Results 1 to 10 of 10

Thread: Probleme macara geam inlocuita

Vizitator

Probleme macara geam inlocuita

Salutare tuturor.

Am nevoie de un pic de ajutor, va rog, daca s-a mai lovit cineva de problema asta. Acum 2-3 luni a "picat" macaraua de la geamul de pe stanga fata, din ce am citit e una din problemele acestui model. Am inlocuit-o in service (cel mai probabil cu after--market, sau kit de reparatie, nu stiu exact ce si cum), insa am remarcat o problema dupa: daca las geamul jos doar putin, nu complet, si apoi vreau sa il ridic, pare ca incearca sa se ridice o fractiune de secunda dupa care coboara cam pana la jumatate. Daca iarasi dau sa-l ridic, coboara pana jos si abia apoi, daca iar apas, urca complet. Nu am dat multa atentie la vremea respectiva, desi e un inconvenient, mai ales la viteza mare / ploaie, insa intre timp s-a dus si macaraua din dreapta, pe care am schimbat-o zilele trecute. Ulterior, fix acelasi comportament. Tipul de la service, la o discutie telefonica, a spus ca nu a mai patit asa ceva, dar sa vin sa puna testerul pe masina si vedem ce si cum. Evident, o sa ma duc, insa pana una alta ma gandesc ca poate stie cineva ce ar putea fi - cumva ceva legat de piese nefiind originale? Sau...?

Multumesc anticipat

Vizitator
    Salut

poate trebuie facuta sincronizare. Ceva cu ridicat geam, tinut butonul de ridicat geam apasat nu stiu cite secunde(vreo 10 parca), apoi coborit, tinut butonul de coborit nu stiu cite secunde. Eu am alta marca de masina, la mine parca asa a mers (am avut fire rupte in burduf).

Poate mai intervine si altcineva.

salex's Avatar
    Functia e normala si se numeste anti-pinch. Posibil ca la tine macaraua/geamul intalnesc un obstacol sau ghidajele nu sunt in regula montate.

Poti sa incerci o initializare dar nu stiu sigur daca se rezolva, pentru ca initializarea reactiveaza modul de lucru impuls. Modul acesta e 'uitat' daca se scoate bateria iar geamul e coborat.

Procedura ar fi asa: ridici geamul pana aproape de maxim si te opresti. Ridici geamul si mentii butonul inca 2..3 sec. Cobori geamul pana jos de tot.

Daca tot nu merge dai cu putin spray siliconic pe interiorul chederului, pe unde urca geamul.
    Experienta e proportionala cu numarul lucrurilor stricate. Eu am destula experienta...

mihaip's Avatar
    Salut! Pune contactul, tine butonul apasat pana coboara geamul de tot si mai tinel 2 secunde dupa ce a ajuns jos si s-a oprit, dupa care tine butonul ridicat pana ajunge geamul sus plus inca 2 secunde.

Vizitator
    Din pacate nu functioneaza metodele descrise mai sus... Ce e si mai rau, tipul la care am dus-o pentru problema asta nu gaseste nimic legat de programare in aplicatie (asta daca chiar exista vreo metoda de programare din aplicatie in loc de manuala). Deci nu am nici macar acum o solutie

Vizitator
    Am gasit asta de mai jos. Cred ca trebuie cumva din doua trei operatii sa initializezi, nu m-am prins nici eu cum ca nu am peugeot ca sa incerc. Daca ai masina la indemina incearca, inteleg ca trebuie lasat putin in jos geamul, oprit, apoi il lasi de tot, apoi tii butonul apasat, apoi il ridici putin .... etc, pare complicat. Poate tu intelegi altceva si faci.

Pun si a doua poza cu scrisul marit, poate nu se vede prima imagine bine.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_9.jpg   Screenshot_10.png  

Vizitator
    Sal.poți să revii cu o poză mai clară ? Mulțumesc.

Vizitator
    daca nu se vede nici acum mai pot doar sa iti transcriu ceea ce scrie. Incearca sa vizualizezi pe un monitor mai mare, la mine se vede bine pe 22 " (trebuie sa dai click pe imagine).

Daca tot nu se vede spune-mi si o transcriu, sint doar citeva rinduri.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_2.png  

Vizitator
    Quote Originally Posted by gabymilo1 View Post
    daca nu se vede nici acum mai pot doar sa iti transcriu ceea ce scrie. Incearca sa vizualizezi pe un monitor mai mare, la mine se vede bine pe 22 " (trebuie sa dai click pe imagine).

Daca tot nu se vede spune-mi si o transcriu, sint doar citeva rinduri.
    Nu prea inteleg operatiunile astea totusi. Cica "open the driver's window", dupa care a 3-a faza e "open the window fully". Pai la prima cat o deschid?! Sau sunt cumva titluri, gen open the driver's window e titlul si apoi vin cele 3 faze?

Vizitator
    Ok,acum se vede clar,mulțumesc mult.

Bookmarks