o auziti din 2000 in 2000 km, uneori mi-e si rusine pe la intersectiile semaforizate sa mai opresc la rosu. )
    te-ai uitat sa nu fie cumva blocat(stricat) vre-un piston si sa ramana intepenit cand pui frana. Altfel nu ar trebui sa scartaie in halul ala.
    -----------------
    1.4 16v 100 CP

si mie imi scartaie destul de rau dar din cand in cand. mai am putin si tre sa fac revizia de 20000km. poate se rezolva atunci. pe langa scartaitul ala mai aud din cand in cand in parcare sau undeva unde-s peretii aproape sa se poata reflecta sunetul un scartait destul de aiurea ca si cand ar merge o roata franta sau ceva de genu. sunt curios ce poa sa aiba si cum pot sa le demonstrez la service chestia aia. ca nici macar nu stiu despre ce e vorba ca sa le explic exact.

kernel's Avatar
    daca iti dai seama de la ce roata e , incearca sa o ridici pe cric si sa verifici daca se invarte lejer sau daca strange ceva. Eventual incearca sa pui si frana sa vezi daca ramane intepenita sau nu dupa ce lasi frana . Asta fac si aia de la service , fi sigur ca nu vor lua masina sa dea ture cu ea sa vada daca scartaie )
    -----------------
    1.4 16v 100 CP

Page 3 of 18 FirstFirst 123456713 ... LastLast

Bookmarks