Results 1 to 3 of 3

Thread: Probleme tremurat in mers 2.0 D cutie automata AM6

Vizitator

Probleme tremurat in mers 2.0 D cutie automata AM6

Buna seara,rog daca a mai patit cineva,sa ma ajute...
    Masina are 180.000 km,ulei motor cutie distributie schimbate acum 10.000 km.A mers impecabil pana cand ,in ultima perioada,,,la cca 90 km/h..daca motorul nu este turat.....1600/1800 pe turometru si accelerez usor...trepideaza de zici ca pleaca motorul inaintea masini....daca accelerez puternic,totul e ok....Am schimbat si cauciucurile...nimic..face cum facea Dacia in 3 pistoane
    Multumesc.

salex's Avatar
    E aceeasi manifestare ca la frana de motor cu ambreiaj nedecuplat (cum li se mai intampla la incepatori) ?
    Adica motorul incearca sa se invarta dar il tine ceva pe loc?

Daca ai un tester fa un grafic cu valorile citite de la senzorul:
    -de arbore
    -de came
    Cei doi senzori trebuie sa fie in sincronism pentru ca injectia sa se faca la momentul optim.
    Experienta e proportionala cu numarul lucrurilor stricate. Eu am destula experienta...

Vizitator
    Buna Salex si multumesc de ajutor.Intr-adevar cam asa se comporta,cum ai scris tu.Din pacate in zona,nu am pe nimeni cu diagnoza Diagbox sau PP2000.Imprumut una de la un prieten(nici el nu stie sa o ffoloseasca foarte bine) si o sa incerc sa fac graficul respectiv.Cand am facut diagnoza,nu a aparut nici o eroare,in afara de releu sau bujii si senzor umiditate habitaclu.Sper sa revin diseara cu graficul si inca o data multumesc.

Bookmarks