Peugeot Club
Results 1 to 6 of 6

Thread: Mi-a sarit roata la 405 . . . .

Mi-a sarit roata la 405 . . . .

Se pare ca niste baieti destepti care au umblat la 405 -ul meu inainte sa ajunga masina la mine nu au strans nici un surub la articulatia de pe partea dreapta (eu un idiot ca nu am verificat cand am luat masina ). . . urmare mi-a plecat roata cu totul . . . am avut un noroc fenomenal ca nu a sarit la viteza mare . . . aveam 10 km/h

urmare 2 bucsi noi / rulemnt nou / pivot nou / planetara cu totu (s-a rupt) / bieleta antiruliu noua . . .

evident ca butucul care intra in rulment avea uzura ca dracii si nu am gasit pe nicaieri decat cu tot cu fuzeta . . .asa ca am pus mana pe aparatul de sudura electric, am incarcat partea care intra in rulment si am rectificat-o la cota de presare . . .a intrat la presa la 4 t / cm3 forta . . .nici nou nu statea asa fest.

am dat vreo 7 milioane cu tot cu distractie, bere, haleala si alte alea . . .

Morala . . .verificati fiecare surub cand cumparati o masina SH . . .

din pacate n-ai cum sa verifici totul. oricum, la cite povestesti ca ti-au cazut/stricat ai iesit ieftin. noroc cu mina de lucru ieftina
    PeJos

stefan_pers's Avatar
    e bine totusi ca n-a sarit la 140km/h....
    "Am sangerat dar am tacut/Mi-au dat venin sa beau, si l-am baut"(A.Macedonski)
    "As long as people can change,the world can change!"

mare noroc am avut , mare de tot. . .si bine ca le fac singur ca altfel . . .ma rupea sa service

Intr-adevar, ce poti face?
    Sa te consolezi doar cu gandul ca putea fi mai rau.

Legat de chestiune. Am facut si eu o prostie, din nestiinta dar noroc ca nu s-a intamplat nimic. Anume am avut initial jante de tabla si am cumparat, in 2001, jante de aliaj, originale Peugeot si in stare foarte buna.
    DAR nu mi-a spus nimeni ca trebuie alte prezoane si eu lipsit de experienta... in fine.
    Am mers cu prezoanele scurte aproape 2 ani, am fost de multe ori pana la Budapesta cu masina.
    Abia la sfarsitul lui 2002 am pus prezoane ca lumea, mai lungi, de lungimea care trebuie.

cu directia, suspensia si franele nu e de joaca . . . verificati bine masinile . . .

Bookmarks