Page 1 of 7 12345 ... LastLast
Results 1 to 15 of 99

Thread: ce ulei sa folosesc?

ce ulei sa folosesc?

tocmai am cumparat un 406 automat din 2003 la 103 000 de kilometri 2.0 hdi 109 CP si sunt incantat de el. treaba e k as vrea sai skimb uleiul pt linistea mea dar nu stiu ce fel de ulei sa folosc! astept si eu un rasp?
    Last edited by Eduard; 25-01-2008 at 06:00 PM. Reason: Atentie la 'mIRC'

revolution's Avatar
    poi cel mai simplu mergi la un magazin de piese auto cu tolonul de la masina iar vanzatorul introduce in calculator seria de la motor si itit spune ce ulei este recomandat.
    Eu am pus in peju meu 406 din 2003 2.0hdi 90cp ulei sintetic 5w40.

Ai facut o alegere buna ...sa o stapanesti sanatos

kitty28's Avatar
    si sfatul meu e acelasi. cu talonul si iti spun ei exact ce ulei iti trebuie si de vara si de iarna. eu am un 307 si la fel am procedat.

10x (adica multumesc, nu?) si si eu sper ca am facut alegerea buna!
    Last edited by Tudor; 26-01-2008 at 03:07 PM. Reason: vorbim romaneste aici Adriane!

postatny's Avatar
    poti sa mergi sa cumperi un Total sintetic 100% e ieftinut si tine la tavaleala. Nu lua de la benzinarii ca te sparg la preturi. Ia de la un dealer PEugeot. Dar cred ca gasesti acum Total si pe la altii.

kitty28's Avatar
    si in afara de asta, marca uleiului am ales-o eu. mobil 1 mie mi s-a parut super

hdigrec's Avatar
    am acelasi motor si folosesc mobil 5w40. e super. parerea mea e sa te feresti de castrol magnatec 5w40, eu am bagat si a inceput motorul sa bata ca naiba, dupa 1000km am bagat din nou mobil si e super acum.
    0788161560

kitty28's Avatar
    sunt de acord cu tine hdigrec. tot asta recomand si eu!

sunteti de acord cu ulei 10 w40 vara si 5w40iarna?ma tot contrazic cu un prieten .eu in toate anotimpurile nu bag numai 5w40.pan acum i am bagat numai total dar cum la ultimul schib nu au mai avut i am bagat elf

mr_flm's Avatar
    Nu. Sper sa intelegi aceste specificatii http://www.amiauto.ro/index.php?page=article&id=15 si o sa vezi ca nu e nevoie de schimburi iarna - vara. Si mergi pe Total cum ai mers si pana acum. Rau ai facut ca l-ai "ametit" cu elf.

RaduFilipescu's Avatar
    Mie mi s-a recomandat Castrol Magnatec. Nu-mi pot da seama daca a fost o alegere subiectiva sau nu. Iar schimbul de ulei la conditii de mers 70% in regim urban sa-l schimb la 7000-8000 sau maxim la un an, avand in vedere ca motorul merge mai mult rece.

mr_flm's Avatar
    radule daca pug-ul iti recomanda total toata ziua, cred ca si la tine scrie si la motor, de ce bagati fel si fel de uleiuri chiar daca sunt marci renumite si scumpe..etc ?? Suntem noi utilizatorii mai "meseriasi" ca fabricantii peugeot? evident ca si ei au niste intelegeri cu firma total dar totusi nu isi recomandau singuri niste uleiuri proaste ca sa-si strice fiabilitatea motoarelor si implicit brand-ul peugeot. graiesc cu vreun pic de adevar?

postatny's Avatar
    da-i Total ca e un ulei foarte bun. Mai ales cel 100% sintetic. Nu te juca cu motorul, ca nu stii. Daca ai adus-o de dincolo, probabil ca fostul proprietar a tinut-o dupa recomandarile Peugeot, tot cu Total. Asa e si invatata, asa e si educata. da-i Total ca sa risipesti orice teama.

RaduFilipescu's Avatar
    Eu ma refeream la ce mi-a recomandat un magazin la care m-am dus cu talonul masinii, si vis-a-vis de ce s-a spus la postul #2 si #3. Ai inteles acum?

postatny's Avatar
    noi am inteles, insa e posibil ca magazinul sa fie subiectiv, adica sa aiba ceva bonus sau ceva cadouri de la Castrol. si Castrol are gama de uleiuri pt toate tipurile de motoare sau cutii. Si nu Castrol sunt cei mai tari in domeniu De ce nu ti-ar recomanda Mobil1 sau Liqui Moly de exemplu? Eu zic ca cel mai bine se respecta indicatiile producatorului, ca totusi Peugeot nu e Dacia sau Wartburg sa nu recomande un ulei de calitate. La Partner aveam perioada de revizie la 15000km si i-am schimbat la Peugeot Rapid uleiul, m-au intrebat ei daca sa-mi puna "din ala scump" (adica mai scump cu mai putin de 10 ron /litru) si am zis da, era vorba de un TOTAL 100% sintetic, foarte bun, ceva nou. Datorita alegerii acestui ulei, PEUGEOT SERVICE mi-a modificat intervalul de revizii la 20.000km. Cred ca spune totul acest lucru.

Page 1 of 7 12345 ... LastLast

Bookmarks