Page 1 of 48 1234511 ... LastLast
Results 1 to 15 of 716

Thread: DISTRIBUTIE

Thumbs down DISTRIBUTIE

Ma apropii de 160 000km si trebuie schimbate curelele de transmisie. Inmultind cu 10 costurile de la o Dacie, am estimat ca ar fi suficient 1 mil lei. Se pare insa ca m-am inselat! Poate cineva sa-mi spuna ce anume se schimba si cam la ce preturi?

Fratilor, chiar n-a mai schimbat nimeni curele de transmisie??

rallydjv's Avatar
    1milion????
    pai numai intinzatoru' e vreo 2-3 milioane!!!+ cureaua cam 1 mil.
    distributia n-ai schimbat-o niciodata???????? trebuie schimbata pe la 80k-90k km!!!!,mare grija!
    Valy DJV

kata_voiku's Avatar
    e o revizie importanta, cred ca o sa sara de 10 mil.........cel mai bine suna la service, si intreaba cat costa exact, ca ei pot sa-ti faca un deviz anticipat....
    Renault Sales Consultant
    :ninja::ninja::ninja:
    http://-catalin-.hi5.com/

e tare scump la service. curea alternator cam 700. de distributie cam 1mil, intinz cam 2.5, manopera depinde cine o face cam 1 mil

Intre timp am si eu doua oferte total diferite de la doua service-uri autorizate Peugeot: una cu 4 mil + manopera si alta cu 11 mil + manopera. Ma intreb de unde provine diferenta enorma dintre ele. Inca nu m-am hotarat cand voi face pasul asta.

Laurentiu 206's Avatar
    Am 83.000 km la bord si trebuie sa schimb chitul de distributie. Acuma am intrebat la Eurial la mecanicul cu care lucrez eu si zice ca ar trebui schimbata si pompa de apa. Deoarece, zice el:
    - trebuie schimbata;
    - pentru a fi schimbata trebuie desfacute curelele alea si daca tot le dau jos...
    - masina e din 2001 deci e un pic cam veche pompa aia.
    Chitul ditrib. costa cam 450 RON si pompa 250 fara manopera.
    Voi ce stiti, trebuie sau nu schimbata?

Si asa, in paranteza, ma gandeam si eu ce-ar fi sa gasim o spalatorie, 2, 3 la care sa ne faca reduceri la pug-uri ca ne ducem multi? :wink:

75NOR's Avatar
    eu zic ca daca tot umbli la curele sa "te cauti" de mai multi banuti si sa rezolvi pompa ca ar fi pacat ca peste 6 luni sa umbli iara la curele ca sa schimbi pompa...

cu spalatoria e una gasita de Doc....

hai maine la intalnire si povestim mai mult si pe tema asta
    Give me fuel, give me fire, give me that which I desire... :gunsmilie:

July'05 206 Blue Recife 1.6i 16V 110HP:thumbsup: XS/Starline, clima, pachet sport exterior + interior, Jante 15 Sirocco, Valeo Flatblades, Full Blue Vision Lights

Laurentiu 206's Avatar
    Chiar trebuie schimbata pompa aia? Poate ca a plusat mecanicul sa se scoata si el. A mai schimat un prieten distributia si nici vorba de pompa de apa. Sunt tare reticent la ce zic mecanicii, vor sa te faca la bani. Eu cumpar materialele de la reprezentanta, cu factura si le schimb in alta parte ca sa vad eu ca le-au schimbat.

alexmirica's Avatar
    E simplu: fluiera pompa cand motorul merge? Scapa lichid de racire pe undeva? Daca nu, nu are nimic! Nu se schimba!
    Nea Enzo Ferrari a lucrat la Alfa inainte ca el sa-si faca firma Ferrari si el a afirmat: "Cand vad o Alfa imi scot palaria"
    De asemenea, Henri Ford isi scotea palaria in fata Alfelor...
    Alfa Romeo 147 2.0TS, 51100km...

BV26CAT's Avatar
    Cam scump kitul. Si eu schimb cureaua saptamana asta, si azi am cumparat
    - curea Gates
    - 2 role Ina
    Toata povestea a facut 275 RON. La Peugeot era 580 kitul si montarea, la care sa adauga TVA-ul. Si la impresia pe care mi-au lasat-o in 2 luni de cand am masina....nimic nu ma impinge sa o schimb la ei. Si cu uleiul o sa fac la fel.
    206 2.0 HDI 90CP

alexmirica's Avatar
    Bune rolele! Si io la Alfa mea am pus curele GY si Gates si role INA.
    Pentru filtre mergi cu incredere pe MANN.
    Bafta!
    Nea Enzo Ferrari a lucrat la Alfa inainte ca el sa-si faca firma Ferrari si el a afirmat: "Cand vad o Alfa imi scot palaria"

Laurentiu 206's Avatar
    @Catalin_2005: e foarte bine la bani. Cureaua si rolele sunt identice (aceeasi firma) cu cele care se vand la reprezentanta? Daca da, spune-mi, te rog, de unde ai cumparat sa merg si eu luni. Sau lasa-mi te rog (eventual pm) telefonul tau pentru detalii. Merci mult.

@Alexmirica: asa mi se pare normal si mie: nu are nici un fel de prebleme pompa de apa nu se schimba. Sunt multe piese vechi de 4-5 ani care merg foarte bine in continuare. Nu sunt adeptul inlocuirilor din simplul motiv "lasa dom'ne ca-i mai bine sa schimbi. DACA se strica?".

@75NOR: nu am putut sa ajung astazi la intalnire pt. ca m-au chemat la servici. De mult imi doream sa intalnesc persoane cu Peugeot-uri cu care sa discut despre masini. O sa vin saptamanile viitoare.

alexmirica's Avatar
    La mine la Alfa furnizorul rolelor e INA, fiind pe ele stantat "Alfa Romeo" in loc de "INA". La fel si la Pejo, vezi si tu, cumpara role INA si compara-le, daca sunt identice, inseamna ca e acelasi furnizor. Doar nu se apuca Peugeot sa fabrice fiecare surub, rulment, etc... Au contract cu furnizori de subansamble.
    Vezi la Augsburg, de la ei am luat multe piese, inclusiv filtre, curele si role.
    Bafta!

Laurentiu 206's Avatar
    Am fost astazi la Augsburg si mi-au dat urmatoarele preturi:
    - curea Bosch - 525.000 lei;
    - rola int. (INA) - 874.000 lei;
    - rola gh. (INA) - 810.000 lei;
    - pompa apa (RUVIL) - 1.5 mil lei;
    - manopera - 3.2 mil lei.

Pentru a-ti da garantie de 60.000 km trebuie schimbata si pompa de apa iar operatia trebuie facuta in service-ul lor (normal). Total ~7 mil lei. Comparativ, la Eurial costa cam 9 mil.
    In principiu, as merge pe mana celor de la Augsburg, singurul lucru care mi se pare scump fiind manopera exagerat de mare (3.2 mil). Chiar si asa, costul total e cu 2 mil mai mic ca Eurial.

Voi ce parere aveti, e ok asa? Mai stiti si alte serice-uri serioase?

Page 1 of 48 1234511 ... LastLast

Bookmarks