Peugeot Club
Results 1 to 12 of 12

Thread: Esapament - Probleme, intretinere, modificari

Esapament - Probleme, intretinere, modificari

Azi am observat ca in spate la masina vad o parte din teava de la esapament. Lucru curios, m-am dus si am miscat de ea si am observat ca se leagana bine. Vazand asta am mers cu masina pe rampa si am observat necazu: teava care intra in toba de esapament e mancata de rugina, se mai tine doar un pic. Acum am 2 solutii: fie merg cu ea la un atelier de coltul strazii sa mi-o repare, fie imi cumpar instalatia noua. Ce parere aveti? Cam cat ar costa un esapament pentru 307 ?
    Last edited by Cristi_M.; 09-05-2013 at 11:44 AM.

buhaivictor's Avatar
    eu cred ca nu forte mult avand in vedere ca e vorba doar de evacuarea finala...asa am inteles din explicatiile tale...mai bine pui nou...pretul nu-l prea stiu

Eduard's Avatar
    Doar pt treaba asta nu se justica inlocuirea tobei finale. Ah, daca un priceput se uita atent si constata ca toata toba finala e ruginita, da, o schimbi.

Eu am fost chiar azi si mi-am montat un "tips" la toba finala pt ca teava veche mi-a cazut, exact ca la tine din cauza ruginii. INsa toba arata f. bine, numai prinderea tevii de toba a fost deficitara.

Daca vrei o simpla teava, scapi cu cateva sute de mii. Daca vrei un "tips" de inox, cam pe la 1-1.5 milioane pret final.

O toba pt a mea la Augsburg face 3.5 milioane + 1 mil colier prindere, iar la Pilot Auto, o toba finala din inox face 3-4 milioane. Insa sunt tobe pt benzinar, nu pt diesel, pt ca sunt directe.
    Bah, chiar imi place Peugeot-ul asta. Vruummm....vruummm :cool:

gasesti la 5-6 milioane toba intreaga la baietii care le fac pe loc. nu sunt ele de nota 10 ... dar de 7-8 sunt.

problema a fost teava care intra in toba finala, era mancata de rugina pe langa colier. Am fost la niste baieti meseriasi si m-au rezolvat cu 5 RON + o bere O sa ma tina anul asta. Oricum ma gandesc foarte serios sa o vand si, cu ceva eforturi financiare, sa imi iau un 407 nou. Numai sa nu fie si ala la fel de problematic ca si 307-le....

buhaivictor's Avatar
    asta e si gandul meu...
    hai sa facem un pact...primul care o face isi da cu parerea...oricum eu doar peste 3 ani cel mai repede, at termin leasingul la 307...bafta

Baby Lion

Demontare galerie admisie peugeot 307 1.6 16v

Buna ziua.Rog pe cei care au facut asta sa ma ajute si pe mine cu pasii deoarece doresc sa curat putin galeria de admisie.Multumesc anticipat.

Baby Lion
    Nimeni nimic?

mediaset's Avatar

salut

Azi m-am uitat sub masina si am vazut ca s-a rupt de rugina colierul ala din tabla de vine peste toba finala cam pe la jumatatea ei.are cineva idee cum se numeste reperul ala si cam cat costa??Nu gasesc pe service box acel reper
    Peugeot 307 1,6benzina +GPL 110cp gris aluminium T5: Peugeot 207 1,6 110CP gris manitoba

turbojack's Avatar
    Daca-i bai : 0727 079405

mediaset's Avatar

salut

Ar fi conform desenului reperul din dreptul cifrei 1 .despre asta intreb.Dar in schema lor la cifra 1 figureaza toba finala .Este un reper ingust ce vine peste toba finala si se prinde intr-un cap in reperul 5 conform pozei
    Peugeot 307 1,6benzina +GPL 110cp gris aluminium T5: Peugeot 207 1,6 110CP gris manitoba

Banned
    Acea bucata este o simpla bucata de tabla pe care o poti face chiar tu, din pacate acolo este unul dintre punctele in care toba rugineste.

Bookmarks