Peugeot Club
Results 1 to 3 of 3

Thread: Cum sa schimb becul de faza scurta la 307

Geza's Avatar
    Deschizi capota, scoti cauciucul de la far, desfaci arcul, scoti mufa si schimbi becul. In sens invers pui la loc si gata.
    Daca nu reusesti atunci du-te la service sa mai pierzi niste minute.
    E posibil , schimbandu-ti singur becul , sa pierzi mai multa vreme decat daca te-ai duce la service sa ti-l schimbe. Nu e deloc complicat numai trebuie sa stii.
    Last edited by Cristi_M.; 08-03-2012 at 09:08 AM.

cris2109's Avatar
    Cam tarziu sa adaug un reply la acest post insa din pacate aseara pe la 20 am fost nevoit sa inlocuiesc o lampa faza scurta pe partea stanga iar cum imi place sa incerc eu cu mana mea mai intai de toate m-am apucat sa desfac. Va povestesc acum cam cum am facut:

- mai intai de toate am ridicat capota :laugh:
    - pentru a ajunge la lampa cu pricina trebuie dat jos din spatele farului un capac din plastic rotund de cca 15-20cm in diametru. Acest lucru este foarte ushor: se roteste in sens antiorar(cam cum se desface orice surub) un sfert de tura(pana cand nu mai poti roti) iar apoi se extrage cu usurinta capacul
    - acum ai acces la lampa de faza scurta insa bineinteles ca aceasta nu se scoate doar tragand putin de ea...mai intai de toate este bine sa scoti mufa din lampa(conectorul din fig) - aceasta nu are nici un dispozitiv de blocare...pur si simplu tragi de ea si iese.
    - pentru a scoate lampa din far este nevoie sa deblochezi o agrafa metalica ce tine apasata bine aceasta lampa in interiorul lacasului ei. Aceasta agrafa are in partea de jos o articulatie iar in partea de sus un sistem de prindere. Apasa capatul de sus al agrafei inspre inauntru apoi trage-o in una din parti( !!! conteaza care parte - vezi tu ). agrafa se fereste apoi din fata lampii
    - in acest moment lampa ar trebui sa fie libera si sa se poata extrage din corpul farului cu usurinta
    - verifica daca e arsa lampa - se poate sa fie si o siguranta(insa ma indoiesc) ->la mine era lampa arsa
    - la inlocuirea lampii trebuie avut grija pt ca aceasta nu intra decat intr-o anumita pozitie - roteste lampa pana cand gasesti pozitia si introdu-o in lacasul ei - in mod normal ar trebui sa intre foarte usor daca ai gasit pozitia...si ca sa nu uit - ar fi indicat sa nu manevrezi lampa apucand-o de partea din sticla fiind destul de fragila - de fapt e bine sa nu atingi deloc partea aceea astfel lampa nu va avea murdarie sau grasimi pe ea
    - trebuie avut grija ca agrafa sa se prinda bine inapoi...necesita putina forta (nu prea multa totusi) deci manevreaza cu putina incredere
    - introdu mufa
    - la punerea capacului din plastic s-ar putea sa te chinui un pic - acesta are si el o singura pozitie in care poate fi introdus - inainte de aceasta verifica aprinderea fazei scurte
    Toata operatiunea a durat la mine 20min intrucat nu prea stiam cu se face treaba.
    Daca m-am facut inteles cat de putin tie nu ar trebui sa iti ia mai mult de 5-10minute.
    Atasez o mica schema...sper sa fie pe inteles(sorry-> e la repezeala desenata)
    Sunt bucuros de orice cosmetizare !
    Bafta tuturor ![attachmentid=1238]
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails lampa_faza_scurta_307.jpg  

Vizitator
    Quote Originally Posted by cris2109 View Post
    - la inlocuirea lampii trebuie avut grija pt ca aceasta nu intra decat intr-o anumita pozitie - roteste lampa pana cand gasesti pozitia si introdu-o in lacasul ei - in mod normal ar trebui sa intre foarte usor daca ai gasit pozitia...si ca sa nu uit - ar fi indicat sa nu manevrezi lampa apucand-o de partea din sticla fiind destul de fragila - de fapt e bine sa nu atingi deloc partea aceea astfel lampa nu va avea murdarie sau grasimi pe ea
    Dupa intoducerea lampii trebuie sa o mai rotiti putin pana va asigurati ca a intrat de tot in locas altfel lumina va bate peste tot.
    Pentru o verificare cat mai buna puteti sa va uitati la celalalt far sa vedeti cum trebuie sa stea lampa

Bookmarks