Salut! Sunt nou pe forum tot odată proaspăt posesor de Peugeot.
Una peste alta acum ~o lună am cumpărat un 106 Rallye s2 din 1997, 1.6 8 valve. Mașina în stadiu de proiect, nu foarte îngrijită în ultima vre dar funcțională, te duce din punctul A în punctul B. Exceptând cele 1001 probleme pe care le are o mașină "alergată" în ultimii 23 de ani la care mai ușor sau mai greu am găsit rezolvări, ne fiind până acum posesor de mecanică/ electrică franțuzească, m-am lovit de ultuma și printre cele mai importante.
Am de gând să fac un upgrade/ swap pe partea de motorizare, mai exact să trec la 16valve, două axe cu came. Problema este următoarea: Din auzite am înțeles că aș avea 3 variante. 1, ar merge chiulasa de 16v direct pe motorul meu. 2, să iau cu totul un motor de 106 sau saxo 1.6 16v. Și 3, varianta care m-ar încânta cel mai tare, cică ar merge 1.6 16v de peugeot 206 care are și compresia ceva mai mare (11:1) Acum întrebarea este următoarea, cum e cu electrica? În cazul ultimei variante dacă iau motorul cu tot cu instalația electrică se poate pune pe mașină plug and play? Sau vor trebui făcute adaptări, dacă da, ce ar însemna asta mai exact?
Am căutat atât aici pe forum cât și pe afară dar nu am reușit să găsesc nimic exact, așa am luat decizia să deschid therd-ul.
Vă mulțumesc frumos!