Salut
Am verificat distribuția si concluzia este ca nu mai este la punct. Masina este 407, benzina 2L 140Cp
Adica dupa ce am blocat arborele cu blocator special nu mai pot bloca si pinioanele axelor cu came.
Ca sa pot bloca axele cu came, trebuie să deblochez arborele si sa mai rotesc inainte arborele cāteva grade (Cam 5-7 grade ) , adică să mișc cureaua īnainte cu vreo 5-6 mm.
Distribuția a fost făcută la reprezentanta acum 4 ani (45000km), cu chit original Peugeot adica Curea Gates(sigur) si Role INA(cred).
Intrebarile sint:
- Este posibil ca, cureaua sa se fi īntins atat de mult: 5 mm pe porțiunea dintre admisie si arbore, adică cam 1-1.5cm pe toată cureaua?
- Este norma ca distributia sa nu mai fie la punct dupa 45000km? Normal, presupunānd că a fost montată bine la īnceput.

Acum vreau sa ii refac distribuția si as vrea sa cumpăr curea Contitech si Role INA. (Mă gāndesc că, curelele Gates se īntind ?!?!?!?!)
Problema este ca gasesc curea Contitech dar nu gasesc intinzator INA la nici un magazin... toate sint Litens(nu scrie pe intinzator unde este facut). Aceași situație este și daca cumperi Kitul īntreg de la INA sau Contitech

Am găsit un magazin unde mi-adus separat intinzator atat INA cāt și SKF dar in cutii sint acelasi Litens. Normal prețul este diferit: cutia de INA cu intinzator Litens īnăuntru este 210Ron iar cutia de SKF cu acelasi intinzator Litens este 160RON. Deci foarte scumpa cutia de INA....
A treia intrebare este: Are cineva idee ce marca de intinzator sa cumpăr ca să pot gasi in cutia de XXX, Intinzator de aceași marcă?

As cumpara original de la reprezentanta dar kitul original Peugeot conține curea Gates si as vrea sa pun curea Contitech... iar reprezentanta nu poate sa imi aduca intinzator separat.