Page 1 of 388 123451151101 ... LastLast
Results 1 to 15 of 5813

Thread: Probleme Peugeot 407

iboboc's Avatar

Probleme Peugeot 407

Daca ati avut probleme la 407, care au fost alea? Sa stim cu totii la ce sa ne asteptam.

Incep eu cu 2 probleme:
    1. Inainte de a avea 407, un amic isi luase cu o luna inainte. Nu a apucat sa mearga prea mult cu ea. La un moment dat, sa ma uit si eu la motor...deschide capota, pune suportul, ne uitam, scoate suportul sa puna la loc, si se rupe clamita aia de plastic ce tine suportul pe capota. Fooarte usor s-a rupt. Asa ca atentie cum umblati cu ea, ca sa nu tineti apoi capota cu mana.

2. Problema mea si mai grava... (ca e a mea :laugh:
    La o saptamana dupa ce am luat-o, m-am trezit in partea dreapta a masinii, partea fixa de la maner e un capac de plastic ce acopera gaura unde ar fi venit eventualul butuc. Mie mi-a disparut acel capacel si acum sta o gaura de toata frumusetea. Posibile cauze? Jet puternic la spalatorie? Furt? (de fapt completare la altcineva) sau a cazut pur si simplu?
    Concluzia? Capacelul nu se schimba decat cu tot manerul, nu exista in tara si trebuie franta 3 saptamani, si de platit el costa undeva la 1mil. Cine plateste? Buzunar sau CASCO? vom vedea.

morogan's Avatar
    Problema mea. De fapt nu e din cauza masinii ci din cauza mea. Am luat, in depasire fiind si cu viteza, o canalizare fara capac cu partea dreapta, ambele roti. NU s-a spart sau indoit nimic, doar caucioacele s-au deformat. Astfel, au trebuit reechilibrate, si le-am pus pe ambele pe spate. Asta e. Romania. I-as impusca pe astia ce fura capacele.
    Hyundai SantaFe new, 2.2CRDI, A/T, full
    Hyundai Tucson 2.0CRDI, 143cp, 4x4 permanent, piele, trapa, esp, tcs, mp3 player, cass player

sa" face "si vinzatori de piese un ban gramada

Eu am 2 probleme . Prima este in legatura cu martorul ESP care se aprinde atunci cind fac o parcare cu spatele si s-ar parea ca este defect un mic calculator (numit Com 2000) aflat pe coloana volanului. Cred ca defectiunea provine din fabricatia masinii ,dar de 1 luna si 2 saptamini nu am primit nici o instiintare de la dealer . Cred ca si ei au uitat de comanda . Nr 2 este un capac de stop care a fost perforat de un zavor de usa . Am lasat masina neasigurata si a plecat la plimbare . Capacul are o grosimea de 0,5 mm . Tot stopul nu cintareste ,cit este de mare, mai mult de 300 grame cu tot cu becuri . Deocamdata am lipit bucatile rupte la locul lor ,pentru ca nu cred ca am tupeul sa intreb cit costa un stop .
    Am uitat sa spun ca am o ciobitura in parbriz (de la o piatra) , pe care am reparat-o la un atelier specializat in Iasi , dar se pare ca recidiveaza .

Doc's Avatar
    Am auzit cele mai mari tampenii (no ofence). Daca masina este noua si are casco, cum poti sa zici ca ai reparat parbrizul si ai lipit bucatelele de stop?? Eu fugeam la Casco si schimbam tot. De ce platesti 1000euro la asigurare?? Nu ca sa ii folosesti?
    Cat despre service sa astepti tu mult si bine ca nu o sa te sune nimeni. La mine au trecut aproape 6 saptamani de cand am facut o comanda si nimeni nu m-a sunat sa vin sa monteze piesa. Cu ocazia asta le-am trimis o adresa prin care le spun ca nu voi ridica cea de-a doua masina decat cand prima este ca si noua.
    Chiptuning Peugeot si Citroen| Pot face si diagnoza, GRATIS. Detalii la 0751.194.100.
    www.obdtuning.ro
    '11 Mitsubishi Lancer Evolution X 2.0 mivec 300CP+ | '07 BMW X3 3.0sd 286CP+ | ex: '04 Peugeot 307

Nu e momentul sa stric asigurarea pentru un geam si un stop care fac sa zicem 20 de milioane si repectiv 5 . Daca folosesc asigurarea (care este in anul al 10-lea ) pierd reducerea de 45% incepind cu anul viitor ,deci nu voi mai plati 82E (de fapt va fi mai putin ca acum ) ,ci dublu . As mai avea nevoie de 5 ani ca sa ajung la aceeasi reducere .
    Se poate intimpla sa judec gresit .
    Simbata pe la ora 13 am sunat intimplator la service si am intrebat daca au vesti despre piesa mea , dar mi-au comunicat ca ma contacteaza in citeva minute si ma vor lamuri . Luni am considerat ca trecusera cele citeva minute si am sunat din nou ,ocazie cu care le-am cerut sa-mi comunice ziua si ora cind trebuie sa ma prezint la ei ca sa-mi inlocuiasca piesa . Tot asa ,mi-au spus sa inchid ca ma suna ei peste citeva minute .
    Nu spun ca peste 10 min . m-au sunat si mi-au zis ca piesa mea a venit simbata si totul este OK. Cind a venit simbata si cu ce posta sau curier ,cind aproape nimeni nu mai lucreaza ,nu stiu .
    De obicei ei ma programau dimineata la ora 9 ,dar cind am vrut sa vin
    marti la 9 au zis sa vin de la 11, sau mai bine miercuri la 9 . Care sa fie
    explicatia ? Oare au in cap sa scoata piesa de la vreo masina din show-room ,sau au uitat sa o comande la depozitul care se pare ca se afla la Pitesti ? Miine voi vedea ce mai au in cap oamenii de la service .
    Vreau sa spun ca in rest masina se comporta excelent si sint foarte multumit de motor si tinuta de drum . Este exact ce am asteptat .

Am fost azi la rep . de la Iasi si mi-au schimbat piesa aceea (COM2000).
    A durat vreo 5 ore . Nu mi-au mai dat nici o hirtie de aceasta data ,semn ca totusi ceva este dubios in privinta provenientei . Nu mai
    conteaza nimic atit timp cit s-a rezolvat . Am comandat si stopul spart pentru 4,5 milioane si 5 zile la asteptare ,dar la o alta firma . Sper sa se incheie toate problemele de pina acum si bineinteles sa inceapa altele .
    Altfel uitam ca avem masini . Cu draku de Espero 1,5 pe care l-am avut vreo 9 ani mergeam doar o data pe an la schimbat uleiul si asta pina la 100 de mii km . Cu asta de acuma m-am mutat la service .
    Un prieten are un 407 cu 20de mii Km in 5 luni si nu a avut nici cea mai mica problema .

cristic's Avatar
    Nu cred ca e foarte bine ca nu ti-au dat aia pe hartie pe schimbatul piesei. Macar pe manopera ai hartie ?!

morogan's Avatar
    nici eu, cand aveam 307 si atatea probleme, niciodata nu am avut vreo hartie ca am schimbat ceva. BIne, a fost comanda aia de intrare in service, dar ramaneau mereu la ei toate exemplarele
    Hyundai SantaFe new, 2.2CRDI, A/T, full
    Hyundai Tucson 2.0CRDI, 143cp, 4x4 permanent, piele, trapa, esp, tcs, mp3 player, cass player

alnaibii's Avatar
    nenea dani fa un calcul
    deci nu voi mai plati 82E (de fapt va fi mai putin ca acum ) ,ci dublu
    deci inca 82 euro pe an - si:

Am comandat si stopul spart pentru 4,5 milioane
    care face mai mult de 82 euro.

reducerea ta s-a dus de mult.

cristi_407's Avatar
    Eu vroiam sa ma intreb daca stie cineva..Cand mi-am comandat varianta executive pt 407 am vrut voarte mult sa am tot bordul de cularea bej si nu am vrut piele desi regret un pic si mi-am comandat tapitereia de velura bej pentru ca in catalogul de prezentare arata ca si la tapiteria bej tot bej vine si bordul si in plus am vazut multe masini cu tapiteria respectiva si bordul la fel!Cand a ajuns masina am avut mare surpriza sa vad ca doar jum de bord e bej fara partea de sus!Cand am intrebat de ce nu e tot bordul au zis ca au avut probleme cei de la Pejo si ca au fost da-ti in judecata deoarece era o culoare care la lumina soarelui se reflecta in parbriz si asta cica a deranjat pe multi! Cei drept cam asa e pt ca am observat ca si la culoarea negra a bordului se cam reflecta!Ce parere aveti?E logica explicatia?
    CHECK OUT MY CAR http://www.peugeotclubromania.ro/for...ead.php?t=1858 :naughty: :naughty: :naughty:
    Peugeot 407 & Vw GTI

cristi_407's Avatar
    Si inca o problema as mai avea...Am pierdut dopul de la tubul pe unde se pune apa la stergatoare!O sa ma duc luni la reprezentanta..dar oare imi cer bani..Parca vad ca tre sa mai dau vreo 300 si pe acolo..
    CHECK OUT MY CAR http://www.peugeotclubromania.ro/for...ead.php?t=1858 :naughty: :naughty: :naughty:
    Peugeot 407 & Vw GTI

cristic's Avatar
    Explicatia cu reflexia e chiar adevarata (am auzit si eu acelasi lucru din cu totul alta sursa). Dar pentru dopul acela, daca l-ai inchis tu bine si a picat singur cred ca ar face obiectul garantiei.

Doc's Avatar
    pai dopul ala la 307 este legat de gatul bidonului. Asa ca la noi nu cade.
    Chiptuning Peugeot si Citroen| Pot face si diagnoza, GRATIS. Detalii la 0751.194.100.
    www.obdtuning.ro
    '11 Mitsubishi Lancer Evolution X 2.0 mivec 300CP+ | '07 BMW X3 3.0sd 286CP+ | ex: '04 Peugeot 307

alnaibii's Avatar
    si la 206. si tare ma tem ca e cam acelasi recipient la toate modelele de pug. asa ca nu imi explic cum a cazut. dar nelamuririle mele nu sunt un raspuns la problema in cauza, stiu.

cristic's Avatar
    Poate s-a rupt legatura aia, cum am patit eu la dopul ala de astupa gaura de la bricheta la 307.

Page 1 of 388 123451151101 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks