Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 45

Thread: Filtru motorina 1.4 HDI

olteanuc's Avatar

Filtru motorina 1.4 HDI

La motorul 1.4 HDI la 207 se poate schimba numai elementul filtrant? Ati incercat sa desfaceti filtrul ?

Se spunea si la 406 si la 407 ca nu se poate decat prin inlocuire cu carcasa. Dar exista si versiunea doar de schimbare a elementului filtrant.
    Last edited by Laurycă; 21-05-2010 at 08:06 PM.

DJ82MAB's Avatar
    Am inteles ca sunt 2 modele de filtre pe 207 hdi:unul care se desface si se schimba numai elementul filtrant si altul(cum este si al meu) care se schimba cu totul ca este dintr-o bucata.

PETRE ALEXANDRU's Avatar
    Salutare.Puteti sa-mi spuneti si mie cum aflu daca se schimba cu totul sau numai elementul filtrant?Multumesc.

Gold Lion Basti77's Avatar
    La 1.4hdi se schimba cu totul. Am pozele facute dar nu am reusit sa fac un tutorial, poate in acest week reusesc sa-l pun pe forum.

PETRE ALEXANDRU's Avatar
    Multumesc.Ca de obicei promt domnul Basti.Am 21.000 km.Cum ma sfatuiesti?Sa-l mai las?

Laurycă's Avatar
    Mai lasa-l. Eu am 32 000 de km cu el si planuiesc sa-l schimb pe la 40 000.

Gold Lion Basti77's Avatar
    Quote Originally Posted by PETRE ALEXANDRU View Post
    Multumesc.Ca de obicei promt domnul Basti.Am 21.000 km.Cum ma sfatuiesti?Sa-l mai las?
    Eu l-am schimbat la 37mii, depinde ce motorina bagi in ea, cum cunosti calitatea ei, oricum mai merge 10mii fara probleme.

PETRE ALEXANDRU's Avatar
    Multumesc baieti.Eu bag de la PetromV si foarte rar de la ce-mi iese in cale cand raman fara.Imi recomandati altceva?

Laurycă's Avatar
    Trebuie sa schimb filtrul de motorina in curānd si nu stiu ce marca sa aleg. Stie cineva ce marca are filtrul din fabrica? M-ar tenta Mecafilter din cauza pretului, dar si Bosch-ul si Mann-ul din cauza renumelui. Ce recomandati?

adybratulescu's Avatar
    Voi la 1.4 HDI schimbați filtrul de motorina la 40.000 km? Eu īl schimb la fiecare 10.000 și dau pe el cam 200 - 250 de lei (sa ma uit pe factura), de fiecare data Bosch, și chiar și asa cānd ma apropii de 10.000 cu el īncep sa circul cu frica. Imediat după fiecare revizie mereu mi se pare ca motorul e mai silențios și trage mai bine. Am schimbat la Vw filtrul de benzina la 35.000 km și arata īn ultimul hal, mi-e groaza sa ma gāndesc cum ar arata la diesel un filtru la kilometrii ăștia.
    Ex. Peugeot 206 1.4 HDI

GGG's Avatar
    Nu are treaba cu 1.4hdi, dar la mine la 2.0, elementul filtrant arata bine, nu am gasit mizerie in filtru, intr-adevar, era "murdar" dar nu era de speriat. Chiar si la fostul 206, schimbam intre 2 revizii.
    Iar motorul va trage bine din cauza filtrului de aer si uleiului mai degraba, decat din cauza filtrului de motorina care e un element mai "pasiv".
    Intrebarea mea este, in cat timp faci acei 10mii km ? Daca sunt la an, da, se merita sa-l schimbi la fiecare revizie.

adybratulescu's Avatar
    Īntradevăr cei 10.000 de km eu ii fac īntr-un an, dar mi-e greu sa cred ca colegii de mai sus fac 40.000 de km īntr-un an.
    Ex. Peugeot 206 1.4 HDI

Laurycă's Avatar
    In cartea tehnica producatorul spune ca filtrul de motorina de schimba la 40 000 de km sau 2 ani - prima conditie care intervine. Asta pentru Romānia. Pentru tarile vestice, tot producatorul spune ca filtrul de motorina se schimba la 60 000 de km sau 3 ani. Daca tu vrei sa-l schimbi mai des nu e nici o problema, dar nu poti sa ne condamni pe noi care nu vrem sa aruncam cu banii pe geam si respectam indicatiile producatorului.

turbojack's Avatar
    Quote Originally Posted by Laurycă View Post
    Stie cineva ce marca are filtrul din fabrica? M-ar tenta Mecafilter din cauza pretului, dar si Bosch-ul si Mann-ul din cauza renumelui.
    Calitatea filtrului da viata lunga injectoarelor.
    Merge perfect MANN ce contine filtru Delphi.

adybratulescu's Avatar
    Quote Originally Posted by Laurycă View Post
    In cartea tehnica producatorul spune ca filtrul de motorina de schimba la 40 000 de km sau 2 ani - prima conditie care intervine. Asta pentru Romānia. Pentru tarile vestice, tot producatorul spune ca filtrul de motorina se schimba la 60 000 de km sau 3 ani. Daca tu vrei sa-l schimbi mai des nu e nici o problema, dar nu poti sa ne condamni pe noi care nu vrem sa aruncam cu banii pe geam si respectam indicatiile producatorului.
    Nu, m-am făcut greșit īnțeles. Nu va condamn pe voi, numai ca la service-urile unde am fost mi-au recomandat sa schimb la acest interval, iar cānd am dus și benzinara tot la ei mi-au arătat filtrul și mi-au zis ca uite deaia ma pun ei sa schimb filtrul de motorina mai des, și eu am rămas convins ca au dreptate. Cred ca defapt recomandarea era mai mult īn favoarea buzunarului lor, nu știu ce sa mai cred.
    Ex. Peugeot 206 1.4 HDI

Page 1 of 3 123 LastLast

Bookmarks