Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27

Thread: Impresii dupa chiptuning Peugeot 307 1,6 benzina

Impresii dupa chiptuning Peugeot 307 1,6 benzina

Astazi am fost la Doc sa inmultim caii leutzului,desi nu eram prea sigur daca o sa se simta efectiv cei 12 cai si 20 Nm cuplu,rezultate in plus kin urma remaparii.Dar am zis..wtf? ...Rezultatul este neasteptat de bun,masina merge mult mai bine,motoru trage altfel,urca in ture foarte repede ,este mult mai vioi.Deci se simte clar diferenta.Referitor la consum nu am sa zic nimik pt ca la cata talpa i-am dat dupa ce am plecat de la doc,nu ma puteam astepta sa scada )...Eu sunt foarte multumit de rezultat si daca ar fi posibil ash mai da odata banii astia sa mai castig 12 calutzi)...dar cum nu este posibil ,raman cu astia pana la achizitionarea viitoarei masini,care nu are voie sa aiba sub 150 cai.altfel la ce bun sa o schimb pe asta?'

Quote Originally Posted by burton
    Astazi am fost la Doc sa inmultim caii leutzului,desi nu eram prea sigur daca o sa se simta efectiv cei 12 cai si 20 Nm cuplu,rezultate in plus kin urma remaparii.Dar am zis..wtf? ...Rezultatul este neasteptat de bun,masina merge mult mai bine,motoru trage altfel,urca in ture foarte repede ,este mult mai vioi.Deci se simte clar diferenta.Referitor la consum nu am sa zic nimik pt ca la cata talpa i-am dat dupa ce am plecat de la doc,nu ma puteam astepta sa scada )...Eu sunt foarte multumit de rezultat si daca ar fi posibil ash mai da odata banii astia sa mai castig 12 calutzi)...dar cum nu este posibil ,raman cu astia pana la achizitionarea viitoarei masini,care nu are voie sa aiba sub 150 cai.altfel la ce bun sa o schimb pe asta?'
    Nu revii cu un consum,avand in vedere ca ai testat deja masina?

da,deci dupa remapare,am avut o mica neplacere legata de mici intreruperi la peste 3000 turatii in special in treapta 1 si 2.Am fost din nou s-a umblat un pic la soft iar,ulterior nu s-au mai simtit deloc intreruperile .Concluzie:masina are ceva putere in plus chiar daca am alimentat din nou benzina de 95,insa este clar ca benzina de 98+ ii da ceva vana motorului,insa se si consuma mai multa
    Legat de consum,acum cu benzina de 95 am acelasi cosnum ca si inainte de remapare adica 9,5-10,5 in oras.
    Totusi nu pot spune ca cei 10-12cai castigati(daca atati or fi nu am facut dyno test)se simt chiar atat de tare fara benzina de 98+,per total sa zicem ca e ok

ia uite ce am gasit eu pe youtube......http://www.youtube.com/watch?v=TCndvIY6KTM........mi se pare super misto pt un 1.6 benzina.....

mda am gresit linku'......)))..........asta-i ala bun.... http://www.youtube.com/watch?v=TCndvIY6KTM

Dic84's Avatar
    stiam filmuletul dar nu inteleg ce-i cu ecranul din stanga jos care arata in ce viteza esti.noi d c nu avem asa ceva????

pey ala cred ca era automatic....in general alea au pe bord afisaj cu viteza in care esti....

off topic
    confirm.
    este cutie - zic ei - porsche tiptronic. (asa e in manualul in romina si in manualul in engleza pe care l-am descarcat urmind un link de pe forum -nu mai retin al cui)

ce vedeti e in modul manual.

ei bine da: am cutie automata..:cool:
    moamaaa ce bine e in traficul asta infernal in Buc....

iMAGiNE's Avatar
    Ce frumos accelereaza FORJAAAAAA! A dus-o p'a2a aproape de 110... saracuta...
    T6 Rouge Lucifer. 8000k 35w xenOn headLiGhts, 17" rims. :wub:

mjustin's Avatar
    avantajele si comfortul cutiei automate care schimba conf.comp. si de cata talpa e
    [SIGPIC][/SIGPIC]
    "Am invatat ca, doi oameni pot privi acelasi lucru...si pot vedea ceva total diferit." Octavian Paler

las' ca o sa pun si yo un filmuletz cu leutzu meu tunat...0-100km/h....

pustiulik's Avatar
    As dori sa stiu daca intre 2000-3000 rot/min cresterea de cuplu cu 11% se simte?

Ii rog pe cei ce au facut aceasta remapare sa ne dea mai multe detalii legate de functionarea motorului de 1.6 16 V 110 cai dupa remapare, la turatii joase.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

e buna intrebarea, e cineva cu 1.6e remapat care ne poate "lumina"?

vad ca tot eu o sa ma "luminez" singur pentru ca nici un posesor de peugeot 307 benzina nu a binevoit sa atraga alti adepti pentru acest pas!
    am facut remapare la Doc si in 5 min "Magicianul" a schimbat 110 cai in 120 cai! pentru cei care sunt tentati des la o depasire cu turatii ridicate 4000-5000 e indicat acest pas! motorul parca se intelege mai bine cu turometrul acum...turatiile mici nu il mai supara si urcarea in ture e mult mai rapida! am regasit si eu la masina mea ceea ce au "realizat" si altii! 10 cai la 550 ron...e acceptabil! bafta

pustiulik's Avatar
    @tyger lelee

Acuma ca a trecut deja o saptamana, spune-ne te rog noi impresii. As vrea sa stiu ce consum ai acum dupa remapare, in traficul de zi cu zi, la ore de varf, prin oras, ci nu seara, cand banuiesc ca mai te "joci" tu putin cu pedala de acceleratie:naughty:

Cu ce benzina alimentezi? Cum trage acum motorul intre 2000-3500rpm? Se simte vreo diferenta? Urca mai repede in ture? (scuze ca intreb atatea, dar sunt curios...)

Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks