Results 1 to 1 of 1

Thread: Peugeot 301 ALLURE 1.6 HDi 92 CP FAP BVM5

Vizitator

Peugeot 301 ALLURE 1.6 HDi 92 CP FAP BVM5

Va salut pe toti !!!
    Urmaresc de multa vreme acest forum, insa abia acum m-am gandit sa ma inscriu si sa-mi prezint masina. Nu-i nimic, niciodata nu este prea tarziu !!

Dupa cum spune si titlul, este vorba despre un 301, cumparat de nou in iulie sau august 2013 de la Eurial Ploiesti, masina fiind fabricata in luna februarie a aceluiasi an. A fost ridicata de la reprezentanta cu 2 km la bord si a ajuns la 72.677 de kilometri, dintre care vreo 2000 facuti de subsemnatul. Stiu putin, insa a vazut toata Romania si o parte din batranul continent . Cred ca este cea mai fiabila masina pe care a detinut-o vreodata familia mea, in sensul ca, in aproape 8 ani de zile, n-am schimbat absolut nimic la ea decat consumabile. Nu se pune un bec pe faza scurta schimbat acum cateva zile . Au mai fost vreo doua rechemari in service pentru ceva la instalatia de clima (parca) si pentru a pune pe hayon monograma cu blueHDi, in rest nimic. Asta cred ca se datoreaza faptului ca masina a vazut in proportie de 95% drumuri extraurbane. A fost condusa exclusiv de taica-miu pana sa-si ia anul trecut alta masina. De atunci o impart cu el. Personal, am fost cu ea de vreo trei ori la Bucuresti, la bunica-mea in judetul Bacau, Piatra Neamt si astazi la Cheia. E o placere sa mergi cu ea pe serpentine .

Ca nivel de echipare este ALLURE, culoare Rich Oak (imi amintesc ca era in voga culoarea la momentul respectiv). Are toate dotarile, inafara de senzorii de parcare.

Dupa cum am zis, o masina absolut excelenta din aproape toate punctele de vedere. Zic aproape deoarece tablaraia nu e ceea ce ne asteptam atunci cand am cumparat am apelat la marca Peugeot: portierele incep sa prinda ceva rugina (superficiala), capota e gandita prost, fiind in permanenta expusa conditiilor de drum, drept urmare ne-am pomenit cu cateva zone unde vopseaua a sarit. Am vorbit la Eurial si la vara remediem. In rest, tinuta de drum excelenta, fiind diesel, cuplul e mai mult decat decent, comfort si spatiu interior din belsug, consumul infim si lista poate continua. Un pic zgomotoasa, dar nu exagerat .

Cam atat e de spus, o sa las niste poze sa vorbeasca de la sine (doua sunt din seara asta, cand ma intorceam de la Cheia si una din 2013, facuta pe Transalpina).

Bookmarks