Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 33 of 33

Thread: nelamuriri,sfaturi

Yogi_307's Avatar
    Necesitatea schimbarii pompei de apa atunci cind se schimba distributia are o explicatie mult mai simpla si mai pe intelesul tuturor:este pe traseul curelei de distributie!!!!!Asa cum este obligatorie inlocuirea rolei intinzatoare si a celei de ghidare pentru ca sint de fapt RULMENTI asa si presetupa pompei de apa este un RULMENT care are acelasi regim de lucru (ca turatie si durata de utilizare) cu rolele de care facem vorbire mai sus.
    Deci trebuie schimati toti rulmentii de pe traseul curelei de distributie : ceea ce trebuia demonstrat.
    Cit despre interzicerea refolosirii curelei de distributie ,colegii de forum de mai sus au explicat perfect motivele.
    Asa ca cei ce dau sfaturi dupa ureche acolo unde nu se pricep si devin chiar categorici in impresiile lor, sa se gandeasca de doua ori inainte de a posta intrucat pe forum e o mare diversitate de caractere iar unii chiar ii cred si sar putea sa greseasca iar cu distributia masinii nu e de glumit, consecintele unei erori putand fi dramatice.

durdut's Avatar
    Quote Originally Posted by RaduFilipescu View Post
    Mama, dar unde ai gasit preturile astea?Eu am schimbat kit-ul cu aprox. 500ron.
    Of, of, cum mai stiu unii sa jupoaie...
    Asta e Romania noastra...
    Ce e mai dureros e ca nu putem schimba cu nimik cruda realitate...
    greu de crezut ca in 500 ron iti intra minim 150 ron manopera(in alte parti am gasit 200-250 manopera) si 350 kit+pompa apa.Dar daca tu ai avut norocu' asta...NU te contrazic!

speedy's Avatar
    Suntem in 2020 si fostul meu peugeot a implinit acum 345000 km (zic fostul deoarece l-am vandut), pentru ce-i ce schimba piesele asa de dragul de a le fi pe plac celor din service ii anunt ca pompa originala inca traieste si este in perfecta stare de functionare. Spor la schimbat piese!

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Bookmarks