Page 3 of 66 FirstFirst 12345671353 ... LastLast
Results 31 to 45 of 981

Thread: Pareri despre service-ul PEUGEOT

cristic's Avatar
    Intr-adevar 307 sta cam prost la capitolul Q&A. Eu inca pentru probleme tehnice nu am bagat nici un ban, dar mai stii ce-mi rezerva viitorul... repede bat in lemn

Doc's Avatar
    Sa va povestesc ce s-a intamplat ieri in service-ul Eurial Otopeni. Am ajuns la ora 7:30 AM in fata la Eurial si inca nu venise lumea. Am zis sa mai fac o tura cu masina sa mai vad ce defecte mai are si sa le cimentez pe cele care le stiam. La ora 8 am intrat in Service si m-am prezentat la receptie. Mi-au intocmit foaie de service cu 9 din cele 11 probleme gasite de mine.
    1. prima problema studiata - radioCD-ul. Pierderea semnalului in Bucuresti la posturi foarte bune, gen Kiss FM si ProFM. Ma duc la electrician si ii spun de problema mea. Incepe el sa butoneze si in 30s imi zice "gata" am gasit. Sa nu mai tin radio-ul pe FMAST ci pe F1. uhuh Ii zic eu, nene ma aburesti, ca stiu exact ce probleme are si vad legatura. Dar stitii cum este cand veniti la service, nu se intampla nimic cu masina cand este mecanicul de fata. Adevarul era ca prindea posturile de radio (chiar si pe cele pirat), dar problema este ca dupa un timp, si la stat pe loc, incepe sa fasie ca si cum ar pierde semnal. Ii zic sa mai caute. La un moment cand se auzea foarte bine, incepe sa fasie. Face un test, scoate un alt radioCd si il pune pe masina mea. La fel. Eu ii zic ca este de la antena si ca trebuie rezolvata, el imi toarna tot felul de baliverne : ca asa fac toate (i-am raspuns ca eu nu am luat caruta, ci masina Peugeot care a costat xxxxxx euro si nu am chef sa imi faca asa ceva), ca nu prinde bine in hala, ca sunt proste etc.
    Rezolvare : comandata antena + amplificator semnal :cry:
    2. Pedala de ambreiaj + schimbator de viteza - dupa un test drive cu seful inginer rezultatul masina nu are nimic. Fac scandal si apare Directorul de Service (imbracat la costum) si merg cu el la test drive. Si parea ca nu simte nimic, dar totusi recunoaste ca nu este la fel ca altele. Am cerut un drive test cu masina de teste. Am facut o tura cu ea si ciudat "NICI O PROBLEMA LA EA DIN CELE SEMNALATE LA MINE". Ba chiar masina avea 1000km si mergea schimbatorul + pedala ambreiaj ca la una de 15.000km, adica foarte usor.
    Rezolvare : comandata pedala + angrenaj pana la cutie :cry:
    3. Scaun sofer - dupa cateva teste se ajunge la concluzia ca asa face el cand este ridicat pe inaltime. Alte teste pe masinii noi din parc.
    Rezolvare: a ramas sa vin la 10.000km si daca face mai rau il schimba (eu il schimb sigur).
    4. am mai gasit o problema : maner frana de mana care misca.
    Rezolvare: comandat maner frana.
    :cry:

Am rezolvat problema cu furtunasul. Este normal sa atarne pentru ca este un fel de aerisire pentru filtru de motorina.
    Tacanitul de langa calc nu a mai facut si la demonstratie, deci nu stim ce este. Mi s-a explicat ca masina mananca in mod normal Ulei si trebuie verificat la fiecare 5000km. Ciudat este ca la 5000km ar mananca 1L.

Am schimbat ulei + filtru ulei. Totul a costat 2.130.000 lei (manopera inclusa).

Nerezolvate : Tacanitul de langa calc nu a mai facut si la demonstratie, deci nu stim ce este. Fluieratul in treapta a 4-a si viteza de 60km/h. Scaunul sofer, greierasi.

La revizia de 10.000km voi incerca sa schimb scaun sofer + cutie de viteze.

Am obosit sa povestesc in scris. Va mai spun si la prima intalnire
    :?
    Chiptuning Peugeot si anulare FAP | Pot face si diagnoza, GRATIS. Detalii la 0751.194.100.
    www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro
    '11 Mitsubishi Lancer Evolution X 2.0 mivec 300CP+ | '07 BMW X3 3.0sd 286CP+ | ex: '04 Peugeot 307

Doc's Avatar
    Era sa uit : am sta pe capul lor si m-am plimbat prin service ca la mine acasa.
    Chiptuning Peugeot si anulare FAP | Pot face si diagnoza, GRATIS. Detalii la 0751.194.100.
    www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro
    '11 Mitsubishi Lancer Evolution X 2.0 mivec 300CP+ | '07 BMW X3 3.0sd 286CP+ | ex: '04 Peugeot 307

Pai nu ti-am mai spus eu tie ca nu vei fi luat in serios niciodata la service?? Tre sa ai pe cineva ca sa te bage in seama ca altfel nu merge!!!
    TOYOTA Avensis D-4D 2.0l 116CP

cristic's Avatar
    @Doc

Ba scrie si aici, ca eu nu ma vad de curand sa ajung la Buc sa ma vad cu voi...

Ce frecventa are tacanitul ala de langa calc ?!

Cristic esti mecanic? sau te pricepi intr-o oarecare masura la masini???? Ca daca e asa te facem mecanicul nostru

Propun cristic sa fie mecanic sef al forumului :wink:
    TOYOTA Avensis D-4D 2.0l 116CP

cristic's Avatar
    Nu-s mecanic (desi cred ca mi-ar place), lucrez in domeniului software-ului. Mai degraba se poate zice ca ma pricep intr-o oarecare masura la masini (si mai am multe de invatat) si ca tind sa aflu cat mai multe despre chestiile tehnice in general. sunt un tip mai tehnic din fire...

Originally posted by Doc
    [b]Mi s-a explicat ca masina mananca in mod normal Ulei si trebuie verificat la fiecare 5000km. Ciudat este ca la 5000km ar mananca 1L.
    Nu prea cred ca "mananca ulei in mod normal" un motor modern, si mai ales unul nou! Si 1l la 5000km! Wow! E adevarat ca acum nu am diesel dar in 10.000km nivelul uleiului nu a miscat de pe maximum. Si cand am avut Octavia 1,9TDI de la firma la fel s-a intamplat, asa ca ma indoiesc ca la peugeot sa fie altfel. Sa fiu in locul tau m-as mai interesa in problema asta...
    <span style=\'color:#006699\'><span style=\'font-size:16pt;line-height:100%\'>Renault Megane II Sedan 1,6/16V Confort Privilege</span></span>

George's Avatar
    sa manance 1 l la 5000km ce naiba . e aberant.

cristic's Avatar
    Sa stii ca mananca ulei orice motor (e inevitabil) dar este vorba de ml (mililitri) in nici un caz de litri!

George's Avatar
    pai cristi 1 litru de ulei !!! este absolut de neconceput !

dassy's Avatar
    e absolut normal ca un motor sa manance ulei. in functie de stilul de condus un motor poate consuma pana la un litru la 10.000 km chiar daca e nou.

alnaibii's Avatar
    motoarele diesel mananca mai mult ulei decat cele essence? nici la al meu nu a miscat nivelul uleiului pana la prima revizie (8000km), cand l-au schimbat.

Originally posted by dassy
    [b]e absolut normal ca un motor sa manance ulei. in functie de stilul de condus un motor poate consuma pana la un litru la 10.000 km chiar daca e nou.
    Prin "manaca" intelegeam ceva cat de cat semnificativ, vizibil pe joja la 1000-2000km, iar noi vorbim aici de masini de strada, conduse pe strada, care in aceste conditii ma indoiesc ca ar fi normal sa consume 1l la 10.000km, asta cel putin in primii 50.000km, ca sa nu spun 100.000km. Totusi un mecanic de reprezentanta sa-ti spuna ca un motor nou e normal sa consume 1l la 5000km, e cam tare.
    <span style=\'color:#006699\'><span style=\'font-size:16pt;line-height:100%\'>Renault Megane II Sedan 1,6/16V Confort Privilege</span></span>

dassy's Avatar
    Originally posted by alnaibii+-->
    Quote Originally Posted by alnaibii)
    motoarele diesel mananca mai mult ulei decat cele essence?
    O Skoda Superb 1.9 TDI-130CP a consumat 1L in 12.000 km(cand era noua,adica primii 12.000).
    <!--QuoteBegin-alnaibii

[b]nici la al meu nu a miscat nivelul uleiului pana la prima revizie (8000km), cand l-au schimbat
    la peugeot diesel revizia se face la 8000 km?

Page 3 of 66 FirstFirst 12345671353 ... LastLast

Bookmarks