Results 1 to 4 of 4

Thread: Problema Anti roll-back system fault

Vizitator

Problema Anti roll-back system fault

Buna dimineata ,
    Azi indreptandu ma spre munca mi-a aparut in bord erroarea Anti roll-back system fault urmata de esp/asr fault , abs fault si parking break fault . Momentan nu am avut cum sa ii fac test deoarece doar seara am sa ies . A mai intampinat cineva problema ??
    Model : 508 2.0 2013 rhh

geosebi's Avatar
    Verifica bateria

Vizitator
    La mine a fost rulmentul dreapta fata(banda magnetica pentru senzorul ABS distrusa). Motor 1.6 e hdi cutie viteze robotizata. Testerul dedicat spune exact ce defect are.

Vizitator
    Aceleasi erori le-am avut si eu (2.0 hybrid) care apareau la inceput mai rar (cam odata pe saptamana), ulterior frecventa a ajuns la aproape zilnic. Masina nu mai comuta pe electric cu acei martori aprinsi in bord insa functiona normal pe motorul termic. Martorii dispareau odata cu oprirea motorului si eventual stationare de cca 2-3 minute. La diagnoza facuta la Eurial Cluj a rezultat ca problema era de la senzorul forta apasare pedala frana (masina avand cutie pilotata). Sper sa nu fi gresit denumirea insa NU e vorba de contactul ce inchide circuitul electric aprinzand luminite pentru frana. L-am schimbat la reprezentanta si de atunci nu au mai aparut erorile. Costul senzorului a fost undeva la 80 lei. La magazinele de piese auto e putin mai dificil de gasit.
    Verifica daca erorile respective nu cumva apar la apasari usoare ale pedalei de frana, poate ai norocul meu.

Bookmarks