Results 1 to 8 of 8

Thread: A doua frantuzoaica

Vizitator

A doua frantuzoaica

A venit momentul sa imi prezint si eu masinuta, a doua frantuzoaica, prima fiind un Renault Megane 3 care m-a servit cu loialitate timp de 4 ani cat am folosit-o.

Masina pe care am achizitionat-o este un Peugeot 508, 2.0HDI 140 cp, cu 168000 km la bord. Masina a apartinut unui singur proprietar, luata de noua din Romania, proprietar care a ingrijit-o destul de mult din punct de vedere mecanic, dar mai putin (spre deloc) estetic. Toate reviziile facute in reprezentanta Peugeot + multe altele, toate facute tot in reprezentanta.

Nu stiu exact de versiune de echipare este, dar are suficiente dotari: faruri bixenon adaptive, scaune incalzite, scaune fata full electrice, tapiterie semipiele, etc.
    Attached Images Attached Images

Vizitator
    In weekend am făcut si primul drum mai lung, pe autostrada, spre mare. Masina se comporta foarte bine dar o sa expun niste minusuri si plusuri:
    -duc lipsa de spatii de depozitare. In afara de cotiera si patratelul de pe consola schimbătorului, nu prea am unde sa pun un telefon. Aici exceptând torpedoul sau spatiile de pe usi.
    -schimbatorul mi se pare foarte elastic si are un fel de "scartait" ca si cum ar fi ceva cauciuc pe cauciuc.
    -in portbagaj la fel, doar doua spatii de depozitare in laterale, cu elastic.
    +Foarte confortabila
    +M-a uimit consumu. 4 persoane plus bagaj si climatizare non-top, viteze de pana la 180 km/h, consum pe bord 6,4%

In alta ordine de idei, urmeaza sa ii fac revizia (daca aveti ceva recomandari de service).
    Pe tester imi apare eroarea din poza atasata, care cica ar fi releu bujii. Ati mai întâmpinat problema?

Vizitator
    atentie cum manevrezi geamurile, la mine au picat toate macaralele.

Vizitator
    Quote Originally Posted by msn2 View Post
    atentie cum manevrezi geamurile, la mine au picat toate macaralele.
    E ceva specific pentru 508 ? Am un coleg de serviciu cu un 508 hybrid si chiar saptamana trecuta a avut o problema asemanatoare, i-au cazut ambele geamuri de pe partea dreapta.

@op - felicitari pentru alegere, calitate / pret nu cred ca gaseai ceva mai bun in buget.

Vizitator
    @Titi multumesc. Intr-adevar, ceva mai bun calitate/pret nu am gasit. Mi-am luat o saptamana libera de la munca tocmai pentru a cauta masina si am vazut destule. Nici asta nu e perfecta, cred ca va trebui sa o revopsesc aproape complet, dar mecanic si dpdv al dotarilor sta foarte bine.

Chiar daca nu a trecut nici un an de la revizia trecuta, ieri am ridicat piesele pentru a o face + bujii care nu au fost schimbate niciodata. Din ce am inteles intra 5.2 litri de ulei?

Vizitator
    Astazi am facut si revizia, am schimbat bujiile si burduful la planetara de pe dreapta. Pe langa toate astea, fiind necesara demontarea EGR-ului pentru a schimba bujiile, a fost curatat si acesta. Surprinzator arata destul de bine. De acum in colo ma voi axa pe parte estetica, unde are nevoie de mai multa ingrijire .
    Peugeot 508 2.0 hdi 140 cp

Baby Lion albert.arifovici's Avatar
    Ce service e asta?
    2019 Peugeot 3008 1.6 PureTech 180 cp

Vizitator
    Auto k9. La final am fost placut surprins sa vad ca imi șterge motorul . Nici in reprezentanta nu au facut vreodata asta.
    Peugeot 508 2.0 hdi 140 cp

Bookmarks