Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 45

Thread: Filtru motorina 1.4 HDI

GGG's Avatar
    Eu cu 206-le am avut in 2 ani, cca. 35mii km, iar cu 407, am 9 luni si aproape 20mii km. La 206 il schimbam intre 2 revizii, cam la 15-20 mii.

Cum spuneam mai sus, in cazul tau e chiar ok sa-l schimbi la fiecare revizie, dar la cei care au multi km/an, si ajung la >4 revizii in decursul unui an...nu prea renteaza treaba asta. Iti dai seama ca si buzunarul celor de la service are un cuvant de spus

Laurycă's Avatar
    Quote Originally Posted by turbojack View Post
    Calitatea filtrului da viata lunga injectoarelor.
    Merge perfect MANN ce contine filtru Delphi.
    Multumesc pentu luminare! Merg pe MANN.

lary's Avatar
    Salut, pana la urma nu a spus nimeni ce marca foloseste fabricantul. Eu am primit recomandari de la un service foarte ok unde lucreaza niste oameni foarte bine pregatiti pentru filtru de motorina MANN (190 ron) sau MAHLE (Knecht) - producator austriac (160 ron). Service-urile Peugeot le ocolesc de cand a iesit masina din garantie pentru ca te cam sug de bani.

Laurycă's Avatar
    Saptamâna viitoare o sa schimb filtrul si daca aflu, o sa scriu aici.

lary's Avatar
    am pus MAHLE made in Austria, corespunde codului producatorului, e identic, pare un lucru de calitate la prima vedere, pret 160 ron - Roatanel Bacau.

turbojack's Avatar
    Cele mai bune filtre de motorina sunt Delphi,apoi MANN.

lary's Avatar
    Posibil, insa am incredere si in acest Mahle, austriac, mai ales ca pe cel pus de Peugeot la revizie scria Made in Tunisia. Asa ca nu cred sa fie mai prost acesta.

Gold Lion Basti77's Avatar
    Eu am luat de la Pejo Delphi :winkanimated:

Laurycă's Avatar
    Filtrul gasit de mine pe masina a fost Mecafilter; am fost cam dezamagit. Am pus un Mann care m-a costat 185 lei.

Am si eu o intrebare...mi-a crescut consumul la masina in oras la 7.6 l/100km..si as dori sa stiu daca este din cauza filtrului de motorina,avand in vedere ca ultima data cand l-am schimbat a fost vara trecuta si de atunci pana acuma am facut aprox 10000 km.
    Am uitat sa zic ca am un peugeot 207 diesel 1.4 hDi
    Multumesc

turbojack's Avatar
    Mai degraba trebuie vizat filtrul de aer.
    Daca-i bai : 0727 079405

Laurycă's Avatar
    Are dreptate turbojack, eu am constatat pe pielea mea scaderea consumului dupa schimbarea filtrului de aer si de aceea îl schimb de 2 ori pe an; la ce praf e în tarisoara asta cred ca ar merge schimabat si trimestrial.

adybratulescu's Avatar
    Si eu l-am scuturat Duminica trecuta, ca mi se părea ca mașina nu mai trage cum trebuie. Dupa operațiunea asta parca a început sa fie iar mai vioaie, dar nu știu dacă doar mi se pare mie, sau chiar a ajutat la ceva. Filtrul actual are cam 7000 de km și face 1 an la sfârșitul lui August. As face bine dacă intre revizii l-as mai scutura de 3-4 ori, odată cam la 2-3000 de km?
    Legat de filtrul de motorina, eu l-am schimbat la fiecare 10.000 de km, și am mers doar pe Bosch, dar de anul asta as vrea sa trec și eu pe Delphi, nu ca as fi avut vreo problema cu Bosch.
    Ex. Peugeot 206 1.4 HDI

Baby Lion crysti79's Avatar
    Eu nu am gasit pe nicaieri filtru de motorina Delphi pentru 1.4 HDI 8 valve (DV4TD). Se gaseste un filtru patratos care nu merge pe acest motor.
    La ultima revizie a unuia dintre C3-uri am folosit filtre Knecht/Mahle, filtrul de aer fiind cu strat suplimentar pentru medii cu mult praf, iar cel de polen cu carbon activ mi s-a parut mai bine lucrat pe marginile unde etanseaza decat Mann-ul pe care il am pe celalalt C3. Nu am schimbat filtrul de motorina. Optiunile ar fi:
    1. Knecht/Mahle
    2. Mann

Gold Lion Basti77's Avatar
    Nu gasesti Delphi. Este echipare din fabrica si numai la reprezentanta gasesti, si eu am cautat peste tot si nimeni nu aduce, am pus Mahle si este OK. A venit fara locasul pentru senzorul de apa dar a fost si mai ieftin cu 50 ron.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Bookmarks