Results 1 to 6 of 6

Thread: Anvelope/jante 508

Vizitator

Anvelope/jante 508

Salut! De curānd am achiziționat un 508 hybrid, 2013, 200 CP. Pe anvelopele cu care a venit echipata mașina am dimensiunile 215/55 R17 94W. De curand am făcut și RAR-ul, iar cei de acolo mi-au trecut īn carte 215/60 R16 92H/7JX16. Este ok sa le mai utilizez pe cele existente? Nu īnțeleg de ce s-a trecut o alta dimensiune a anvelopelor/jentilor. Mulțumesc și īmi cer scuze dacă am postat greșit.

Vizitator tazyx's Avatar
    Salutare.

Poti folosi fara probleme rotile pe 17".
    De ce ti-au trecut in carte doar pe 16", habar nu am. Verifica si in talon ce si cum. Ar trebui sa apara si cele de 16" si cele de 17", ca modelul a fost omologat cu ambele, cel putin.
    Eu am 225/50/R17, cumparata SH de la Eurial, si nu m-a intrebat nimeni nimic ....
    Bafta.
    O pisica nu vine niciodata singura ! PUG 508SW Active, 163 cai bine hraniti ! 🐾

mihaip's Avatar
    Cand am cumparat masina, la RAR, mi-au trecut in cartea de identitate 3 tipuri de roti/ jante 16, 17, 18. Daca in cartea de identitate nu ai decat 16, cand te prezinti la ITP trebuie sa ai roti pe 16 nu altceva. Sau, probabil, daca te duci la RAR, iti vor trece si alte tipuri de rot.

Vizitator

Jante

Buna ziua ,aveti idee de la care marci auto se mai potrivesc jantele pentru un Peugeot 508 si care e distanta dintre prezoane.O zi bn sa aveti.

Baby Lion
    5 x 108mm
    Bella gerant alii, tu, felix Austria, nube.

Vizitator
    Cosmin, in aceeasi situatie sunt si eu, dar in cartea masinii sunt trecute si cele 215/55/R17, la capitolul Mentiuni. Poate si la tine e la fel si nu ai observat?

Bookmarks