Page 3 of 9 FirstFirst 1234567 ... LastLast
Results 31 to 45 of 134

Thread: Servunion Iasi

rhadoo_307's Avatar
    decat sa ajungi la servunion iasi mai bine incerci sa ti-o repari singur in parcare.peste tot auzi replica"asa face toate" indiferent de problema pe care o ai

Daca nu a fost o intelegere intre firme, inseamna ca a fost doar incompetenta din partea Servunion (nu a dat foarte mare atentie cazului, iar motorul nu a fost trecut la reparatie in devizul estimativ deoarece au spus ca nu are nimic ca a functionat cu baia de ulei in sus - garantat 99,99% motorul nu are nimic, garanteaza cei mai buni mecanici ai Servunion-ului.)

lylgod's Avatar
    @toyo cris , super deranjanta chestie ,cand am inceput topicul despre servunionul de la iasi multi au spus ca asa a fost a fie la mine ......vad ca a inceput "sa fie asa" cam pentru multi clienti ! pacat....
    @mavida ..din ce am auzit de la cativa prieteni si din conversatia pe care am avut o , telefonica, cu un tip de acolo Mirel , exista o diferenta mare de tot intre servunion suceava si........iasi ; din cateva explicatii mecanicul respectiv , mirel, mi a solutionat problema telefonic ...aproximativ , a fost o dovada de ....fair-play !
    Ex detinator : Renault Laguna 2.2D Ex detinator : Peugeot 406 2.0hdi
    peugeot 2.0 hdi....calutii sunt la innumarat:P
    You owe me a 10 sec car ...

postatny's Avatar
    scrieti la francezi, pe bune. veti fi uimiti de promptitudinea cu care raspund si iau masuri. m-au saturat si de aia si de ailalti, si de importator. Acum, cand am o pb scriu direct la Peugeot.com si sunt foarte multumit de cum rezolva ei pb. incercati macar. Ar fi timpul ca dealerii si importatorul sa fie readusi pe linia normala.

mavida's Avatar
    La domnul Mirel voi ajunge si eu maine intr-o problema ridicata cu 1,5 luni in urma. Nu a putut sa-mi dea un verdict concret cand m-am prezentat la el si mi-a cerut sa-i las timp sa se informeze. Am respectat doleanta sa si maine realizez o vizita inopinata. Inca nu pot face afirmatii fara fond la adresa cuiva insa presimt ca de acum incolo voi avea toate argumentele.
    Let the dream come true :wallbash:

@toyo cris Plata a fost deja efectuata de asigurator catre Servunion?
    Banuiesc ca nu pentru ca in caz de dauna totala asiguratorul trebuie sa plateasca catre firma de leasing. Aceasta inchide leasingul si diferenta de bani ti-o da tie.

Dauna totala se considera cand devizul e mai mare de 70% din Suma Asigurata. In cazul tau se considera dauna totala daca devizul este mai mare de 10500 EUR. Nici vorba de dauna totala in cazul initial cand au estimat reparatia la 8000 EUR. Ca a costat 16000 EUR este problema lor.

Eu zic sa consulti un avocat si sa te duci peste ei pentru ca ai numai de castigat.
    Last edited by FUX; 03-03-2008 at 07:12 PM.

Dauna s-a petrecut in luna iulie sau august 2005, iar icheierea lucrarii si emiterea facturii a fost prin martie - aprilie 2006. Da, factura a fost platita de asigurator catre SERVUNION Iasi. Nu putea rezolva nimeni aceasta problema, datorita legilor care sunt in romania si nu reglementeaza in nici un fel astfel de cazuri (timpi de reparatie), din cauza unei daune si nu defect de fabricatie.
    Poate daca scriam la timpul respectiv in Franta la producator rezolvam ceva...
    In alta ordine de idei, la timpul respectiv am sunat si scris la EURIAL (importator) si am fost directionat catre SERVUNION !!!! chiar daca eu le-am explicat ca am probleme cu ei (dupa 4 luni de la intrarea masinii in service nu se miscase un deget).
    Problemele sunt mult mai multe decat am postat pe acest forum...............

postatny's Avatar
    @Toyo Cris, importatorul este TRUST MOTORS, Eurial e doar un concesionar de cativa bani, nu dau numar, altii stiu mai bine. Deci la Trust Motors vorbeste sau trimite un email la info@peugeot.com daca vrei un raspuns mai rapid. Mai bine vb direct cu producatorul decat cu trepadusii din Romania. Asta daca nu vrei sa fi minge de ping-pong.

popescuseby's Avatar
    @Toyo Cris, am si eu curiozitate. Ai semnat factura pentru reparatii?
    Intreb asta pentru ca pe factura Servunion in dreapte jos scrie asa: "CONFIRM LUCRARILE EXECUTATE SI SUNT DE ACORD CU PLATA REPARATIILOR". Daca ai semnat e nasol, pentru ca producatorul nu se poate baga peste legislatia romaneasca si sa-i ia la intrebari.
    "Nu ingaduiti sa cada ramura de maslin!" - Yasser Arafat
    B-54-RBR :jester:

O alta problema care sincer nu am inteles-o, este garantia in urmatorul caz: stau cu masina in service la reprezentanta Peugeot SERVUNION IASI (pe dauna) timp de 8 luni si jumatate, iar la receptia masinii mi se comunica ca di garantia care ramase la momentul intrarii in service cca 1 an au mai ramas doar 3 luni si jumatate!!!!. Daca eu repar masina la reprezentanta, pisele neafectate de accident nu sunt utilizate, iar piesele afectate sunt inlocuite cu piese originale noi, nu ar trebui sa fie prelungita garantia cu perioada egala cat sta in service???
    La cca 40000 km am schimbat blocul de lumini pe banii mei, desi teoretic trebuia sa fie inlocuit pe garantie.
    Toate aceste probleme relatate de mine pot fi dovedite cu facturi (inclusiv factura catre asigurator). Daca mai sunt in situatia mea (cu probleme grave) si vor sa trimitem o sesizare in Franta sunt interesat.

omul a zis clar ca a vandut masina deci discutiile sunt in zadar ,macar sa nu patim si noi la fel.cu sau fara casco feriti-va de pericole ca stam si fara masini si mai platim si rate.bafta

Masina nu am reusit sa o vand, abia am scos-o la vanzare.
    Apropo, sunt amatori?

Popescuseby, tu nu ai fi semnat factura dupa ce stai cu masina 8,5 luni, si plata este facuta de asigurator???
    Last edited by mavida; 03-03-2008 at 10:44 PM. Reason: Foloseste cu incredere butonul <Edit> pentru posturi consecutive

scuze dar am crezut ca ai vandut-o,asa am inteles cand ai zis ca ti-ai luat alta masina,oricum succes la vanzare dar aici nu cred ca ai sanse daca citesc toti baietii ce a patit leul tau.bafta

Stiu asta, si nu vreau sa ascund nimic.
    Pentru cine o va cumpara voi accepta orice fel de test si verificare. Masina arata si functioneaza foarte bine (la cati bani am bagat) si are toate dotarile posibile, chiar peste (din clasa ei). Eu intre timp am achizitionat o Toyota Avensis wagon 2.2 D4D.
    Scuze mavida, mai invat si eu.
    Last edited by Toyo Cris; 03-03-2008 at 10:51 PM.

nitrometan's Avatar
    @toyo cris
    Asta se intimpla cind lehamitea ia locul ratiunii.Trebuia sa-i fi dat in judecata pentru prestatiile lor deosebite si trebuia sa faci cit mai public puteai ce s-a intimplat.Asa domnii patroni prospera intr-un profund dispret fata de client care nu de multe ori face sacrificii sau risca totul sa-si cumpere de la ei o masina .Dupa cumparare clientul spera sa mai fie si tratat corect.FALS!!Dupa ce ti-au luat banii,dom Cuza & Mustata Company(Alias SC Servunion)iti arata gestul cu degetul asta daca nu ai cumva norocul sa-l prinzi pe unul din patroni sculat cu fata la cersaf,si atunci sa vezi.Tot ce au adunat pina acuma asa au procedat:ti-au tras-o tie si multor altora,colaboratorilor,angajatilor,rudelor,etc...S i nu pot fi acuzati de incompetenta unii din cei ce lucreaza la Servunion deoarece nimic in firma nu misca fara stiinta ,studiul si aprobarea onor conducerii de mai sus.Asta trebuie sa inteleaga cei ce au direct sau indirect de a face cu Servunionul.

Page 3 of 9 FirstFirst 1234567 ... LastLast

Bookmarks