Page 3 of 21 FirstFirst 123456713 ... LastLast
Results 31 to 45 of 312

Thread: Revizii 107 - periodicitate si costuri

barmanu's Avatar
    traiasca anna si buburuza
    p.s. un week end placut in continuareq

anna's Avatar

P.S.

Am uitat.... Am auzit ca in Italia si alte tari nu mai face revizie mai inainte de 10.000 Km sau 1 an: este valabil si in Romania sau nu? Eu sunt italianca... dc am probleme aici eventual fac acolo revizie... nu?.. Problema meu este ca , dc reusiesc, prefer sa nu fac acum pt ca masina merge foarte bine, prietenul meu are o masina identica, el cand a facut revizie si schimb de ulei a avuut probleme cu masina, dar acum nu stiu ce probleme sa intamplat... am frica... pt moment masina merge f. bine, nu vreau probleme....
    AICI, Cineva, a avut probleme in urma schimbul de ulei si altceva??
    O alta persoana care cunoasc are o masina 207, avea masina perfecta, a fost acolo (la service Peugeot din Sibiu) si ei au facut o sgriatura pe usa masina: proprietarul a spus de problema asta dar au raspuns "a fost deja!" (Nu stiu dc se intelege... scuze, vb. putin romaneste!!:naughty
    Pe toate aceste motive prefer sa fac revizie mai incolo.... sau unde pot sa fac? in ce oras sunt mai serioasi de aici??
    Va multumesc pt. tot!!!
    Anna

[mod edit]: te rog sa citesti regulamentul inainte de a posta si postul inainte de a da "Publish". Foloseste cu incredere functia de previzualizare!

barmanu's Avatar
    da ai dreptate pe italia, insa masina fiind rulata in Romania, pe drumurile care lasa de dorit si coonditiile meteo specifice Romaniei, prima revizie se face la 5000 km sau 6 luni si asta consta in verificarea si complectarea daca este cazul a uleiului, lichid frana si altele , aer in roti etc. Nu se schimba nimic, nu te costa nimic. Pe nimeni nu am auzit sa aiba vreo problema dupa ce revine din service cu masina . Pareri si pareri , oricum eu zic ca luni sa dai o vizita pe la service

anna's Avatar

OK

Te multumesc din NOU!!
    Ok, maine merg acolo, astazi nu am reusit!!
    O seara placuta te doresc!

barmanu's Avatar
    ioi ioi, mi-ati sters postul meu , nu-i bai . Oricum nu face nimic.
    apropo anna ai reusit ceva ?

anna's Avatar

:)

CEAU, te multumesc pt. interesul...
    Nu am inteles intrebarea ta... scuze!!!! Am rezolvat cu masina, da, nici o problema, te multumesc din nou!!!
    Bye Bye. Anna

barmanu's Avatar
    sunt bucuros ca au putut sa iti fiu de ajutor, si te astept si eu si restul de pe acest forum in caz ca vrei mai avea dificultati sau dileme. Drive care
    0740/204924 - mobil number B H 87 G L I
    my car : pejo 107 GLIu

anna's Avatar

Wink :)

....multumesc! :naughty:

pe mine m-au pus la revizia de 10.000 sa schimb si filtrele de polen si de aer, ca sa mai ma curete de 2 milioane... ca de... a venit dra singura, hai, ca merge, nu stie ea...
    i-am intrebat eu: si cam care ar fi semnele, ca trebuiesc schimbate?
    si ei, motive: pai e praf mult in bucuresti... (nu prea e cazul, ca nu am mers nici in buricul bucurestiului, unde e agitatie, praf, nici pe camp, la pescuit)... pai cresterea consumului de carburant .... (nu e cazul meu, chiar nu e),... pai, miros urat (iar nu e cazul meu, am nasul f sensibil si nu-mi miroase decat a deodorant auto in masina)...:mad: .... am acceptat, dar cu conditia sa mi le lase in masina, sa le vad si eu cum arata ...
    .... si da.... sunt albe-gri..., chiar nu era cazul.... in fine..... trebuiau sa-si mai vanda si ei din marfa, cred....
    4.100.000 m-a costat prima revizie .... si mi s-a spus pe viitor, cam 5 milioane asa....... fiecare revizie.... nemaipunand in discutie ce se mai constata pe acolo, la fata locului.....
    Last edited by m y k e; 27-11-2007 at 05:46 PM.

gabriel_vlad2's Avatar
    si eu am inteles de la un coleg (care are un 107 si a facut revizia de 10 000) ca l-ar fi costat vreo 500 roni. fata de pretul anuntat initial (in jur de 200) este o diferenta destul de mare...ma bucur ca hotarator cand am luat masina nu a fost costul redus al reviziilor sau seriozitatea dealerilor peugeot, adica eurial, ci faptul ca masina este de fapt...toyota!!!
    NU calcati iarba! NU rupeti florile! Cum noi este fii de om, ele este fii de pom.

strainu's Avatar
    Au luat-o razna astia... 50% in 3 luni? Poate trebuia totusi sa-mi iau Logan...
    Peugeot 107 1.0E Rosu

Alex Radoi's Avatar
    daca nu era toyota NU O CUMPARAM!!!

eu personal ma voi duce la revizie la 15.000km( ca pt. conditii de rulaj normale) ca sa nu le bag lor banisorii mei si asa putini in buzunar, dar in realitate eu imi fac revizie singur in curte la 7500km. Ulei, filtru ulei, filtru aer, filtru polen. Polenul si aerul le iau mai ieftine, probabil Mann, Mahle etc., dar cel de ulei l-am cumparat de la ei, original ca sa nu bata la ochi la revizie, sa nu se prinda baietii ca am umblat la masina.(scrie mare pe el Denso Toyota)

gabriel_vlad2's Avatar
    se pare ca la C1 este revizia la 15mii, dar la peugeot este o vizita intermediara la 5mii (gratuita), iar la 10mii este revizia platita cu 500 ron. daca nu faci cele doua revizii risti cam mult sa pierzi garantia masinii si asta nu prea este de dorit...
    NU calcati iarba! NU rupeti florile! Cum noi este fii de om, ele este fii de pom.

Revizie 10000 km - pret 250 RON. S-a inlocuit uleiul si filtrul de ulei.

gabriel_vlad2's Avatar
    cu schimb filtru polen si filtru aer, plus verificat ceva pe la directie (40ron) ajunge la 500 ron

Page 3 of 21 FirstFirst 123456713 ... LastLast

Bookmarks