Page 9 of 9 FirstFirst ... 56789
Results 121 to 134 of 134

Thread: Servunion Iasi

Nu s-a schimbat nimic....

Nu am mai scris de mult pe acest forum deoarece am reusit sa nu mai fiu proprietar de Boxer si am facut upgrade la Sprinter:victory2:.Chiar ajunsesem sa ma intreb cum de nu mai scrie nimeni aici in topicul dedicat lui Cuza si al sau Servunion.Ziceam ca or merge treburile ca pe roate si toata lumea inclusiv clientii or fi supermultumiti si numai eu circotas...:sp_kennymccormick:
    Facind o cautare pe Google vis-a-vis de Servunion,ia uitativa ce mai gasim:
    http://www.monitorulsv.ro/Local/2011...a-fi-reangajat
    Acuma ajung sa ii cred pe unii care imi povesteau ca in momentul in care gasesc primul loc de munca in alta parte,pleaca de la Servunion.
    Citind acest articol nu pot decit sa spun:Cuza nene...
    MARE OM,MARE CARACTER,luati-as caracterul in p.....
    Last edited by boxer3; 26-03-2011 at 11:38 AM.

Vizitator
    situatie aiurea.

MariusP's Avatar
    Topicul asta e al treilea la rezultatele de pe Google atunci cauta lumea Servunion Iasi, asa ca pun si povestea mea:

- Am CASCO la BCR. Mi s-a crapat parbrizul. L-am schimbat la Servunion Iasi
    - Iau masina din service, nu-mi mai merge senzorul de ploaie. Verdict Servunion: coincidenta, nu e vina lor, a "imbatranit" senzorul (intr-o saptamana, de dorul meu, probabil)
    - Am incercat sa ma inteleg cu ei, nici o sansa
    - Ieri am fost si am facut plangere la BCR, si am cerut sa nu-i despagubeasca, si am facut o reclamatie la OPC
    - Astazi m-au sunat sa vin sa-mi schimbe senzorul

Trageti voi concluziile.

Dozer's Avatar
    Masini proaste peugeoturile astea... de la neutilizare se mai strica una alta... mai ales daca perioada de neutilizare si-a petrecut-o in service-ul reprezentantei.

MariusP's Avatar
    Macar colegul care a cumparat-o e mai fericit acum

Oricum, au gandit prost astia din service. Eu ii suspectez chiar ca mi l-au inlocuit cu unul defect, si asta era urmatorul pas pe care voiam sa-l fac daca plangerile nu ar fi functionat. Voiam sa verific seria senzorului sa vad daca e cea de pe reperul original. Doamna avocat mult s-ar mai fi bucurat daca mi l-ar fi schimbat cu unul defect, ca implica despagubiri materiale mai mari. Bine ca s-a rezolvat, chiar daca trebuiau sa fie corecti si sa-l schimbe din start: a intrat in service cu senzori functionali, asa trebuia sa iasa. Simplu. Noi sa fim sanatosi.

Vizitator
    Intrebare: este adevarat ca cei de la Servunion nu se mai ocupa si de marca Citroen? Sau am auzit eu gresit. Multumesc !

Mod Edit: Foloseste litera mare la inceputul propozitiei. Multumesc!
    Last edited by dinoradu; 23-02-2012 at 08:18 PM.

Vizitator Ovidiu1986's Avatar
    Buna seara am un peugeot 207 1.6 hdi 90 cp 2008 an.
    Trebuie sa schimb placute de frana si discuri de frana plus filtru de motorina in reprezentanta Peugeot din Iasi la Servunion.
    Stie cineva cat m-ar putea ajunge toata operatiunea asta monopera + pret piese.Cine a mai schimbat.
    Multumesc frumos o seara buna.

Vizitator

Exclamation

De la 1 ian 2014, vor fi dealeri dublu-marca, Peugeot-Citroen.
    Si pentru cei interesati, se cauta reprez-vanzari, posibil pentru Citroen.
    este deja activa si spalatoria auto.

BAFTA!

Baby Lion george2104's Avatar
    Salut,
    Am fost acum 2 zile la Serviunion pentru revizia de 20k la Peugeot 2008... Tratamentul a fost ok, am platit pentru ulei si filte + verificare suma de 380 lei...mi se pare ok, tinand cont ca la Seat am fost jumulit de Gabi, seful de service, de fiecare data de 7-800 lei...
    M-au invitat sa vin in service sa asist la schimbul efectuat...ceea ce am acceptat pt ca si eu sunt patit cu schimbul de piese in service (am "cumparat" un injector de la SEAT din Iasi cu 1 mil lei, l-au scos de la alt nene si mi l-au montat in locul celui defect, asa ca....)
    Au un mecanic care este foarte bun din ce am auzit (nea Costel)...
    Am cerut sa cumpar extensia de garantie la Peugeot de la 2 la 5 ani, pt ca masina mea avea doar 2 ani (luata din afara), nu au stiut sa ma lamureasca, dar am vorbit eu la Trade Motors si ei au trimis un mail catre Servunion...Cand am venit ma asteptau cu facturica...
    Pana acum nimic de rau...si sper ca nici nu voi avea...
    Oricum, fiecare service are magarii si magariile lui, as putea umple 2 pagini cu Macovei, cel ce are Granit in Iasi (service de la iesire spre CUG)...dar nu are rost...daca esti credul, te taxeaza...trebuie mai intai sa ceri devizul, te consulti cu inca un mecanic, si apoi cu devizul si nota de constatare intri in service...si STAI DREQ LANGA MASINA, ca e dreptul tau...daca dureaza reparatia, scrie seriile pieselor, fa poze, fa semne pe diverse piese, etc... Eu personal va sfatuiesc sa va cumparati etichete de siguranta cu distrugere la rupere (sunt ieftine si daca le lipiti pe piesele care atrag mai mult degetele mecanicului, nu are ce face...iar daca nu are treaba sub capota, sigileaz-o).
    Si daca mai ai erori la iesirea din service, baga-le in nas nota de constatare defecte de la intrare...cat timp nu e acel defect la intrare dar e la iesire, OPC-ul le da palme de numa numa...
    Bafta
    Sent from my Peugeot 2008 - online Comm.

Vizitator Foxtrot's Avatar
    Salut. Sa inteleg ca e mai ok acum la Servunion? Tovarasi din Iasi voi pe unde va faceti schimburile, reviziile, problemele mecanice etc?
    308 1.6HDI 112CP

Quote Originally Posted by Foxtrot View Post
    Salut. Sa inteleg ca e mai ok acum la Servunion? Tovarasi din Iasi voi pe unde va faceti schimburile, reviziile, problemele mecanice etc?
    E destul de OK...nu m-am lovit de probleme mai ample, de genul tinichigerie, vopsitorie, reparatii in general...aici nu imi pot da cu parerea despre Servunion...inca ))
    La capitolul revizii au fost in regula, m-au invitat ei in service daca doresc...si am stat langa mecanic...
    Au schimbat si un surub de la scaunele din spate, aburindu-ma ca este posibil in timp sa faca zgomot...de fapt era riscul de a se rupe respectivul, si se schimbau pe toata seria de 2008...dar si ei sunt obligati sa minimizeze aceste "stiri" asa ca i-am lasat sa creada ca am inghitit povestea cu trancanitul...
    Pentru partea de mecanica auto am alt baiat, care e pasionat de mecanica si diagnoza, si spre deosebire de panaramele astea de "mecanici de cartier" care invata sa repare stricand doua si reparand una, asta merge in mod constant la cursuri de specializare...
    Nu dau public datele lui, dar daca ai vreodata probleme serioase, iti dau pe private contactul, este foarte ieftina manopera la el si iti mai si explica de ce face fiecare chestie la masina...intr-un cuvant, pasionat de meserie...

PS. Mecanicul Costel care era cel mai vechi de acolo si cu experienta a plecat la BMW...

Vizitator Foxtrot's Avatar
    Nasol daca nu au putut sa-si tina cel mai experimentat mecanic. Eu am de putin timp masina. Ultima revizie, de tip C, i s-a facut acum 4000 km de catre vechiul proprietar. Acum inca nu stiu exact cand o sa o fac pe urmatoarea ), dar masina nu are garantie deci nu ma leaga nimic de reprezentanta. Chiar te rog sa-mi dai un contact pt baiatul de care zici . Poate o sa facem vreo intalnire pe la Iasi (stiu ca exista topic separat).
    308 1.6HDI 112CP

Quote Originally Posted by Foxtrot View Post
    Nasol daca nu au putut sa-si tina cel mai experimentat mecanic. Eu am de putin timp masina. Ultima revizie, de tip C, i s-a facut acum 4000 km de catre vechiul proprietar. Acum inca nu stiu exact cand o sa o fac pe urmatoarea ), dar masina nu are garantie deci nu ma leaga nimic de reprezentanta. Chiar te rog sa-mi dai un contact pt baiatul de care zici . Poate o sa facem vreo intalnire pe la Iasi (stiu ca exista topic separat).
    Am tot batut darabana cu intalnire pe Iasi...dar se pare ca nu e nimeni interesat... Eu voi veni daca se organizeaza ceva...

Vizitator
    Azi am fost la Servunion Iasi. Pentru echilibrat roțile, programat cu o saptmana inainte. Ok, mi-am pus gume noi si am inteles ca sunt singurii din Iasi care au flansa pentru echilibrat jante Peugeot, care nu intra pe masinile normale de echilibrat. A durat 2 ore (pentru a echilibra 4 roti mi se pare mai mult decat exagerat, dar fie). Dupa ce am plecat, auzeam un zgomot din spate, iar cand am intrat pe alee intre blocuri, parca eram o locomotiva cu aburi. M-am oprit sa vad ce se intampla, si ce sa vezi, greutatile lipite pe janta in interior ating etrierele spate. Probable ca in timp se vor roade si va disparea zgomotul, vom vedea. Partea cea mai frumoasa este ca individual care a lucrat nu a scos plumbii vechi de pe janta, prinsi ca la o janta de tabla, ia lasat acolo si mi-a lipit o tona de noi greutati pe partea diametral opusa. M-am intors sa ma plang, dar se terminase programul.....

Trebuie sa mai schimb un pivot inferior fata, un rulment fata probabil ma va lasa in 1-2 mii de km, iar distributia trebuie sa o schimb in 15 mii km. Nu mai calc acolo in veci.

Page 9 of 9 FirstFirst ... 56789

Bookmarks