Results 1 to 13 of 13

Thread: Probleme senzori de direcție

Vizitator

Probleme senzori de direcție

Buna seara.
    De curând am cumpărat un Peugeot 407 SW 2.0 hdi. De cateva zile computerul de bord ma anunță că este o anomalie la senzorul/i de direcție. Am văzut pe youtube un filmuleț făcut de un italian, in care spune ca este o problemă des întâlnită si totul ar fi de la un contact imperfect. Arată cum se remediaza, dar nu spune unde se află acea cupla a senzorilor. Ma poate ajuta cineva cu această problemă? Poate o pot remedia singur, altfel, dacă merg la un service aici in italia, ma rup broscarii de bani. Multumesc

salex's Avatar
    N-am auzit de asemenea senzori! Ce marime fizica ar trebui sa masoare ei? Nu cumva e vorba de traductorul unghi volan?
    Ce mesaj si ce simbol iti arata pe bord?
    Experienta e proportionala cu numarul lucrurilor stricate. Eu am destula experienta...

Vizitator
    Ai dreptate. Am gresit eu in exprimare. Nu este vorba de senzori. Mesajul tradus in romana suna așa: anomalie indicatorul/i de direcție. Filmuletul de care spuneam se află la adresa asta de youtube:
    https://m.youtube.com/watch?sa=X&ved...&v=HvLRQlUvdkM

Vizitator
    Azi am observat că acest mesaj imi apare doar atunci când calc pedala de frână si nustii de ce. Nu ma poate ajuta nimeni de pe acest forum? Am văzut ca e plin de specialiști in domeniul Peugeot 407 SW

salex's Avatar
    Ai atasata o poza cu vederea dinspre bancheta spate catre stopul din stanga.
    Se vede in poza mufa 2630 despre care se vorbeste in video.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails stanga spate.jpg  
    Experienta e proportionala cu numarul lucrurilor stricate. Eu am destula experienta...

Vizitator
    Buna ziua!
    Salex, imi poti spune te rog, ca sa ajung la mufa asta, trebuie sa desfac tot panoul din stanga spate?
    Eu am dat ca si exemplu acel filmulet, deoarece, pe computer, aparea scrisa aceeasi anomalie. Acum nu stiu daca e vorba de mufa aia. Asa cum am mai spus, am observat ca imi apare, pe computer, acel mesaj doar can apas pedala de frana.Multumesc!

salex's Avatar
    Nu stiu ce trebuie desfacut; nu am SW.

E posibil sa fie un (d)efect colateral si nu direct, vreun contact de masa oxidat. Diagnoza ai facut, chiar si cu un tester universal?

Vizitator
    Buna ziua
    Salex, ma scuzi, am 55 ani. E prima data in viata cand am o madina cu computer de bord si alte alea cum ate Peugeot. Am avut, Ford taunus, opel record, dacia alfa romeo, dar niciuna asa dotata. Imi prind urechile. Nu stiu nimic despre ea. Nimic.Ma uit la ea ca la avioane. Imi dpui de tester, am mai citit xe regenerari etc sunt heroglife ptmine 😁🤣
    Poate prinbunavointa ta invat cateceva. Te prinzi sa ma ajuti? De exemplu cu asta si cu alta, am gadit unfir care atarnape lamotor, intre baterie si farul dinstanga fata. Nush ce drac e ala.

salex's Avatar
    Tester-ul sau interfata pentru diagnoza e un echipament (clona dupa Lexia sau chiar originala) care se conecteaza la laptop si la portul OBD al masinii pe carel gasesti in cotiera sub un capac de plastic trapezoidal. Pe laptop se utilizeaza un program denumit DiagBox. Cu asta poti face configurarile dorite (aproape toate). Pentru restul se folosec scule dedicate si evident scumpe.
    Cand apare o problema se scrie intr-un jurnal al BSI (calculatorul central) un cod de eroare. Exista coduri universale dar si unele specifice de producator. Tester-ele universale pot avea probleme la descrierea codurilor de producator. De asta e buna o interfata dedicata-Lexia.
    Asa ca e foarte util de facut o diagnoza pentru a vedea ce coduri de eroare mai exista pe masina. Altfel e greu de ghicit ce nu functioneaza.

Regenerarile se fac doar la masini cu filtru de particule-FAP si inseamna arderea periodica a depozitelor de particule prinse de filtru.

Poti face o poza la firul respectiv si locul de unde iese, din ce mănunchi de fire?

Cristi_M.'s Avatar
    Salut! Schimba-i toate becurile de la stopurile spate si cele de semnalizare fata! Pune Osram sau Philips! Acelasi mesaj de eroare il am si eu, daca senzorii simt o scadere de intensitate la becuri te innebunesc cu mesajele si piuiturile!!! Au pus senzori pentru toate prostiile dar unii la motor sa spuna daca are ceva anomalii n-au pus !
    Nu uitam! Nu iertam! Ne vom razbuna in viata asta sau in urmatoarele! Noi suntem Europa!

Vizitator
    Salex, o sa pun cateva poze. Doua cu firul gasit liber, fara stapan si doua cu mesajul de anomalie.
    Cand imi apare semnalul pe computer de anomalie, in bord imi apare semnul ala.
    Firul rosu este cel gasit. Vine de undeva din spatele bateriei, nu pot sa vad de unde.
    Multumesc
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 20191019_181055[1].jpg   20191019_181106[1].jpg   20191019_180600[1].jpg   20191019_180850[1].jpg  

djghita's Avatar
    Dupa cum cred e ars bec de semnalizare (drectie), nu are treaba cu acel fir, firul rosu este pus de cineva, nu este din instalatia masinii standard. Pui avariile si vezi care bec nu arde.
    Peugeot 407SW 2.0 HDI 136 CP FAP - BH 26 TGM - PPS zona Aleșd Bihor

nelux's Avatar
    Ai rezvat?
    In ce limba ai setat meniul masini? Dacă nu e in Engleza atunci pune-l in Engleza si vezi ce eroare iti da.... pentru ca nu am mai auzit de această eroare.

Bookmarks