Buna ziua. Am deschis acest thread nou pentru ca nu am gasit ceva asemanator. Imi cer scuze daca exista si nu am observat eu. In primul rand sunt posesorul unui Peugeot 406 hdi 2.0 90 cp. din 2005. Masina e din 2001 , am luat-o la 90000 km si acum am 300000 (cu schimbare distributie si consumabile la timp) facuti fara probleme pana in primavara. Atunci motorul a inceput sa dea "in nas" din cand in cand. Am fost la sercice-ul unde merg cu masina de ani de zile (nu reprezentanta) pusa pe tester, rezultat valva EGR defecta. Am inlocuit-o si totul a fost ok. In iulie am dus masina la un atelier pentru vopsit capota (ciupituri de la pietricelele drumurilor noastre) si schimbare praguri. A stat acolo o luna din pacate si, coincidenta sau nu, dupa 2-300 km au inceput problemele. Martorul check engine aprins si masina iar dadea in nas. Din nou la service, diagnoza si depistare coduri de eroare P0121 -SENZOR CLAPETA acceleratie 1 (semnal neplauzibil). Am schimbat senzorul (cel unde vine cablul de acceleratie). Rezultat check engine aprins !!! Din nou tester si acum apar 2 erori : P0121 si P0221 senzori clapeta de acceleratie 1 si 2 (signal low). Am intrebat unde este al doilea senzor si cei de la service au dat-o prin balarii si au ridicat din umeri. Cred ca s-au plictisit de mine. Plus ca am uitat sa precizez : masina se tureaza la relanti la 1181 rot/min de la 830. Nu stiu ce sa mai fac, masina merge ok acum dar eroarea nu pot sa scap de ea. As vrea va rog o idee un sfat ce pot face pentru ca masina imi place si tin la ea si vreau sa o pastrez cat pot de mult. Va multumesc anticipat !!!!!