Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 15 of 57

Thread: Cum sa activezi functia "Follow me home"

Doc's Avatar

Cum sa activezi functia "Follow me home"

Pentru a activa functia de "Follow me home" se trage de maneta din stanga (pentru faruri) spre sofer, dupa ce ati scos cheia din contact. Exact ca atunci cand dati flash-uri. Lumina farurilor va ramane aprinsa 30 sec, timp in care se presupune ca intrati in casa.

Bafta in utilizare.
    Resoftari, chiptuning, dpf fix Peugeot si Citroen | Preturi incepand de la 250 lei. Detalii la 0751.194.100.
    Afla mai multe detalii www.obdtuning.ro / facebook: https://www.facebook.com/obdtuning.ro/

#Merge si la 206,partner Chiar ma gandeam, baietii de la Vanzari Eurial, habar nu au de masinile pe care le vand.
    Si am cronometrat - dupa exact 30 sec se sting.

I: la ce e folositoare omului functia asta de "Follow me home" ?

R:In principiu sa vezi noapte cararea de la masina pana in fata usi de la vila.

I:...dar are cineva idee daca la 206 merge chestiunea cu lasat pozitia aprinsa doar pe o parte cand masina e parcata ?

R: pozitia doar pe o parte e o chestie la masinile germane, in specila la grupul VAG. dupa ce scoti cheia din contact, pui semnalizarea pe o parte sau alta si pe partea respectiva ti se aprinde pozitia....se numeste popular functia "juma de pozitie " :laugh:

I:Chiar ma miram ca vedeam ww cu un ochi aprins. are vreo functionalitate chestia asta?

R: @Doc: da. cand parchezi pe drumuri fara iluminare si lasi masina oarecum in strada. in felul asta e vizibila de la distanta si se reduce riscul unui eventual accident.

# dar pentru asta exista si avariile, asa ca nu e o mare descoperire stiintifica.
    Last edited by dlliviu; 15-02-2007 at 03:45 PM.
    <span style=\"color:#000000\">Some cars have heart and soul. BMW&#39;s have that.</span>

I: Poate sa-mi spuna cineva cum se dezactiveaza aceasta functie? La Peugeot 607 de ficare data cand opresc masina (pe timp de noapte) farurile raman aprinse timp de 30 secunde sau pana inchid masina din telecomanda. Uneori este util alteori nu, de aceea vreau sa stiu daca exista posibilitatea dezactivarii acestei functii?
    Va multumesc.

R:Normal ... la celelalte modele daca pui contactul si ti apasat pe butonul din capatul manetei se dezactiveaza functia.

Am incercat si FUNCTIONEAZA !!!.
    Merci Doc.

I:NU MEREEEE. de ce

R:poate tu nu ai functia aceea. :biggrin:
    Uita te daca pe blocul de lumini in stg. ai un buton in varf.(scrie AUTO)
    Daca nu ai nu te mai chinui.
    Last edited by dlliviu; 15-02-2007 at 03:43 PM.

dragilor, lucrurile cu follow me home stau in felul urmator:

1. daca masina are softul respectiv (este vorba aici despre 307, 407, 607, masini care de obicei au aprinderea automata a farurilor la lasarea intunericului). Pe maneta exista inscriptia [AUTO]
    -Se poate seta din meniul din bord timpul cat farurile raman aprinse avand 3 valori 15, 30 sau 60 sec, sau deloc=dezactiva.
    pentru aceste modele nu este necesar sa ,,trageti" de maneta la momentul la care opriti motorul.
    Daca farurile s-au aprins automat, se vor stinge automat dupa timpul setat.

2. pentru modele care nu au soft (206, 207,partner),
    -se actioneaza maneta in interval de max. 10 sec, dupa ce s-a oprit motorul, iar farurile raman aprinse 30 sec.
    Last edited by dlliviu; 15-02-2007 at 04:01 PM.

dlliviu's Avatar
    mod: am tot butonat si cred ca l-am facut mai explicit.
    deci @Dic - pasi :
    1-tragi de maneta dupa ce opresti- vezi mai sus - si merge atunci inseamna ca... functioneaza
    2-daca vrei sa ramana singure aprinse dupa ce scoti cheia - vezi daca ai inscriptionat [AUTO] pe maneta - vezi mai sus

3-daca vrei sa setezi timpul cauta in carte cum se opereaza pe menu-ul de bord - si acolo vezi si daca poti sau nu face setari.
    Valoarea standard este de 45 sec pt modelele fara posib setare din bord.
    Se pot face setari cu o'scula' de diagnoza gen Lexia (~100 EU ) , dar nu se recomanda a fi folosita de catre amatori .
    Last edited by dlliviu; 22-12-2010 at 10:58 AM. Reason: aranjare thread
    206 XLine 1.4 benzin - china - 0704 / VCLIC 50 cmc - noire - 0507 ,) / mais x3 0118 le suv

Vizitator kamikazealex's Avatar
    Salutare. Faza cu "Follow me home" incerc sa o activez de cand mi-am luat masina si nu reusesc. Am un 307 din 2004 cu senzori de lumina (cu buton auto) in capatul manetei. Se aprind singure farurile la intuneric si cand opresc masina se sting imediat. Ma interesa sa mai stea un timp aprinse...daca ma puteti ajuta...:no:
    MS
    Last edited by 205; 24-10-2011 at 03:52 PM. Reason: Corecturi

kdyalex's Avatar
    Dupa ce opresti masina, scoti cheia din contact, inchizi repede toate luminile si tragi spre tine de maneta ca si cum ai da flash. Si ar trebui sa se aprinda farurile.
    Last edited by 205; 24-10-2011 at 03:48 PM. Reason: Corecturi
    Black Lion.

militistu's Avatar
    Testat si de mine aseara,si functioneaza.Nu am senzori pt lumini.
    PEUGEOT 307 1.6 HDI,NO​ FAP;OPEL ASTRA G 1.6i & OPEL ASTRA H CARAVAN 1.9 CDTI

Ms mult ,,kdyalex" functioneaza...:dance:

( Dar nu functioneaza. Am fost intr-o parcare subterana si cand am oprit motorul s-au stins si farurile (
    Deci la mine ramane activata doar atunci pe moment....deci cum rezolv problema? Poate ma ajuti iar kdyalex....MS
    Last edited by dinoradu; 24-10-2011 at 04:13 PM.

kdyalex's Avatar
    Stai sa ne intelegem.Deci functia se activeaza fara cheia in contact.Dupa ce ai oprit motorul si ai scos cheia ai un timp nu stiu de cat (10-20sec)in care poti activa aceasta functie.Inainte de a opri motorul incearca sa inchiz farurile si vezi dupa daca functioneaza.
    Black Lion.

Pai am senzorii de lumini activi si nu pot sa opresc farurile decat sa dezactivez senzorii.
    Last edited by 205; 24-10-2011 at 08:14 PM. Reason: Corecturi

kdyalex's Avatar
    Aha probabil merge functia doar daca nu ai activat luminile!
    Black Lion.

Am incercat si cu senzorii dezactivati si tot la fel face.

master_tuning's Avatar
    Da merge si la mine, frumos

ariciul's Avatar
    Dupa ce opresti motorul si scoti cheia din contact (indiferent daca ai senzor de lumina sau nu) dai un flash si faza scurta mai ramane 30 de secunde aprinsa, in functie de model/an.

P.S. Acum am vazut, e exact cum scrie in primul post.
    307 SW T5 2.0HDi FAP OFF 136cp

Page 1 of 4 1234 LastLast

Bookmarks