Results 1 to 6 of 6

Thread: Probleme turatie

Vizitator

Probleme turatie

Salutare. Am si eu o pb cu al meu 407 2000 hdi. De ceva timp creste in turatii pana la 2000 dupa ca re scade la 650. In acel moment scoate f mult fum si merge intrerupt. Am schimbat egr camera de aer ( unde intra furtunul de la electrovalva) am schimvat si electrovalava si dupa 800 km simtomele au revenit. A mai intalnit cineva aceasta pb? De la ce ar putea fi? Pe tester nu da nici o eroare. Daca scot furtunasul care vine de la elctrovalva la camera de aer masina merge ok
    Last edited by bodi; 29-06-2019 at 07:26 PM.

Vizitator
    https://youtu.be/sXKJ2n1VhLI. Masina face exact asa

Vizitator
    Ca prim pont, in caz ca nu stiai, masina face asa in momentul in care intra dpf-ul in regenerare. M-am lovit de fix aceeasi problema tot pe un 2.0 HDi, am schimbat ambele electrovalve, camera de aer si degeaba. In final am scos ambele furtunase din camera de aer si de 3 luni nu mi-a mai facut nici o problema masina

Vizitator
    Salut. Ms de pont. Ideea este ca am schimbat un furtun am mers 2500 km fara pb dupa care iar a inceput. Am scos furtunul am mers aprox 300 km ,am pus furtunul la loc si acum merge ok. Sper sa nu mai am pb cu ea

Vizitator
    Salutare. Din pacate masina a inceput sa mearga neregulat. Am scos furtunul de la vacuum,masina merge bine dar mi se pare ca a crescut consumul

Vizitator
    Sa nu fie doar o parere facuta pe moment. Adica pe termen lung, consumul meu a ramas la fel, chiar daca mi s-a parut si mie in prima faza ca e crescut. Si cresterea consumului sa nu fie doar in momentul in care se intampla regenerarea, ca asta e perfect normal.

Bookmarks