Results 1 to 13 of 13

Thread: Distribuție Peugeot 508 Hybrid

Vizitator

Distribuție Peugeot 508 Hybrid

Salut! Îmi puteți spune va rog când trebuie schimbata distribuția la un Peugeot 508, hybrid? Model 508, Hybrid 4, adus din Franța, 141000 de km.

Baby Lion
    5 ani, sau 180-250000 KM
    Bella gerant alii, tu, felix Austria, nube.

Vizitator
    eu stiam ca 10 ani sau 180.000 - 240.000km
    http://www.peugeotclubromania.ro/for...My-508-Hybrid4
    Nu?

Ionut159's Avatar
    Daca esti 100% convins ca sunt reali km, atunci poti sa o lasi pana la 240.000 km sau 10 ani. Daca nu esti sigur de km, schimba-o acum.
    Cand esti mort, nu stii ca esti mort. E greu doar pt ceilalti. La fel si cand esti prost.

Baby Lion
    Florin34: Distributie: 5 ani sau 180.000 - 240.000km. Alte date pun sub semnul intrebarii sanatatea functionala a unui motor cu interferenta. Recomand schimbul in service-ul de marca pentru garantia pieselor si a lucrarii. De aici negocierea se face pe buzunarul propriu.

andy's Avatar
    Quote Originally Posted by ocsike74 View Post
    Florin34: Distributie: 5 ani sau 180.000 - 240.000km. Alte date pun sub semnul intrebarii sanatatea functionala a unui motor cu interferenta. Recomand schimbul in service-ul de marca pentru garantia pieselor si a lucrarii. De aici negocierea se face pe buzunarul propriu.
    Intreb si eu ,de ce 5 ani si nu 6 sau poate 4? in cartea de service scrie alb pe negru 10 ani sau 180k-240k in functie de conditiile in care este expluatata.Restul sunt speculatii!
    307 2.0 HDI 110 ,508 2.0HDI 163->193

Baby Lion
    andy: te rog sa te documentezi in legatura cu perioadele recomandate de utilizare de catre producatori a pieselor critice avand in componenta elemente fabricate di cauciuc, respectiv cu privire la durata de viata planificata si planul de service specific vehiculelor. Dupa acestea iti stau la dispozitie cu mare placere.

Ionut159's Avatar
    @ocsike74 - Andy are dreptate: in cartea service scrie 10 ani sau 180k-240k in functie de conditiile de exploatare. De ce ar fi scris gresit cei de la PSA in cartile service si de asemenea de ce cei din reprezentante nu schimba distributiile mai repede decat ceea ce scrie pe cartea service? Daca producatorul spune clar ca distributia se schimba la x ani sau y km, nu vad ce rost mai are sa ne contrazicem noi pe forum.
    Cand esti mort, nu stii ca esti mort. E greu doar pt ceilalti. La fel si cand esti prost.

andy's Avatar
    Quote Originally Posted by ocsike74 View Post
    andy: te rog sa te documentezi in legatura cu perioadele recomandate de utilizare de catre producatori a pieselor critice avand in componenta elemente fabricate di cauciuc, respectiv cu privire la durata de viata planificata si planul de service specific vehiculelor. Dupa acestea iti stau la dispozitie cu mare placere.
    Nu are rost sa mai discutam aiurea Peugeot are anumite recomandari, daca vrei sa le respecti bine daca nu esti liber sa schimbi distributia in fiecare an! OFICIAL este cea ce este scris in cartea de service!
    307 2.0 HDI 110 ,508 2.0HDI 163->193

Baby Lion
    Peugeot are cam multe recomandări ce exced perioada de garanție pentru o mașină care se strică în garanție... Și pentru că nu este în garanție cine plătește? Eu schimb distribuția la toate mașinile la 4 ani sau 120000 km. Curea de cauciuc să țină 10 ani n-am văzut. O să țin cont ad litteram de recomandările unui producător când o să construiască o mașină care nu are probleme în perioada de garanție. Iar Ionuț cumpără și vinde mașini, nu utilizează o mașină 10 ani 😀

Vizitator
    am facut 179k km si m am uitat la curea: arata f bine a, este din 2013 masina. la mine scrie 180k km sau 10 ani sa schimb distributia. o sa o fac peste 1000km.

Vizitator
    a schimbat cineva recent distributia? unde si cat a costat?

Ionut159's Avatar
    Quote Originally Posted by crillerone View Post
    ...Iar Ionuț cumpără și vinde mașini, nu utilizează o mașină 10 ani 😀
    Corect, nu utilizez o masina 10 ani, dar masina personala o utilizez de imediat 2 ani si are 207k km si nu schimb distributia pana peste 3k km cum recomanda producatorul.

LE: masina are 3 ani si jumatate vechime si nu a fost schimbata distributia, dar cum spuneam mai la inceput, nu o schimb pentru ca am istoric complet al masinii si certitudinea ca sunt reali km.
    Last edited by Ionut159; 20-01-2020 at 04:25 PM.

Bookmarks