Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 28 of 28

Thread: Reincarcare odorizant habitaclu

popescuseby's Avatar
    Reimprospatez putin topicul asta ca sa dau si eu niste detalii referitoare la odorizant.
    Leutul meu a venit cu 3 rezerve de odorizant. Una era pe el la livrare (goala-fara nicio aroma) si 2 mi le-au dat in cutie sigilate.
    Adevarat este ca tin cam 2-3 saptamani dupa care trebuiesc reincarcate. Eu nu le reincarc cu seringa, ci folosesc uleiuri eterice cu fel de fel de arome. Desfac capacelul de le rezerva prin rasucire , scot tamponasul, picur pe el aromele si e gata. Problema e ca nu prea poti trece de la o aroma la alta pe aceasi rezerva pentru ca la un moment dat se imbiba cu toate mirosurile si nu mai intelegi nimic. Ideal este sa se shimbe tamnponasul din interior cu o bucatica de pasla.
    "Nu ingaduiti sa cada ramura de maslin!" - Yasser Arafat
    B-54-RBR :jester:

Puya's Avatar
    am si eu o intrebare ... chiar nu stiu despre ce odorizant vorbiti m`ar interesa si pe mine din cate citesc ... se baga ceva pe la ventilatie sau nu stiu .. lamuriti`ma si pe mine unde trebuie pus " pafrum " sau diverse arome ? o poza ceva ptr a intelege mai bine daca nu cumva inteleg din explicatia vreunui coleg. va multumesc
    Last edited by Tudor; 25-02-2008 at 02:56 PM. Reason: fara limbaj de chat!

popescuseby's Avatar
    Nu stiu la 307 cum e, dar la 207 in fata computerului de bord se afla un butonas rotund, care prin rasucire se scoate afara. Ala este odorizantul. Anexez o poza in care nu se vede odorizantul, dar am marcat pozitia in care se afla. Asta am momentan disponibil.
    http://www.peugeot.fr/Resources/Cont...mParfumeur.jpg
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails odorizant.jpg  
    Last edited by popescuseby; 25-02-2008 at 02:50 PM. Reason: adaugare imagine odorizant
    "Nu ingaduiti sa cada ramura de maslin!" - Yasser Arafat
    B-54-RBR :jester:

vlad_207's Avatar
    Este si pe 307 ceva tip de odorizant dar pe 307 face lift, nu stiu la ce echipare sau optional, sau daca este disponibil pt ro. Am vazut in manualul de instructiuni.

tony_egri's Avatar
    Am mai auzit la alte masini ca se baga ceva odorizant la filtul de polen.
    Treaba cu seringa am incercat-o si eu dar e cam degeaba, nu am simtit nimic.

Deesse's Avatar
    Aveti grija la ce bagati.
    De exemplu odorizantul lichid din benzinarii odata ajuns pe plastic e foarte coroziv.
    Daca imbibati odorizantul stock in asa ceva aveti asadar grija ca acel lichid sa nu curga prin conducte.

O rezerva originala Citroen/Pejo e vreo 60 de lei si sunt vreo 6-7 arome (musc, menta, mango, santal, jasmine, etc)
    Mon noire vagabonde: Citroen C4 1600

tony_egri's Avatar
    Eu de zgarcit ce sunt nu am mai cumparat alt odorizant de cand s-au terminat cele doua cu care a venit masina. Mai mult folosesc ambipur iar mai nou de cand cu criza braduletii sunt la putere

Deesse's Avatar
    Eu nu prea suport ambipur si braduletii, folosesc fie parfumantul stock (mai rar) fie conservele MyShaldan pe care le consider the best
    Mon noire vagabonde: Citroen C4 1600

Mihnea's Avatar
    Eu mi-am luat inca doua in februarie, mango si menta. Mango miroase genial, si, chiar daca unii nu o sa ma creada, mai miroase si acum. Probabil are legatura si cu faptul ca-mi place ca aerul sa vina mai mult pe la parbriz decat sa ma loveasca in fata. Menta inca n-am incercat-o, e tot in cutie, sigilata. Sper ca nu a expirat si sa miroasa a stricat )

Baby Lion
    Salut as putea gasi undeva pe internet partea aceea din plansa de bord care sa contina suportu pentru parfumul ambiental? 207-le meu nu are din fabrica si ma gandeam ca as putea da jos plasticul de pe masina din dreptul calculatorului si sa montez alt capac sau nu stiu cum sa ii zic care sa aibe si loc pentru odorizant

salex's Avatar
    Acea plansa de bord costa 300lei la EURIAL, si trebuie comandata dupa VIN masina.
    Problema e, stii ce repere se mai gasesc sub ea ca sa functioneze dozatorul ? Poate are ceva tubulatura de la aeratoare, sau ceva electric ...

Baby Lion
    nu e nimic electric acolo..mai e o rotita care permite o anumita cantitate de aer sa treaca prin parfumul acela din ce am vazut..ma gandeam ca o sa gasesc la dezmembrari ceva mai ieftin dar in craiova nu am vazut

drbebeko's Avatar
    Cauta pe olx,tocmai, okazii sunt multi in tara care dezmembreaza.
    Skoda Fabia Elite by TCM Turbo
    Peugeot 207 SportPack by Dimsport
    Democratia a murit. Traiasca totalitarismul.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Bookmarks