Results 1 to 14 of 14

Thread: Cum sa schimbi becurile la far - 206

alnaibii's Avatar

Cum sa schimbi becurile la far - 206

dupa ce deschizi capota (fara pasul asta nu se poate :wink: ):

1- tragi spre tine de limba de pe protectia farului, si cand se elibereaza -
    2- tragi spre interiorul masinii, pana se desprinde; ai grija la garnitura

3- scoti capacul, cu grija la alte fire

4- scoti fasungul de la becul ars

5- desfaci arcul ce tine becul, cu o miscare inspre far si in lateral

6- scoti becul, pui unul nou in loc, si urmezi pasii de mai sus in ordine inversa.

pozele sunt pe farul stang, la cel drept operatiunea e mai delicata datorita bidonasului pentru lichidul de stropit parbrizul. Pentru a scoate gatul bidonului se trage in sus de el (are 2 cleme pe lateral).

pentru semnalizare e foarte simplu, rotesti 90 grade capacul de sub capota si il scoti usor.

Tipuri becuri
    pt faza scurta H7 55W, pentru pozitii W5W
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails tutorial1.jpg  
    Last edited by dlliviu; 07-05-2007 at 12:07 PM.

sebs's Avatar
    Petru modelul 98-01 este nevoie de un bec H4!
    Nu seamana cu ce e prezentat mai sus, se desface garnitura si "clemele" de sub aceasta.

Salut, Ok corect.. nu se pun intrebari, ci direct solutii.

Asadar, am desfacut ieri farul dreapta:

1. Ridicat capota;
    2. Scos tubul prin care alimentezi apa pt. parbriz;
    3. Scos garnitura care inconjoara alimentarea becului;
    4. Desprins siguranta care prinde becul in far (aici a fost putin mai greu, ca era destul de stransa siguranta, frig afara si mainile inghetate );
    5. Apoi scos becul din soclu.
    6. Becul este H4, si acelasi bec imi da si faza scurta si lunga. Faza scurta este arsa.

Am sa imi cumpar un set de BlueVision cu 2 becuri (scurta + lunga) si bonus 2 pozitii.

Numai bine,

Lightbulb Inlocuire becuri faza lunga/scurta la Peugeot 206 HDi fabricat in 1998 - 2001

cred ca ce s-a spus pana acum despre inlocuirea becurilor la modelul 98-01 nu e de ajuns - cel putin pe mine nu m-a ajutat prea mult. asa ca dupa ce am batut forumurile mai straine si mi-am prins degetele o jumtate de ora sub capota leului, am zis sa va dau mai multe detalii.

deci, subiect si predicat: cum se schimba becurile de faza lunga/scurta la Peugeot 206, modelul 1998 - 2001.

Pasul 1:
    (sarim peste ridicarea capotei )
    - avem nevoie de un bec H4, care asigura atat faza lunga cat si cea scurta
    - e important sa nu atingem capatul becului, pt ca are efecte asupra duratei de viata, zice producatoru
    - in cazul farului din dreapta, pt a obtine mai mult spatiu de lucru, trebuie decuplata teava recipientului pt lichid de parbriz: aceasta se desface destul de usor, fiind prinsa printr-o clema din plastic
    - de luat in calcul si unde va curge lichidul din teava asta, daca e plin ochi :diving:
    - vezi pozele "rezervor-1" si "rezervor-2"

Pasul 2:
    - la capatul unei garnituri protectoare din cauciuc se vede conectorul farului
    - se decupleaza acest conector, prin tragere (nu ar trebui sa iasa prea greu)
    - mutam cablul undeva unde sa nu ne incurce (preferabil inspre interiorul masinii)
    - vezi pozele 1, 2 si 3

Pasul 3:

- se scoate garnitura din cauciuc
    - garnitura ar trebui sa iasa destul de usor; pe margine m-am ajutat de o surubelnita
    - in centrul garniturii, de unde am scos conectorul, s-ar putea sa ramana intepenita, dar ajunge sa tragem putin mai voinic de ea
    - vezi pozele 4 si 5

Pasul 4:
    - dupa ce am indepartat garnitura se poate vedea capatul becului, prins in doua agrafe din lateral (vezi poza 6)
    - cel mai important e de inteles cum sunt prinse acele doua agrafe (sau sarme): mijlocul lor formeaza un triunghi care apasa becul in soclu (aceasta parte este vizibila)
    - la extremitatea de jos, agrafele se unesc printr-o balama, iar - cel mai important - la extremitatea de sus (dinspre noi), capatul fiecarei agrafe intra intr-o gaurica si tensiunea din triunghiul ala o tine acolo (aceasta parte nu se vede prea bine)
    - asadar trebuie sa scoatem extremitatea superioara din gaura, astfel incat sa putem lasa agrafa in jos
    - la mine a functionat sa scot agrafele separat (fara sa aplic tensiune pe amandoua in acelasi timp), si dupa ce am scos-o pe prima cu a doua a mers mult mai usor
    - am incercat mai multe variante, din care cea mai rapida a fost varianta "neanderthal", in care am tras cu un spitz de agrafa pana s-a indoit un pic si a iesit afara (dezavantajul e ca una dintre agrafe si-a pierdut din forma si a trebuit sa o indoi la loc, cand am vrut sa inchid toata sandramaua); in principiu trebuie apasat / tras in jos din zona aia triunghiulara, astfel incat extremitatea superioara sa iasa din gaura, dar mie mi-a fost imposibil sa fac asta cu mana goala (cel putin la prima agrafa)
    - pozele 7 si 8 sunt facute dupa ce au fost scoase agrafele si arata gaurile in care stau prinse acestea

Pasul 5:
    - dupa ce am scos agrafele, becul nu mai e tinut de nimic si iese scos imediat
    - trei canale ne ajuta sa punem becul nou in pozitia corecta (vezi poza 8)
    - ridicam agrafele inapoi in sus, aplicam tensiune pe zona centrala si infigem extremitatile inapoi in gauri
    - tragem garnitura de cauciuc deasupra, incepand cu zona din mijloc, unde potrivim capatul becului (sa iasa afara din gaura), si terminand cu zona exterioara; garnitura ar trebui sa fie bine fixata, intrucat protejeaza contactele electrice de ploaie si umezeala
    - legam conectorul inapoi la bec
    - punem la loc teava recipientului pt lichid de parbriz, daca este cazul
    - inchidem capota, dam cheie & plecam la pescuit :fishing2:

probabil cea mai dificila parte e pasul 4 (agrafa). la inceput am zis ca nu e loc nici macar de o mana in spatiul acela (poate o mana de copil), dar dupa vreo 10 minute lucram cu ambele maini si o surubelnita. multe serviceuri cer manopera pt o treaba atat de banala (mie mi s-au cerut 7 euro, pe langa costul becurilor), dar in realitatea nici nu e asa greu si daca stii ce faci nu ar trebui sa-ti ia mai mult de 10-15 minute.

pozele le-am luat de aici: http://www.auto-museum.net/thread/4285-1.html si aici: http://206gti.net/globechange/ (al doilea link nu se refera la modelul 98-01)
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 8.jpg   5.jpg   rezervor-2.jpg   4.jpg   3.jpg  

7.jpg   2.jpg   6.jpg   1.jpg   rezervor-1.jpg  

22_DOD's Avatar
    Mda. Imi place ce vad. Sistemul este ca si la Logan (aproximativ). In schimb am impresia ca masina este una de showroom. Cum o poti tine asa curata? Am si eu un 206 sw. Nu pot zice ca am un motor murdar, dar al tau este extraordinar. Felicitari.

Vizitator
    Quote Originally Posted by 22_DOD View Post
    Mda. Imi place ce vad. Sistemul este ca si la Logan (aproximativ). In schimb am impresia ca masina este una de showroom. Cum o poti tine asa curata? Am si eu un 206 sw. Nu pot zice ca am un motor murdar, dar al tau este extraordinar. Felicitari.
    Citeste mai atent ultimele randuri specifica, ca pozele sunt luate de pe 2 site-uri.

ON: Foarte bun acest "tutorial" sa ii zicem.

Banned
    stie cineva la ce foloseste tamburusul de plastic de langa capucul de la becuri
    tocmai l-am rupt dupa ce am schimbat becul si incercam sa pun capacul
    Attachment 77981

206 owner dinoradu's Avatar
    Din cate imi dau seama pare a fi contactul de la alarma, sa sesizeze cand se deschide capota.
    Pentru o buna colaborare, merita citita si aceasta sectiune.

My 206

Vizitator
    Salutare la peugeot 206 din 2005 becurile pt faza scurta sunt H7 si la faza lunga H1? ms anticipat

Vizitator
    Salutare. Problema pe care o am este urmatoarea:
    - Dimineata cand aprind faza scurta, becul din dreapta se aprinde cam cu o secunda mai tarziu decat cel din stanga. Merge ce merge, sa zic cam o ora, se stinge si toata ziua nu se mai aprinde... si tot asa in fiecare zi...
    Imi poate da cineva un sfat pentru remedierea problemei? Multumesc anticipat

giorgio_24's Avatar
    Poate ai si tu mufa cu probleme ca la mine...doar ca al meu..1 lumina mai tare si altul la jumatate,ciudata chestie sa stii...ori ar trebui sa mearga ori nu,in schimb...
    Inviato tramite Tapatalk per Windows Phone
    ''ex 607 2.2 hdi''-''new 607 2.0 hdi''both made by Peugeot

DanH's Avatar
    La inocuirea becurilor de la farul dreapta la demontarea gurii de umplere a vasului cu lichid de spalat parbrizul garnitura se rupe.La montare cautati una noua.E doar 1 maxim 2 lei.
    SA NU AI INCREDERE IN NIMENI

Vizitator
    Imi puteti spune ce tip de becuri pentru faruri, pot pune la un Peugeot 206 din 2002? H4 sau H7?

Baby Lion
    H4 are al meu peugeot din 2003 . Ar trebui sa ai si tu la fel , pana in 2001 parca a fost altfel .

Bookmarks