Page 143 of 143 FirstFirst ... 4393133139140141142143
Results 2,131 to 2,143 of 2143

Thread: Punte spate 206

Vizitator

Wink

Quote Originally Posted by robertiana View Post
    Am schimbat cu ceva ani in urma rulmentii fara a fi nevoie sa demontez puntea. Se gasesc axe de cumparat?
    Rulmentii sigur se pot schimba fara demontarea puntii. Intrebam de acele axe pe care intra rulmentii si bratul.
    Am gasit urmatorul video https://youtu.be/y54S9Q50wK4?t=67

Nu cred ca are cineva o asemenea scula la noi.
    Dar daca as baga o bara din partea opusa axei pe care vreau sa o scot si sa bat in marginea ei in interiorul puntii, credeti ca ar merge?

Ma gandesc ca ar mai fi o posibilitate si cu moxul. Fixezi axa apoi o misti pana se desprinde de punte. E clar ca e mai greu asa dar macar scapi de demontarea puntii.

Nu am de gand sa le schimb eu singur ca nu ma pricep si nici nu am scule dar ma gandesc ca as ajuta mecanicul sa evite o munca in plus daca s-ar putea fara demontarea puntii.

Inca o intrebare: am luat kitul de reparatie (rulmenti, simering si axe) cu 450 de lei + 41 de lei curierul.
    Ar mai fi trebuit sa fie ceva in pachet? Nu stiu inca daca sunt ok dar daca vreti recomandari va pot spune de unde le-am luat.

Acum caut mecanic dispus sa faca munca asta 😁
    Last edited by danutz2; 12-03-2019 at 08:27 PM.

paul_ral's Avatar
    Daca axurile sunt uzate cel mai bine se lucreaza dand puntea jos dar demontezi platourile de franare pentru a nu mai umbla la frane. Se scoate mai usor incalzind cu flacara capatul puntii iar axele tinute la congelator. Trebuie sa masori exact cat iese axul din punte. In afara de ce ai enumerat mai trebuie vaselina pentru rulmenti.
    Mazda 3 Skyactive sedan Revolution/Peugeot 206 X-Design 1.4 HDI

Vizitator
    Am si eu o problema mai ciudata in partea din spate a mașinii, mai exact se aud niste zgomote (scartaieili) in timp de pun frana si cand merg cu viteza mica. Am schimbat bratele si rulmentii acum 2 ani si am montat si gresoare. A mai intampinat cineva aceasta problemă, sau imi poate indica ce as putea verifica, voi încerca azi da înregistrez si sunetul.

Vizitator
    Am facut lucrarea la un service de la tara. Dupa schimb parca e o alta masina.
    Cu greu am gasit abia doua care au fost dispuse sa sa-si asume responsabilitatea.
    Probabil stiau cata munca implica si nu s-au bagat, altii au spus ca nu au scule.
    Cei cu care am lucrat, au cerut initial 350 lei spunand ca e pretul minim, apoi seful a decis 400.
    In fine, a fost ok.

Deci:
    Manopera = 400 lei
    Timp de lucru 9:30 - 14:30

Costuri:
    - 450 lei kitul
    - 41 lei curierul
    - 15 lei motorina (am facut doua drumuri dus-intors de vreo 15 km)
    - 400 lei manopera
    - 30 lei atentia mecanicilor

Sunt multumit de rezultat si daca e sa fac comparatie cu varianta alternativa de rectificare a puntii am iesit mai bine din doua motive:

1. Calitatea. O piesa noua nu se compara cu una rectificata, apoi am fost de fata pe toata durata lucrarii si am vazut cum au lucrat

2. Pretul. La Ploiesti am vazut ca cer 1100 lei, la care mai adaug vreo 100 de lei cheltuieli cu combustibillul, deci 1200 de lei fata de 936.

Per total am iesit la un pret mai mic si o calitate mai buna

Mi-au verificat baietii tot.
    Mai am de schimbat bieletele de directie ca am un mic joc lateral si capetele de bare.
    O sa cumpar piesele si voi merge tot la ei. Si cu ocazia asta ii fac si schimbul de ulei ca am aproape 13.000 km cu Liqui Moly.

Si gata, leutul e ca si nou
    Last edited by danutz2; 28-03-2019 at 08:50 PM.

Baby Lion
    Bun. Chiar un preț bun colegu. Dar unde ai rectificat-o? Ca eu sunt din Ialomița. De lângă Ploiești.. Dacă se poate sa zici unde ai fost? Ca ma gândesc și eu pe viitor la a mea când va pica..

Vizitator
    Pai... nu am rectificat-o
    Am luat kitul complet cu axe si l-am inlocuit.

L-am gasit la un baiat pe piese-auto.ro.
    Am sunat, mi-a confirmat ca e ok si ca a vandut multe altele fara sa aiba probleme.

Service-ul unde le-am schimbat este in Visina Noua, judetul Olt dar sigur gasesti si in Ploiesti, poate chiar cu mai putin de 400 de lei.

Oricum eu zic ca nu are rost sa mergi pe rectificare sau doar schimb de rulmenti mai ales daca ai mers sau vei merge mult cu ea asa. De schimb de punte cu totul nici nu poate fi vorba. Axele acelea se uzeaza in functie de cat de mult circuli cu ea cu rulmentii distrusi.

Varianta cea mai buna este inlocuirea rulmentilor si axelor.
    Daca ma informam mai bine, faceam asta de prima data cand am schimbat doar rulmentii.
    Au fost pusi pe axele deja uzate si au tinut cam 50.000 km.

Acum zic eu ca ar trebui sa tina mult mai mult de atat.

5 Motion's Avatar
    Super tare asa ! Cat de curand o sa te intreb clar unde anume ai facut lucrarea ca deja ..mult mult nu mai am si trebuie sa trec si eu prin asa ceva! Multam frumos . Vorbim.

5 Motion's Avatar
    Așa cum și eu am fost ajutat, m-am gandit să vă povestesc ce am ales în legătură cu puntea spate. Un drum la Suceava, punte schimbată cu totul în două ore,iar apoi am plecat înapoi catre Bucuresti cu o masină ...beton pe spate !!Nu mai troncăne nimic e foarte stabilă iar roțile....sunt absolut drepte la o privire atentă din spatele mașinii.Concret: am avut programare, am fost asteptat, am stat langă mecanic tot timpul și am plecat super multumit într-o ora si 50 min (și asta ca s-a lălăit...)! Costuri: 1080 - puntea si 235 manopera (3 pt mecanic- nici macar acel bax de bere n-a vrut sa-l primeasca) !!! și înca 3 motorina pană în Bucuresti. Total = 11+3+3= 17 mil. 2 ani garanție cu factură fară limită de Km și am scapăt de griji. Un drum,o zi de condus și doi ani, cel putin de liniste!! Nu fac nici o reclamă nimanui ci doar încerc și eu să ajut pe cei aflați în suferință cu puntea. Încerc să atasez poze grăitoare zic eu, cu nr de telefon cu adresă, site pe net dar din păcate .....nu reusesc postarea pozelor. Help dar pas cu pas...

Vizitator
    Ai facut o lucrare buna, nimic de zis.
    Dar 1700 de lei???

Si apropo, ai inlocuit puntea cu totul, dar macar rulmentii si axele au fost noi?
    Pentru ca daca nu au fost noi ai dat aproape dublu fata de mine si te-ai ales si cu piese uzate.

Vizitator
    Salut! Vin cu o întrebare ca sa fiu sigur de problema cu puntea. In momentul de fata rotile nu stau înclinate spre interior ci stau drepte, dar de vreo 2 săptămâni tot se aude un sunet de parca s ar lovi 2 metale între ele cand trec peste niște denivelări mai mari sau mai iau câte o groapa mai mică. Dar sunetul nu este prezent de fiecare data. Ce ar mai fi de precizat e ca și mașina se lasă foarte mult de spate daca se aseaz cineva in portbagaj și nu mai este chiar așa rigida ca alte mașini la fel. Mașina este un Peugeot 206 Sedan din 2008.

paul_ral's Avatar
    Trebuie să ridici masina pe elevator si să verifici starea bratelor puntii si amortizoarele
    Mazda 3 Skyactive sedan Revolution/Peugeot 206 X-Design 1.4 HDI

Vizitator
    Dupa aproximativ o luna de la schimbarea rulmentilor si axelor a inceput sa se auda un zgomot.
    E asemanator cu cel produs de o cheie dinamometrica atunci cand strangi prezoanele.
    Apare doar cand trec peste denivelari si intensitatea difera, o data mai incet alta data destul de tare.
    Nu e enervant cat ingrijorator, mai ales cand se aude tare.

Am fost la service-ul unde am facut lucrarea, am mers cu unul din mecanici in masina ca sa isi dea seama de unde ar putea fi. A verificat toba de esapament si roata de rezerva a mai umflat-o ca sa stea mai bine dar tot nu a disparut. E clar ca e tot de la punte, parca ar sari cate un dinte de la bara de torsiune.

Dupa ce am plecat mi-a venit ideea sa pun o presa si sa ridic puntea cu masina suspendata.
    O sa trec din nou saptamana viitoare cand va fi si celalalt mecanic care a lucrat la punte.

Vizitator
    Am fost din nou la service, de data asta era si celalalt mecanic. Am mers si cu el in masina dupa care am ridicat-o pe elevator.
    La inceput nu a stiut de unde vine dar dupa ce a ridicat pe rand ambele telescoape cu un levier s-a auzit acel sunet la cel din dreapta.
    A demontat roata si a constata ca se slabise un surub de la bara care intra in punte si etanseaza rulmentul.
    A strans suruburile din ambele parti si asa am scapat de zgomot.

Page 143 of 143 FirstFirst ... 4393133139140141142143

Tags for this Thread

Bookmarks