Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29

Thread: Chip tuning a facut cineva la Peugeot 207 1,4 HDi 70 CP?

tedybear's Avatar
    Si eu sunt de aceasi parere.....ca nu termini ambreajul de la cipat.....adica poti sa il termini cum poti sa`l termini si fara chip.....asa ca totul se rezuma la felul fiecaruia de a conduce....
    Peugeot 207 Trendy 1.4 HDI 70cp Orange Salamanque :naughty:

SonyAD's Avatar
    Eu trăiesc cu frica-n sān să nu facă poc gumele. La următoarea revizie le schimb cu alea de pe spate. Diferenţa de uzură e prea evidentă.

Se simte cum dă-n nas cānd o calc īn trepte mici că-i zboară vreo roată sau alta.
    Last edited by SonyAD; 19-10-2007 at 11:55 PM.

Gold Lion Basti77's Avatar
    Am spart la un Oltcit 3 ambreiaje Valeo (placa, disc, rulment) am rupt pur si simplu arcurile de pe disc la 2 si la al 3lea am spart placa, dupa care m-am potolit la smucit amreiajul la demaraje.
    @vrx, Brembo la 2000 euro, care nene ti-a spus asa ceva, cred ca vroia sa scoata si el 2-3 perechi de discuri.
    Exemplu: la Nubira 2 Discuri Brembo perforate si cu striatii dintr-un material negru, cred ca era o combinatie de anumite aliaje (carbon cu ceva ) ma costa 180 ron bucara la care se adauga un set de placute Lucas parca erau speciale ptr. discurile acestea care erau 80-90 ron. Deci nu 2000 euro.

Quote Originally Posted by peugeot_fan View Post
    Depinde cat vreti sa tineti masina dragilor, oricum...motorul ala a fost facut sa functioneze la 70CP, kitul de ambreiaj sa suporte forta celor 70 de calut, si fiecare piesa a fost bine gandita, daca tu ii mai adaugi 20CP, la inceput ti se va parea extraordinar, dar dupa un anumit nr de km, iti va scadea entuziasmul, uzarea prematura a ambreiajului, a franelor etc...daca nu sunt fonduri de 1.6 HDi 90 CP, va recomand sa va multumiti cu cei 70CP din dotare pt binele leutului vostru.
    in general ambreiajul e acelasi cel putin la 307 hdi de 90 respectiv 110 hp...
    dupa chip tunning consumul creste cu siguranta ( am in curind 2 ani...) pentru nu vei mai conduce ca inainte

DusT's Avatar
    Nici eu nu sunt comvins ca voi conduce la fel,dar la drumurile lungi care le fac,o sa ma ajute mult cei +20cp.

Am mers azi cu un 1.4 HDI cu chip a lui Bogdan2007, se simte, este alta masina, in tr.2 daca o accelerezi brusc dupa 2000 ture rupe aderenta pe asfalt si el o are incaltata cu jante de 16 si cauciucuri 205, deci merita chiar se simte, cum am bani de cheltuit aiurea ma duc si eu la DOC.

Adikteed's Avatar
    Merita investitia basti77, iti recomand sa-ti faci :naughty:

Azi i-am facut si eu modificarea de la 70 caluti (motor 1.4 HDI) la cat o avea 90, 90 si putin, cert este ca merita, pana la iesire din Bucuresti nu am avut cum sa-mi dau seama prea bine , dar dupa Tancabesti au inceput sa se vada calutii in plus.

La ce a scris Adikted as mai adauga pe langa tr.2,3 si tr.4 unde masina fuge mult mai bine ca inainte.

O sa urmeze un drum la mare in aceeasi conditii ca cel facut acum 2 saptamani si o sa vin cu noi impresii despre reprize si mai ales consum.

Concluzie, daca aveti bani pentru chip, nu ezitati si faceti-l, merita orice banut platit, si nu-mi pare rau de alegere.

salut

M-ar interesa si pe mine sa fac un upgrade,dar eu sunt din Craiova.Aveti aici pe cineva si cat m-ar costa?(1.4hdi)

DJ82MAB's Avatar
    Nu am idee pe unde se fac altfel de modificari in Craiova dar dupa cate am vazut pe forum DOC face treaba buna, baietii astia chiar au incredere in el! Asa ca parerea mea sa te duci la el daca tot e meserias!
    Respect oamenii care isi respecta masina!!!
    PeugeoT 207 TRENDY 1.4 HDI , GRI CENDRE , 2006.
    Isuzu D-MaX 3.0 TD 163 HP. 4X4:naughty:
    , GRI ALUMINIU , 2007.

nastyboy's Avatar

?

Intrebare pentru membri din craiova:daca tot aveti nelamuriri,probleme,intrebari si intrati aici de ce la intalniri nu vreti sa veniti?fac referire decat la cei care intra pe forum pentru intrebari si atat.

cox's Avatar
    Parca citisem undeva ca Doc ar avea reprezentanti si in teritoriu. Poate are si in Craiova

salut

eu as veni la intalniri,dar nu am stiut cand au fost,o sa intru mai des si o sa vad cand se mai organizeaza!

User nevalidat
    Care este presiunea stock la care deschide supapa turbo,la un peugeot 206 1.4hdi euro4?Se poate face ceva din soft sa functioneze cu presiune mai mare?

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Bookmarks