Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Thread: Jante pt iarna

Vizitator

Jante pt iarna

Am un 3008 allure cu jante de 18" all season, dar la cum arata profilul, cred ca sunt mai mult de vara-ploaie.
    As vrea sa-mi iau si niste jante pe 17" de iarna. Am citit pe forum si tot nu am inteles daca e o problema cu "advanced grip control" ?!
    Cine are jante de 17 montate pe masina, poata sa-mi spuna ce model dimensiuni ET etc ?
    Multumesc!

Vizitator
    Am gasit asta:
    "I spoke to the Chief Mechanic at my local Peugeot dealer about this very same subject a few weeks ago.
    He informed me that if up or downsizing rim sizes, then the ECU has to be reprogrammed to take into account the wheel rotation changes that affect the emergency braking system, vehicle speed and the advanced traction control if fitted...etc"

pare logica, dar are cineva idee daca e adevarata ? Adica sa nu pot schimba de pe 18 pe 17 pt iarna fara sa fie afectate sistemele masinii ?

Sunt in aceeasi situatie. Cea mai buna varianta ar fi sa pui 4 anvelope de iarna pe 18, cu aceeasi dimensiune, pe aceleasi jante. Varianta low cost ar fi sa pui doar pe fata 2 anvelope strong de iarna.
    Allure 1.2 EAT8 2019 alb/negru, focal, trapă, i-amplify, full led, masaj, visio2

Vizitator
    Nu-mi place sa le schimb de pe jante. O sa cumpăr 4 jante si le pun caucioace.
    Problema e ca nu vreau de 18 pt iarna. Vreau balon mai mare, latime mai mica.
    O sa īncerc sa contactez dealerul, poate primesc ceva info. Si ma orientez si catre cava aftermarket...ca doar nu o fi 3008 unic
    Ceba OZ, Borbet sau chair originale

https://eshop-peugeot.cz/gb/new-3008...-5008-p87.html

dar chiar nu e nimeni care sa fi cumparat cauciucuri de iarna cu jante?!

Baby Lion albert.arifovici's Avatar
    Salut! Vreau eu sa cumpar si cauciucuri si jante pentru 3008-ul meu. Intenționez sa cumpar cauciucuri ContiWinterContact TS 850P 225/55R18 si aceste jante: https://eshop-peugeot.cz/gb/new-3008...-5008-p87.html . Īmi plac foarte mult aceste jante (designul lor), eu pe masina am grip control zi nu prea īmi plac jantele cu care a venit din fabrica.
    De asemenea, nu recomand sa schimbi jantele de 18 cu cele de 17. Celelalte aspecte se pot modifica in ECU, frānare si tote cele, dar dacă ai grip control, nu il mai poți folosi, decāt cam la 20% din capacitate. GripControl e numai pentru jante de 18.
    2019 Peugeot 3008 1.6 PureTech 180 cp

Vizitator
    Aha, ok...asta vroiam, am grip control si vreau sa il folosesc, normal, daca tot am platit pt el.
    Deci trebuie sa raman la 18....Multumesc!

Baby Lion marius23mvp's Avatar
    I-auzi ce zice Denzel, ca el are inca un set de roti pe 17 (de fabrica - model jante Chicago) cu cauciucuri de iarna pe ele, si nu e afectat grip control de rotile pe 17
    https://www.peugeotforums.com/forums...ontrol-340808/
    Michael for President !

Vizitator
    Da, si mie mi se pare foarte ciudat sa nu mearga sistemul pe alta dimensiune de roti. Pana la urma e doar un control electronic sa iti trimita mai multa putere la roata care are aderenta, spre deosebire de ESP standard care iti invarte roata fara aderenta mai repede ca sa nu pierzi controlul si sa te invarti cu masina. Problema mea ar fi alta, voi aveti omologare la masina pe alte roti decat cele de 18? Ca la mine nu apare pe nicaieri, sau nu vad eu. Tin minte ca la vechea masina imi apareau toate variantele care le pot pune.

Vizitator
    Da, raspunsul lui denzel e clar si cum are jantele de 17 pe masina, cu grip control, luate de la dealer, presupun ca stie ce vorbeste.
    Acum, nici eu nu am alte dimensiuni trecute pe nimic: talon, carte, doc de conformitate Peugeot. Se prea poate sa avem probleme cu politia
    cu toate ca nu m-a oprit nimeni pt asa ceva in 20 de ani.
    Oricum o sa incerc sa dau de dealer, poate aflu mai multe detalii.

Vizitator
    Eshop-Peugeot.cz17:26
    "So you can install 17" wheels if this dimension is speficated in the registration certificate of your vehicle. The grip control will works.
    dimension of CHICAGO 17" is 7.00 J17 5-42; some models has only 18" option because of EUR limits"

Vizitator
    Eu am luat anul trecut in octombrie de la Eurial Pantelimon, 4 jante tot pe 18 (celalalt model, decat cel cu care vine echipat standard) si am montat anvelope de iarna ( GoodYear, desi cautasem Continental TS850). Jantele m-au costat in total 3000 lei. Anvelopele undeva aproape de 800 lei / bucata. Am tot dat sfatul unui om patit. Nu pastrati anvelopele all season, nu fac fata unei ierni cu o bruma de zapada.

Vizitator Rautaciosu's Avatar
    ok, deci trebe sa ma pregatesc cu minim 5k ron
    Altcineva? pls? Pe 15 trebe sa dau comanda si vreau sa stiu pana atunci.
    Multam anticipat

Vizitator
    Si eu cred ca am facut exces de zel cu jante de 18. Probabil mai salvam macar 1000 lei per pachet jante + anvelope. Daca era impus de fabrica, sunt absolut sigur ca trebuia mentionat undeva in brosura lor, asa ca miscarea asta cu jante de 18 tine mai mult de marketingul lor.

Vizitator
    Quote Originally Posted by Rautaciosu View Post
    ok, deci trebe sa ma pregatesc cu minim 5k ron
    Altcineva? pls? Pe 15 trebe sa dau comanda si vreau sa stiu pana atunci.
    Multam anticipat
    Salut! Ce ai comandat pana la urma? Eu as cumpara jante si cauciucuri pe 17", dar nu m-am hotarat 100%.

Vizitator
    Am intrebat dealer-ul din Timisoara si nu are idee daca merge grip controlul cu jantele de 17". Le-am trimis un mail si celor din Cehia si acesta a fost raspunsul lor:

"Unfortunately we are not able to fully answer to your question. We can only give you information, which we have in our country (the Czech Republic) because we are local dealer here. According to laws in Czech Republic, you are able to use only type of wheels, which you have in your vehicle registration certificate (because of emissions). We do not know, if there is possible to use these wheels with Grip Control, because in our country, you have to choose wheels according to your vehicle registration certificate."

Se pare ca nimeni nu vrea sa isi asume responsabilitatea si sa spuna clar... Nu stiu unde as mai putea intreba oficial.

Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks