Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 21 of 21

Thread: Jante pt iarna

Vizitator Rautaciosu's Avatar
    Nu am comandat inca. ramane pe octombrie.
    Am sa ma duc zilele astea pana la un delear sa vad cat costa la ei.
    Cum am ceva, cum postez

Vizitator
    Am trimis mail-uri la o gramada de reprezentante, din tara si din strainatate, si nimeni nu a stiut sa imi zica clar, in mod oficial, daca functioneaza corect grip-controlul cu jante de 17" si anvelopele 215/65/R17. Am gasit doar informatia asta pe site-ul Peugeot Franta.

https://peugeot-fr-fr.custhelp.com/a...UyMSUyMQ%3D%3D

"Advanced Grip Control works with specific M + S (Mud & Snow: Mud & Snow) tires mounted on exclusive 18" alloy wheels."

https://peugeot-fr-fr.custhelp.com/a...neus/related/1

"The original wheels are "Los Angeles" on wheels in 18 inches 225/55 / ​​R18.
    The Peugeot Style has decided to offer this specific rim for vehicles equipped with Grip Control. It is therefore not possible to mount another model of rims."
    Last edited by cristy023; 04-10-2019 at 09:53 AM.

Vizitator
    Mi-a raspuns si Peugeot Romania: "Urmare a solicitarii Dumneavoastra, transmisa pe site-ul Peugeot Romania, va informam ca modificarea diametrului jantei implica si modificari in calculatorul vehiculului, modificari care pot fi efectuate doar intr un service autorizat Peugeot.
    In cazul in care nu este neaparat necesar sa modificati dimensiunea jantelor, va recomandam sa pastrati dimensiunile cu care vehiculul a fost echipat."

Eram pregatit sa imi comand jante pe 17" si anvelope 215/65/R17, dar asta m-a cam pus pe ganduri...
    Last edited by cristy023; 04-10-2019 at 01:49 PM.

Baby Lion
    Eu mi-am comandat de la dealer anul trecut jantele Detroit de 18 inch. Le folosesc cu cauciucurile originale all season cu care a venit masina. Le folosesc asa ca sunt mai misto. Iarna imi pun jantele Los Angeles care au venit din fabrica si am pe ele montate niste cauciucuri de iarna Kumho. Motivul? Simplu... sezonul rece tine mai putin si de aceea port doar atunci jantele originale. Care nu prea imi plac dpdv al designului.

Vizitator
    Quote Originally Posted by Cristi Iasi View Post
    Eu am luat anul trecut in octombrie de la Eurial Pantelimon, 4 jante tot pe 18 (celalalt model, decat cel cu care vine echipat standard) si am montat anvelope de iarna ( GoodYear, desi cautasem Continental TS850). Jantele m-au costat in total 3000 lei. Anvelopele undeva aproape de 800 lei / bucata. Am tot dat sfatul unui om patit. Nu pastrati anvelopele all season, nu fac fata unei ierni cu o bruma de zapada.
    Daca stiam veneam aici sa cer anvelope all season pentru masina mea. Eu folosesc numai asa ceva... Noroc ca am gasit pe 16'' la vreo 300 RON Matador. As mai cumpara vreo 2 sau 4 jante originale tabla, daca vinde cineva...

Vizitator
    Quote Originally Posted by Cristi Iasi View Post
    Eu am luat anul trecut in octombrie de la Eurial Pantelimon, 4 jante tot pe 18 (celalalt model, decat cel cu care vine echipat standard) si am montat anvelope de iarna ( GoodYear, desi cautasem Continental TS850). Jantele m-au costat in total 3000 lei. Anvelopele undeva aproape de 800 lei / bucata. Am tot dat sfatul unui om patit. Nu pastrati anvelopele all season, nu fac fata unei ierni cu o bruma de zapada.
    Daca stiam veneam aici sa cer anvelope all season pentru masina mea. Eu folosesc numai asa ceva... Noroc ca am gasit pe 16'' la vreo 300 RON Matador. As mai cumpara vreo 2 sau 4 jante originale tabla tot de 16, daca vinde cineva... Banuiesc ca merg si pe 5008 modelul 2009.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Bookmarks