Results 1 to 3 of 3

Thread: consum 4007

Vizitator

consum 4007

Hello guys

sunt nou pe aici si din ce vad discutiile pe 4007 sunt aproape inexistente ( cel mai probabil din cauza de numar de posesori de 4007)
    Intrebarea/dilema mea este urmatoarea. Am un 4007 cu motor de 2.2 ( achizitionat recent) al carui consum mi se pare exagerat .( il compar cu cel al unei mazda cx 5 pe care am avut -o timp de 2 ani. tot motor diesel 2.2)
    Consum urban bucurest i: 12.5 l
    consum extraurban pe autostrada mers pe pilot 120/h constanta : 10,5

merg cu masina cat pot de usor insa gasesc consumurile astea exagerate. daca pe cel din oras il inteleg nu mi iese cel de pe autostrada unde as astepta un maxim de 8l...
    pareri?idei?experiente?

multumesc
    b

Vizitator Davos's Avatar
    Salut, poate te ajuta o postare de pe alt forum:

"Re: Consum C-crosser 2.2hdi dcs
    Mesajde Marius Vatamanu » Dum 02-Feb-2020 16:21

[quote="atlantie"]salutare tuturor !

Desi vad ca nu mai e activitate pe zona de C-Crosser sper ca mai sunt utilizatori...

Am de doua saptamani un Crosser 2.2 Hdi 156 hp DCS din 2010. Putini km, vreo 30.000. Ma intriga consumul destul de mare adica 12,5-13% pe autostrada la 130kmh pe cruise, sa nu ami vorbesc de mersul prin oras care in functie de trafic e undeva la 13-15-17% ! Asta in conditiile in care ma straduiesc sa merg cat ami economic, fara accelerari bruste!

Da, stiu e un suv destul de mare si greu, dar am avut inaintea lui un Outlander 2.0 diesel, motorul VAG, care la 130 kmh era la 8-9%, iar in oras maxim 11. Sa nu mai zic ca la mers prin tara era undeva la 6,5-7%...

Bună,
    De curānd am și eu un C-crosser 2011. Sunt chiar uimit de consum. Īn oraș indicatorul de bord chiar 16% indica iar extraurban tot pe la 10%. Am verificat consumul și după metoda plin parcurs plin. E mai puțin cu 1 litru decāt de indicatorul de bord dar tot foarte ridicat fata de valorile date de Citroen.
    Oare ar fi vreo problema pe la injectoare? A identificat cineva o soluție?"

Practic e aceiasi masina.

Vizitator
    [hello sir

multumesc pentru sugestie. Am facut urmatorul lucru: am luat legatura cu oameni care au aceste doua masini la vanzare pe OLX si concluziile sunt ca in oras consumul ar trebui sa fie undeva la 12-13 iar in afara undeva la 8.5 ceea ce demonstreaza faptul ca am ceva probleme.
    Ieri am fost cu masina la un nene care a pus-o pe tester si a descoperit urmatoarele:
    1. aditivul este la minim - deci trebuie completat
    2. filtrul de particule ( FAP) - 89%

Nu mi dau seama daca acesta incarcare este normala sau nu si daca acest lucru imi influenteaza consumul. Idei?Sugestii?

Multumesc

Bookmarks