Peugeot Club
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28

Thread: Racitor de motorina

Albu_andreiro's Avatar

Racitor de motorina

Ma duc la Motorex in Lazu ( dealerul Peugeot Constanta) pt. un test iar la sfarsit imi spune ca ar trebui sa schimb racitorul de motorina. Ce e ala? Ce rol are? Si e important sau e pus doar ca sa fie, ca sincer e prima data cand aud de asa ceva. Si mai si costa si aproape 5 milioane.
    Last edited by Cristi_M.; 13-10-2013 at 11:56 AM.

cataserban's Avatar
    racitorul de combustibil e sub masina undeva in dreapta pe traseul conducte alimentare,cel putin la modelul 206-2.HDI;surplusul de motorina de la pompa de inalta presiune si returul de la rampa de injectoare,deci cantitatea nearsa inainte de a ajunge in rezervor trece prin racitor(constructiv arata ca un cooler de frigider)ptr.optimizarea temperaturii inainte de a ajunge inapoi in rezervor.
    [SIGPIC][/SIGPIC]:doh::vehicles_ChopperEmo

buhaivictor's Avatar
    exact...

Albu_andreiro's Avatar
    pai si ce poate sa se strice la el asa tare. si daca nu merge la parametri optimi ce se intampla?

buhaivictor's Avatar
    la asta nu m-am gandit....oricum altceva in afara de a fi deteriorat prin lovire nu are ce sa i se intample...

kukylica's Avatar
    Mie la service autorizat Peugeot mi-au spus ca ala este incalzitor de motorina...

Albu_andreiro's Avatar
    oricum incalzitorul are un rol benefic mai ales iarna. si insemana ca racitorul are un rol benefic mai ales vara ) Nimeni nu a stiut sa imi spuna daca e important sau nu asa ca io ma zis ca nu merita 5 milioane.:money:

Dozer's Avatar
    @cataserban,... tot pe acolo se afla si la 307. E aproximativ intre locurile din fata si cele din spate... deci.. oarecum la mijloc, pe partea dreapta, imediat in spatele pragului. Asa ca.. mare grija cand urcati borduri.. sau schimbati roata si va ganditi sa puneti rezerva sub masina.. sau mergeti pe drum cu pietris.. si va arunca pietre sub masina... iarna.. si va cad turturii de pe la roti sau prindeti bulgari de mizerie/zapada pe sub masina. Acel radioator mi se pare foarte prost montat acolo.. defapt.. nu prin prisma montajului ci prin faptul ca nu are nici o protectie mai speciala. El arata exact ca un radiator de ala.. de la frigider.. din pacate nu are nici o tabla mai "adevarata" care sa il apere de "intemperii".

Ce se poate strica la ala... nu stiu... stiu doar ca in momentul in care am fost intr-un service cu masina mi l-a aratat si mi-as spus sa am mare grija de el.. pt "ca costa".

mmid's Avatar
    Quote Originally Posted by kukylica
    Mie la service autorizat Peugeot mi-au spus ca ala este incalzitor de motorina...
    Ute aici cum arata preancalzitorul de motorina(http://www.peugeotclubromania.ro/for...9861#post89861)

Val S's Avatar
    Si eu stiam tot de un pre-incalzitor de motorina, nu de un racitor. Dar se poate, de ce nu? dar mi se pare straniu, ca nimeni nu-si bate capul cu returul de motorina.
    Doar ca eu nu l-am observat.
    Sau este pentru azi, 01.04.?
    307 1,6HDi powered by OBDtuning

Dozer's Avatar
    Quote Originally Posted by Val S
    Si eu stiam tot de un pre-incalzitor de motorina, nu de un racitor. Dar se poate, de ce nu? dar mi se pare straniu, ca nimeni nu-si bate capul cu returul de motorina.
    Doar ca eu nu l-am observat.
    Sau este pentru azi, 01.04.?
    Treaba cu racitorul nu e pacaleala ...te-ai uitat sub masina in partea dreapta? Daca da... si nu ai vazut nimic inseamna ca nu ai.. si s-ar putea sa fie doar pe motoarele de 2.0 HDi

Mihai B's Avatar
    Exista asa ceva si la 1.6 Hdi.....
    Am vazut asa ceva si pe o Skoda Octavia 2. Si tot acolo e amplasat. Singura diferenta e ca nu arata ca un radiator de frigider ci este un recipient cu "santuri" pe lungimea lui, la fel ca la orice motor cu racirea pe aer.
    307 SW - :thumbsup:
    1,6 Hdi 90 Cp - GRI CENDRE

Dozer's Avatar
    Mersi de completari si pt informatiile suplimentare aduse....

Dic84's Avatar
    chiar ma intrebam ce naiba am sub masina pe partea dreapta.habar nu aveam despre ala.deci chiar incalzezste motorina uuhh???

Albu_andreiro's Avatar
    @Dic84 ala de sub masina de pe partea dreapta nu incalzeste motorina ci o raceste pe aia incalzita de la injectoare care se duce pe retur in rezervor.

Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks